Підтримати
Сьома річниця звільнення Слов'янська та Краматорська від російських окупантів
Фото: obozrevatel.com

У цей день 7 років тому українська армія почала звільняти з-під окупації міста півночі Донеччини. Це відбулося після майже трьох місяців бойових дій. Ми підготували невелику хронологію подій, які тоді відбувалися.

 

Влітку 2014 року за Слов’янськ та Краматорськ йшли жорстокі бої. Ці міста мали важливе стратегічне значення: звідти можна контролювати всі дороги в радіусі кількох кілометрів. 

Окупація та визволення Слов’янська

Окупація Слов’янська розпочалася 12 квітня 2014 року. Тоді незаконні збройні формування захопили будівлі Слов’янського міського відділу МВС України та місцевого відділу СБУ. В будівлі міліції терористи заволоділи 20 автоматами та 400 пістолетами Макарова. В той самий день на дорогах до міста почали з’являтися барикади та блокпости окупантів. 

Наступного дня, 13 квітня, мер Слов’янська Неля Штепа відмовилася від своєї посади. На її місце згодом сів самопроголошений мер В’ячеслав Пономарьов.

Сьома річниця звільнення Слов'янська та Краматорська від російських окупантів
Фото: AFP

Як повідомляє Армія.fm, під час окупації бойовики затримували всіх, хто здавався їм підозрілим. Насамперед це були україномовні мешканці міста. Заручників катували та знущалися з них. Також окупанти встановили комендантську годину з півночі до шостої ранку. Магазини міста поступово порожніли, частково зникло електро- та водопостачання.  Мобільний зв’язок працював з перебоями. За місто тривали жорстокі бої. 

На початку липня українські військові почали активно наступати на позиції окупантів. Відчуваючи перевагу ЗСУ, в ніч на 5 липня бойовики втекти зі Слов’янська до сусіднього Краматорська. А вже 5 липня 2014 року бійці-розвідники 2-го батальйону Національної гвардії встановили над міськрадою Слов’янська український прапор.

Загалом за весь час боїв за Слов’янськ загинули 70 українських військових. Бійці ЗСУ знищили близько 470 бойовиків. Внаслідок бойових дій 34 будинки та споруди зазнали пошкоджень, в тому числі — 4 школи. 

Окупація та визволення Краматорська

Окупація Краматорська почалась того ж дня, що й Слов’янська — 12 квітня. Сепаратисти повісили прапор т.з. “ДНР” на будівлі міськвиконкому та штурмували будівлю міського відділу міліції.

 

Штурм міліції тривав декілька годин. Зрештою окупанти все ж зайняли будівлю міліції. Біля захоплених адмінбудівель незаконні збройні формування розпочали споруджувати барикади. Після того, як на допомогу краматорським сепаратистам приїхали бойовики зі Слов’янська, окупанти повністю взяти місто під свій контроль.

Сьома річниця звільнення Слов'янська та Краматорська від російських окупантів
Фото з відкритих джерел

Спроби звільнити місто українські військові почали ще у квітні. Тоді ЗСУ вдалося відбити Краматорський аеропорт.  Бої за місто тривали до початку липня. Місто звільнили від окупантів 5 липня, коли бойовики, які вийшли зі Слов’янська у Краматорськ, залишили місто та втекли у Донецьк. Місто зайняли українські військові.

 

З 13 жовтня 2014 року Краматорськ оголосили тимчасовим обласним центром Донецької області.

З 2016 року згідно з постановою Верховної Ради Україні День звільнення Краматорська відзначають на державному рівні.

Читайте також:


Завантажити ще...