У 2024 році Велика субота, що є шостим днем Страсної седмиці, у православних християн і греко-католиків припадає на 4 травня. Це день напередодні Великодня, коли віряни згадують тілесну смерть Христа, очікують на день його воскресіння та йдуть на всенічну службу до церкви.
Велика субота, яку також заведено називати Тихою, є скорботним днем, як і всі попередні дні Страсної седмиці. Її вважають днем примирення та всепрощення. У суботу згадують смерть Ісуса Христа і те, як дух Спасителя спустився в пекло і вивів звідти душі праведників.
Увечері у святинях відправляють богослужіння, під час яких священники заносять Плащаницю в алтар, де вона ще 40 днів лежатиме на престолі. У ніч з Великої суботи на Великдень не прийнято спати. Зазвичай віряни проводять цю ніч на церковній службі. Якщо ж немає змоги піти до храму — варто запалити свічку та помолитися вдома перед іконою.
“На урочистому богослужінні говорять про поховання Христа і його перебування у гробі. При цьому священики вже в цей день надягають світлі святкові шати. Освячують принесені людьми в храм паски, фарбовані яйця. Головна служба починається ввечері в суботу. В Єрусалимі в храмі Воскресіння Христового сходить благодатний вогонь. Віруючі зустрічають Великдень”, — каже Вільному радіо благочинний Донецької Єпархії ПЦУ, протоієрей Костянтин Кузнєцов.
Благодатний вогонь символізує диво Воскресіння Христового. Із Єрусалиму його розвозять у різні куточки світу.
У день Воскресіння та ще кілька днів після цього в церквах перестають служити панахиди. Згадувати померлих можна й під час святкових літургій.
Страсна субота — останній день посту. Тож цього дня варто уникати розваг — краще зосередитися на молитвах та допомозі іншим.
“В суботу можна їсти гарячу їжу без олії”, — говорить Костянтин Кузнєцов.
Однак, доповнює священнослужитель, віряни перш за все мають звертати увагу на свій стан здоров’я. Тож кожен сам має для себе вирішити, чи дотримуватись обмежень.
Господь — моє світло і мій Спаситель. Кого мені боятися? І Господь — захисник мого життя. Кого мені лякатися? Коли підступали до мене злочинці, щоб їcти моє тiло, — Гнобителі й мої вороги, — вони знемагали і падали.
Якщо проти мене підніметься табір, моє серце не злякається. Якщо проти мене виникне вiйна, я й тоді матиму надію. Одного просив я в Господа, одного буду прагнути: щоби протягом усього мого життя я перебував у Господньому домі, Бачив Господню красу й оглядав Його храм.
Бо в день недолі Він сховає мене в укритті, — Він заховає мене в потаємному місці свого намету, підніме мене на скелю. І тепер моя голова піднесеться вгору над моїми ворогами, що навколо мене. Тож у Його наметі я принесу жepтви з хвалою. Я буду співати і грати Господу. Почуй, Господи, мій голос, коли я кликатиму, помилуй мене і дай відповідь мені. В Тобі сказало моє серце: “Шукайте Мого обличчя”.
Тож я, Господи, шукатиму Твого обличчя! Не відверни від мене свого обличчя, не відвертайся від раба свого в гніві. Будь моїм помічником, не покинь мене і не залиши мене, Боже, Спасителю мій! Адже мій батько і моя мати залишили мене, а Господь мене прийме. Господи, навчи мене Твоєї дороги, — задля моїх ворогів веди мене прямою стежкою.
Не видай мене людям, моїм гнобителям, бо проти мене повстали неправедні свідки, що палають наcильством. Я ж маю надію побачити Господні блага на землі живих. З нетерпінням чекай на Господа, будь мужнім, хай зміцняється серце Твоє — з нетерпінням очікуй Господа!