Кассетный артиллерийский боеприпас
Касетний артилерійський боєприпас. Фото: Mark Renders/Getty Images

Понад пів року тривали обговорення: чи варто давати Україні касетні боєприпаси. 7 липня 2023 року США наважились на це. Ми проаналізували, як влаштовані касетні боєприпаси, чому ця допомога важлива для України та чи може нова зброя вплинути на успіх контрнаступу.

 

Про передачу касетних боєприпасів ЗСУ оголосив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

Ухвалили це рішення з однією умовою:  Україна надала адміністрації США письмові гарантії, що підрозділи ЗСУ будуть обережними у застосуванні касетних боєприпасів. Ця гарантія важлива для США, щоб їхня зброя не наражала на небезпеку мирних жителів.

Загальна вартість нового пакету військової допомоги Україні перевищить 800 мільйонів доларів. У нього увійдуть касетні боєприпаси калібру 155 мм для гармати Howitzer, боєприпаси для РСЗВ HIMARS, бойових машин Bradley, бронетранспортерів Stryker та інше.

Гармата Howitzer в Сирії
Гармата Howitzer в Сирії. Фото: Cpl. Isaiah Stott

Касетні боєприпаси у ЗСУ допоможуть в контрнаступі

За даними сенаторів США, для України важливо було отримати касетні боєприпаси, оскільки вони можуть вирішити одразу декілька задач:

  • підвищити ефективність знищення російських окупаційних військ;
  • скоротити чисельну перевагу Росії в артилерії (адже касетними боєприпасами можна завдавати шкоди й техніці окупантів);
  • збільшити загальну кількість боєприпасів для ЗСУ, нестача яких досі відчувається.

Політики стверджували, що США мають майже 3 млн таких снарядів. Більша частина з них зберігається на американських базах та базах союзників США у Європі. Тож передати їх Україні можна доволі швидко.

Керівник Офісу президента України Михайло Подоляк в коментарі Reuters зазначив, що касетні боєприпаси знизять боєздатність окупантів. 

“Безперечно, передача Україні додаткових обсягів снарядів — це дуже вагомий внесок у прискорення деокупаційних процедур. Особливо, якщо йдеться про касетні боєприпаси, які, безсумнівно, здатні надати екстраординарний психоемоційний вплив на і без того деморалізовані російські окупаційні угруповання”, — сказав Михайло Подоляк.

Шанс, що касетні боєприпаси США не будуть вибухати, менше 3%

У поставці очікується найменше снарядів, які можуть не розірватись одразу (вибух пізніше може призвести до загибелі цивільних людей).

Посадовці США уточнили, що боєприпаси, які будуть відправлені в Україну, мають менше 3% шансу не розірватися.  

“Я скажу, що у нас є кілька варіантів DPICM (касетних боєприпасів, — ред.), і ті, які ми розглядаємо, не включатимуть старіші варіанти зі ставками втрати, які перевищують 2,35 відсотка. Нам відомі звіти кількадесятилітньої давнини, які вказують на те, що певні 155-мм DPICM(касетні боєприпаси, — ред.) мають вищі показники псування, тому ми будемо ретельно відбирати снаряди з нижчими показниками псування, для яких у нас є нещодавні випробування”,сказав бригадний генерал Пет Райдер на брифінгу 7 липня.

Що таке касетний боєприпас

Касетні боєприпаси почали використовувати під час Другої світової війни. Це снаряди, які містять від двох до декількох сотень елементів (суббоєприпасів) меншого розміру. Після вибуху ракети у повітрі  суббоєприпаси розлітаються територією, вибухають і викидають багато осколків, які уражають людей і техніку противника.

Як влаштовані касетні боєприпаси
Як влаштовані касетні боєприпаси. Графіка: BBC

Головна мета таких снарядів — на певній території уразити якомога більше ворожих військових.

Однак від зброї масового ураження, якою є касетні боєприпаси, можуть постраждати й цивільні. Саме через небезпеку для мирних жителів захід довго зважував, чи давати Україні касетні боєприпаси.

Понад пів року вирішували, чи давати Україні касетні боєприпаси

Активно обговорювати постачання Україні касетних боєприпасів почали наприкінці 2022 року. Так, за даними CNN, 8 грудня в Адміністрації Президента США обговорювали можливість передати Україні ці снаряди. Видання відзначає, що у жовтні-листопаді сенатори неодноразово закликали адміністрацію президента США Джо Байдена та членів Конгресу надати українським військовим цей вид боєприпасів.

Вже за кілька днів видання Politico повідомило, що США не відмовляють Україні в касетних боєприпасах, але і не розглядають запит щодо них.

17 грудня 2022 року аналітики з Ukraine Weapons Tracker помітили, що ЗСУ почали застосовувати 120-мм міни M971.

Міни M971 — це боєприпас, розроблений ізраїльською компанією Israel Military Industries. За даними виробника, один снаряд уражає територію розміром 100 на 100 метрів.

Як працюють касетні міни
Як працюють касетні міни. Фото: Twitter/Ukraine Weapons Tracker

Однак офіційних підтверджень цьому немає, а рішень про постачання в Україну снарядів та ракет касетного типу для артилерії на той час не було. 23 березня 2023 року американські сенатори знову закликали передати Україні касетні боєприпаси.

Чому Україні не хотіли давати касетні боєприпаси

6 липня 2023 року міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch відреагувала на повідомлення, що адміністрація США збирається почати постачання Україні касетних боєприпасів.

Дослідники заявили, що ЗСУ нібито причетні до застосування касетних боєприпасів при обстрілі тимчасово окупованих Росією територій України, що призвело до жертв серед цивільного населення.

Зокрема, у дослідженні Human Rights Watch зазначили, що “обстріли ЗСУ касетними боєприпасами тимчасово захопленого Ізюма та його околиць протягом 2022 року призвели до численних жертв серед українського цивільного населення”.

Осколки касетних боєприпасів, які зібрали на правому березі Сіверського Дінця, коли Ізюм був окупований росіянами
Осколки касетних боєприпасів, які зібрали на правому березі Сіверського Дінця, коли Ізюм був окупований росіянами. Фото: Human Rights Watch

6 червня Human Rights Watch звернулася до міністра оборони України зі своїми висновками. У Міноборони відповіли, що “касетні боєприпаси не застосовувалися в межах і навколо міста Ізюм у 2022 році, коли він перебував під російською окупацією”.

Несуча частина ракети “Ураган”, яка впала на город в Ізюмі. Кожна така ракета начинена 30 касетними боєприпасами
Несуча частина ракети “Ураган”, яка впала на город в Ізюмі. Кожна така ракета начинена 30 касетними боєприпасами. Фото: Human Rights Watch

Ще рік тому розслідувачі Human Rights Watch писали, що Україна наразі — єдина у світі країна, де застосовуються касетні боєприпаси. Водночас дослідники відзначали, що цей тип озброєння на території України активно використовує Росія.

“РФ широко застосовували касетні боєприпаси в Україні, внаслідок чого загинуло багато мирних жителів і було завдано іншої серйозної шкоди цивільному населенню”, — пишуть дослідники Human Rights Watch.

Заклики дослідників до конвенцій не мали відгуку

У висновках Human Rights Watch посилається на Женевську конвенцію 1949 року про захист жертв війни, яка застосовується й до війни в Україні. 

“Обидві сторони повинні негайно припинити використання касетних боєприпасів і, щобільше, не прагнути отримати більше цієї зброї, а США не повинні передавати Україні касетні боєприпаси. Передача цієї зброї неминуче призведе до довготривалих страждань цивільного населення і підірве міжнародний осуд її використання”, — закликали правозахисники Human Rights Watch.

У світі існує “Конвенція про касетні боєприпаси”, яка набула чинності у 2010 році. Вона забороняє використання, виробництво і зберігання касетних боєприпасів у 123 державах світу. Проте ні США, ні Росія, ні Україна її не підписали. Отже, перешкод для передачі таких типів боєприпасів не було з самого початку повномасштабного вторгнення.

Нагадаємо, на початку липня 2023 року стало відомо, що оборонні компанії України та Словаччини домовилися про розробку спільної гаубиці, основою для котрої стане словацька самохідна артилерійська установка. Підприємства вже уклали меморандум, але коли саме з’явиться нова зброя — ще невідомо. 


Завантажити ще...