Злочини Росії в Україні розглядатиме Гаазький суд
Фото з відкритих джерел
string(43) "Фото з відкритих джерел"

У Міжнародному кримінальному суді (МКС) завершили попередній розгляд справи щодо ситуації в Україні під час російської окупації та незадовго до неї. Ймовірні злочини, скоєні у цей період, зібрали в одному документі.

 

У Канцелярії суду розглядали злочини, які були ймовірно скоєні починаючи з 21 листопада 2013 року – саме тоді уряд Віктора Януковича зупинив підписання угоди про Євроінтеграцію, після чого на вулиці вийшли перші протестувальники. Протиправні діяння у ході Революції Гідності, а також ймовірні злочини, скоєні під час вторгнення Росії у Крим та окупації Донбасу міжнародні арбітри представили у звіті.

Події на Майдані

Під час акцій протесту на головній площі України відбувалися сутички між демонстрантами та силовиками. Багато людей отримали травми, а деякі мітингувальники загинули. У період з 18 по 20 лютого 2014 року ситуація загострилася, в результаті чого жертвами насильства стали сотні людей переважно серед протестувальників. Десятків із них убили.

Ситуація в Криму

Наприкінці лютого на півострів прибули люди у військовій формі. Спочатку президент Росії Володимир Путін називав їх “місцевими силами самооборони”, а потім, навпаки, заявив, що ніколи не приховував їхньої причетності до російської армії. Поступово ці люди встановили контроль над Кримом. 18 березня Росія офіційно оголосила, що Крим є їхньою територією. З того часу й дотепер півострів перебуває під окупацією країни-агресора.

Як стверджують у Канцелярії МКС, з 26 лютого 2014 року та під час окупації півострову там були скоєні умисні вбивства, тортури, посягання на людську гідність, протизаконне ув’язнення, примус до служби у збройних силах супротивника, умисне позбавлення прав на справедливе судочинство, депортація, викрадення та переслідування людей за політичними мотивами, захоплення чужої власності тощо.

Події на Донбасі

Упродовж березня-квітня 2014 року озброєні люди захопили низку адмінбудівель на території Донеччини та Луганщини. 15 квітня розпочалася Антитерористична операція, а згодом виконувач обов’язків президента України проголосив режим повної бойової готовності та відновив призов в армію.

Збройний конфлікт на Донбасі триває вже понад 6 років, внаслідок чого загинули щонайменше 3 тисячі мирних людей, а ще понад тисяча зазнали поранень. Найбільше жертв було зареєстровано у перший рік війни.

За інформацією гаазької Канцелярії, починаючи з 30 квітня 2014 року й дотепер на тимчасово непідконтрольній частині Донбасу були скоєні наступні воєнні злочини: умисні напади на мирних людей та цивільні об’єкти, штурм об’єктів, що охороняються, умисні вбивства, тортури та нелюдське або жорстоке ставлення до в’язнів, посягання на людську гідність, згвалтування та інші форми сексуального насильства.

У Міжнародному кримінальному суді дійшли висновку, що виявлені ними потенційні злочини достатньо серйозні, враховуючи їхній масштаб, характер, спосіб скоєння та наслідки, до яких вони призвели.

Також зазначається, що під час розслідування цих діянь Канцелярія зверталася до влади України та Росії. У Києві надали відповідь щодо національних проваджень, а у Кремлі – ні.

Як надалі просуватиметься розгляд справи, обговорюватимуть вже з новообраним прокурором. Наразі цю посаду обіймає гамбійська юристка Фату Бенсуда, але невдовзі вона має скласти повноваження.

Нагадаємо, нещодавно в Міжнародному кримінальному суді заявили, що мають підстави для початку розслідування у справі “Ситуація в Україні”. При цьому, в Канцелярії суду розглядали злочини різних сторін конфлікту, тобто, як Росії, так і України.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...