страсна середа
Ілюстрація: з відкритих джерел

Страсна, або Велика середа — третій день Страсної седмиці, яка передує Великодню. У 2024 році християни східного обряду відзначають цю дату 1 травня. Цього дня віряни сповідаються та згадують апостола Юду, який зрадив Ісуса Христа за 30 срібняків. Розповідаємо детальніше, що це за день та яких правил радять дотримуватися священники. 

 

Страсна середа — що це за день

Вважається, що цього дня апостол Юда зрадив свого вчителя Ісуса Христа за 30 срібняків. Також згадують грішницю, яка омила ноги Ісуса та помазала їх миром. Цього дня віряни традиційно відвідують служби в церкві.

“У храмі востаннє на Страсному тижні читається молитва з поклонами. Вважається, що Господь спокутував гріхи людей, і після Великої середи поклони під час літургії скасовуються до Трійці. В цей день віруючі намагаються сповідатися”, — розповів Вільному радіо благочинний Донецької Єпархії ПЦУ, протоієрей Костянтин Кузнєцов.

Що можна і не можна робити у Велику середу

Традиційно у середу віряни завершують прибирати оселі та прикрашають дім до Великодня. Також починають купувати яйця, щоб пофарбувати до свята. Однак куштувати їх поки ще не можна.

У Велику середу, як і в інші дні Страсної седмиці, віряни (за можливості) відвідують служби. Людям радять приділяти увагу молитві, а не розвагам та метушні, й більше допомагати ближнім. Заборони на роботу у ці дні немає.

Під час Страсного тижня вірянам радять відмовитися від веселощів, розваг, святкувань та застіль. Також у церквах не хрестять дітей та не вінчають молодят.

Що можна їсти у Велику середу

Під час Страсної седмиці триває найсуворіший піст. Правила харчування для середи такі ж самі, як і для вівторка. Нагадаємо, у Великий понеділок дозволяється їсти лише хліб, фрукти й овочі, а також мед і горіхи.

“У середу також можна їсти сиру їжу без олії”, — коментує священнослужитель.

Однак, доповнює протоієрей Костянтин Кузнєцов, віряни насамперед мають звертати увагу на свій стан здоров’я. Тож кожен сам має для себе вирішити, чи дотримуватись обмежень.

“Обмеження в харчуванні покликані тільки допомогти віруючим напередодні Великодня зосередитися не на фізичному, а на духовному. Це  не є самоціллю. Насамперед мова йде про внутрішнє покаяння в гріхах, поганих вчинках і думках”, — додає священнослужитель.


Завантажити ще...