image

Страйки, знеструмлення й мільярдні борги: чим 2019 запам’ятається у вуглевидобувній галузі

|
10 Січня 2020

Страйки, знеструмлення й мільярдні борги: чим 2019 запам'ятається у вуглевидобувній галузі
У 2019 році на працівників шахт знов чекали тривалі невиплати зарплат. Вони голодували, відмовлялися виходити на поверхню та перекривали дороги. Уряд, хоч і виділяв гроші, але повністю заборгованість із заробітної плати так і не погасив. Тож у Новий рік багато гірників перейдуть зі старими боргами. Скільки грошей виділила держава цього року та скільки ще має заплатити, а також які плани влада має на вугільну промисловість на 2020 рік – читайте у матеріалі.
СІЧЕНЬ
Початок року деякі шахтарі зустріли з порожніми кишенями: влада не виплатила їм борги з минулорічних зарплат. Кілька гірників шахти "Курахівська" ДП "Селидіввугілля", серед яких більшість склали жінки, почали голодування та зривали роботу. Про це повідомили у Конфедерації вільних профспілок України.
У мене двоє дітей. Я єдиний годувальник у сім'ї. Я отримую невелику пенсію, але мені її треба всю віддати на комуналку. Мені жити нема на що. Мені доводиться опускатися у шахту. Мені треба прийти у вибій і працювати у важких умовах, а я не можу в таких умовах працювати без грошей
розповіла журналістам "UA:Донбас" головна геологиня шахти "Курахівська" Олена Дорда.
4 січня працівникам ДП "Селидіввугілля" почали перераховувати заборговані гроші, але вони заявили, що протестуватимуть, доки їм не виплатять усю суму.

Після тижня протестів до голодуючих працівниць селидівської шахти приїхала місія ОБСЄ. Представники місії з'ясовували, що саме змусило жінок вдатися до такого кроку. Після цього вони запевнили, що поінформують світову спільноту про скрутний фінансовий стан державного підприємства.

На десятий день шахтарки припинили голодування через погіршення стану здоров'я. Їм виплатили частину грошей та пообіцяли невдовзі погасити решту боргу.

Фото: сторінка Михайла Волинця у Facebook
ЛЮТИЙ
Обіцяні гроші працівники ДП "Селидіввугілля" так і не отримали, тому в вже на початку лютого вони продовжили бастувати. Так, 19 лютого шахтарі влаштували підземний страйк. Про це повідомили на сторінці Незалежної профспілки гірників у Facebook.
До сімох гірників шахти "1/3 Новогродівська", які протестують під землею, сьогодні в першу зміну приєднався ще один шахтар, а за ним ще 36 його товаришів. Тобто всього під землею зараз протестують 44 людини, – йшлося у повідомленні.
За даними профспілки, працівники "1/3 Новогродівська" не бачили зарплати вже 3 місяці. А загалом ДП "Селидіввугілля" мають перерахувати 250 млн грн. Крім того, у повідомленні значилось, що деяким шахтарям не повністю погасили борг із зарплати за 2016 та 2017 рік.
БЕРЕЗЕНЬ
27 березня на шахті в Покровському районі сталася пожежа. Через вогонь кілька десятків гірників евакуювали. Загалом, на момент пожежі там працювали 669 гірників. З них 37 довелось піднімати на поверхню через аварію на їхній дільниці. Внаслідок пожежі ніхто не постраждав, та все ж на шахті оголосили надзвичайну ситуацію. Про це Вільному радіо повідомили у прес-службі ДСНС Донеччини.

Наприкінці місяця протестні дії почали гірники ДП "Торецьквугілля". Як повідомили у профспілці працівників вугільної промисловості, шахтарям не виплачували зарплату з початку року. У зв'язку з цим голова профспілки Віктор Турманов написав звернення на ім'я міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика, аби він якнайшвидше розв'язав цю ситуацію.
КВІТЕНЬ
На Донеччині виникла проблема із заборгованістю шахт перед електропостачальником "Укрінтеренерго". Шахти зобов'язали віддати близько 15 мільярдів гривень, інакше їх можуть знеструмити. На Донеччині на межі знеструмлення опинилися 4 підприємства: "Мирноградвугілля", "Селидіввугілля", "Південнодонбаська-1" та "Торецьквугілля". Однак шахтам немає чим платити за світло.

В середині місяця на одній з шахт Покровська стався нещасний випадок. 14 квітня під час виконання робіт один гірник загинув та ще двоє отримали тяжкі поранення. Про це передають у прес-службі прокуратури Донецької області.

За квітень проблема з невиплатою зарплат шахтарям не розв'язалась, але урядовці обіцяли виправитися вже наступного місяця. 26 квітня "Укрінформ" повідомив про плани уряду повністю погасити заборгованість перед гірниками. Так, за словами заступника міністра енергетики та вугільної промисловості України Анатолія Корзуна, протягом першої декади травня шахтарям мали б спрямувати понад 400 млн грн на виплату заборгованих зарплат.
ТРАВЕНЬ
На початку травня журналісти Радіо Свободи разом із командою фотографів з New Cave Media показали важку роботу шахтарів під землею та повний процес видобутку вугілля. Вони зняли відеотур однією з шахт Донеччини. Проблема важкої, але недооціненої праці гірників стала однією з причин створення проєкту. Зйомки проходили у шахті "Південнодонбаська №1", яка знаходиться біля Вугледара, що на Донеччині.
Через великі борги за зарплату до протестного руху долучилися гірники Криворіжжя. Так, з 7 квітня на шахті "Зоря" ("Жовтнева") шахтарі протягом кількох днів відмовлялися вийти на поверхню. Про це інформував ресурс "Весь Кривой Рог". За деякими даними, страйкувало близько 150 працівників підприємства.
У нас добу люди сидять у шахті. Висувають вимоги стосовно підвищення заробітної плати. Вони хочуть, щоб приїхали представники комбінату або власники і розповіли, як це все розв'язати, бо ніхто не хоче приїжджати
розповідав тоді прохідник шахти Олександр Пархоменко телеканалу "Первый Городской. Кривой Рог".
ЧЕРВЕНЬ
У Покровську сталося ще два випадки, які призвели до смерті гірників. 12 червня на шахтоуправлінні "Покровське" в результаті нещасного випадку загинув працівник очисного забою. В той же день машиніст підземних установок отримав травми, несумісні з життям. Інформацію про обидві трагедії виклали на сайті підприємства.

22 червня шахтарі ДП ШУ "Південнодонбаська №1" відмовилися спускатися у вибій. На підприємстві призупинили видобуток вугілля.
Гірники першої та другої змін ДП ШУ «Південнодонбаська № 1» відмовилися спускатися до шахти. Вимоги — виплатити заборгованість із зарплати та повернути 200 млн грн, які підприємству заборгувало Держвуглепостач
написав голова Незалежної спілки гірників України Михайло Волинець на своїй сторінці у Facebook.
Крім того, гірники перекрили одну з доріг, але пропускали спецтранспорт: карети швидкої, пожежні машини, а також автівки, в яких були діти.
Ми будемо стояти тут до того моменту, доки нам не виплатять заборгованості за ці три місяці, доки не створять нам умови та не підвищать заробітну плату. Нам нема чим працювати, умови погані, автобуси не ходять
заявив гірник ДП ШУ "Південнодонбаська" Сергій Данильченко журналістам телеканалу "Донбасс".
ЛИПЕНЬ
Цього місяця теж не обійшлося без трагічних випадків на вугільних підприємствах. 2 липня на одній з шахт Покровська стався обвал породи, в результаті чого загинув гірник. Про це повідомили у прес-службі Покровського відділу поліції.
10 липня Кабінет міністрів закликав депутатів внести зміни до держбюджету та виділити мільярд гривень на погашення заборгованості по зарплатах шахтарям.
Ми знайшли рішення про те, щоб направити додатково один мільярд гривень. Рішення ще має бути ухвалене профільним комітетом парламенту. Уряд свою роботу зробив. Ми розраховуємо, що сьогодні швидко і комітет парламенту ухвалить ці всі рішення, і вони будуть реалізовані. Щоби не було затримок
розповів тодішній голова кабміну Володимир Гройсман.
30 липня компанія "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" обмежила енергопостачання вугледарській шахті "Південнодонбаська №1". Виконуючий обов'язки головного енергетика підприємства Сергій Овчинніков пояснив, що мова йде не про відключення від електроенергії, а про обмеження постачання. Тобто, напруга подавалася тільки для відкачки води та для вентиляції.
В останній день липня працівники підприємств ВП «Шахта 1/3 Новогродівська» та ДП «Селидіввугілля» провели збори трудових колективів. Гірники вирішили звернутися до президента України з вимогою віддати їм заборговані гроші.

Лист підписали всі керівники вугільних підприємств, представники Міністерства (Міненерговугілля, – ред.) та профспілок, у тому числі регіональних
розповів Вільному радіо голова Незалежної спілки гірників України Михайло Волинець.
За його словами, шахти працюють успішно та виконують план, але коштів від держави не отримують. Щоб не віддавати гроші, в хід йдуть різні прийоми. Наприклад, шахта "Капітальна" місяць простояла без роботи, тому що від керівництва вимагали сплатити борг за інше підприємство. Це призвело до того, що працівники були змушені влаштувати акцію протесту з перекриттям траси.

Станом на липень держава заборгувала гірникам Донецької області майже 145 млн грн.
СЕРПЕНЬ
Борги по зарплатах у шахтарів не зменшувались, тож вони продовжували влаштовувати страйки. Так, 9 серпня гірники шахти «Курахівська» перекрили дорогу між Кураховим та Селидовим. За словами Михайла Волинця, керівництво селидівської шахти тисло на бригадирів та інших працівників, здійснюючи «виховну роботу».
Гірники перекривають дорогу у зв'язку з тим, що не виплачується зарплата. Деяким категоріям не виплачують вже майже 6 місяців
повідомив Волинець в інтерв'ю телеканалу "Еспресо.TV".
14 серпня у Кабінеті міністрів пройшло засідання, в результаті якого прийняли рішення виділити 250 млн грн для погашення боргу по заробітній платі шахтарям.

Михайло Волинець повідомив, що місячний фонд зарплати складає 530 млн грн, однак уряд виділив 250 млн грн. Крім того, частина грошей перерахують через "Центренерго" в об'ємі 200 млн грн. Таким чином, збереться 450 млн грн, але 200 млн грн будуть виділені пізніше.

Волинець зазначив, що через невиплату боргу з зарплати шахтарі перекрили трасу, яка веде від Дніпра до Запоріжжя та на південь Маріуполя.

За його словами, на той момент борг з заробітних плат складав близько мільярда гривень.
Напередодні Дня шахтаря на державні вуглевидобувні підприємства Донецької області перерахували більш як 227 мільйонів гривень.

На своїй сторінці у Facebook глава Донецької ОДА Павло Кириленко повідомив, що це кошти, отримані з бюджету та від реалізації вугільної продукції:
73,2 млн грн- з резервного фонду державного бюджету;
106 млн грн – від реалізації;
48 млн грн – за бюджетною програмою "Реструктуризація вугільної галузі".
ВЕРЕСЕНЬ
Щоб закрити неперспективні шахти, яких в Україні стає все більше, 16 вересня у новоствореному уряді оголосили про план реструктуризації вугільної галузі.

На реструктуризацію вугільної галузі в 2020 році уряд планує виділити 1,9 мільярдів гривень. На закриття шахт — ще 709 мільйонів гривень. Про це йдеться у презентації проєкту бюджету на 2020 рік.
Закрити планують шахти, які не приносять доходів, але скільки їх та в якій області — досі невідомо.
ЖОВТЕНЬ
11 жовтня Профспілка працівників вугільної промисловості України повідомила, що борги по заробітній платі перед шахтарями перевищили 1 мільярд гривень. Так, загальна заборгованість становить 1,2 млрд гривень. При цьому, найбільший обсяг заборгованості – на ДП «Селидіввугілля» – 282,3 млн грн.

Через тиждень міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища розпочало аудит державних шахт. Як зазначив профільний міністр Віталій Шубін, вугільна галузь зараз збиткова. Тому потрібен її повний аудит.
Я хочу вас запевнити, що зараз міністерство здійснює аудит. Останні 5 років не були дуже гарними для вугільної галузі. Розповідаю вам про те, як все занедбано: що на шахтах можна вкрасти — вкрадено, і вугілля у нас не дуже гарної якості, і воно у нас не дуже ринкове. Тобто ми не можемо продавати його до інших країн і заробляти на цьому кошти. Питання розвитку галузі значно ширше
наголосив Віталій Шубін.
Шубін також закликав парламент підтримати виділення 1 мільярда гривень на погашення заборгованості й виплати зарплат працівникам держшахт.

Того ж дня Верховна Рада України в першому читанні підтримала зміни до бюджету на 2019 рік, одним із пунктів якого є виділення 1 млрд грн гірникам державних шахт. Майже половину з цих грошей виділили на погашення зарплатних боргів перед гірниками Донеччині.
Було розподілення з багатьох статей. Зокрема, було обмеження тих статей, які на сьогодні не використовуються. Наприклад, так звана стаття фонду президента – вона не повністю використовується. Є й інші статті, які зараз можливо перерозподілити
розповів міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель журналістам телеканалу "Україна".
ЛИСТОПАД
На шахті "Північна", що поруч з Торецьком 20 листопада горів дах адміністративної будівлі, всі роботи довелося зупинити.
Була проведена евакуація, там нікого не було. Працювало 9 одиниць техніки та 34 людини особового складу
повідомила речниця управління ДСНС у Донецькій області Вероніка Бахал в ефірі "24 каналу".
За інформацією надзвичайників, вигоріло 1500 кв.м. території. Усі роботи на підприємстві були зупинені.

До гасіння залучили 34 рятувальники особового складу та 9 пожежних машин.
В середині листопада працівники одразу кількох державних вугільних підприємств знов страйкували через невиплату їм зарплат. На ДП «Первомайськвугілля» гірники відмовилися підніматися на поверхню. На Донеччині шахтарі ДП «Мирноградвугілля» перекрили дві дороги у Мирнограді.
Їсти мені нічого. За комунальні послуги мені платити нічим. Що мені далі робити? На роботу ходиш голодний, з роботи повертаєшся голодний. Йдеш з роботи пішки додому – у мене грошей немає. Куда далі йти? Красти?
звернулася одна з шахтарок до в.о. гендиректора "Мирноградвугілля" Олександра Зоріна, передають журналісти телекомпанії "Орбита".
Того ж вечора на казначейські рахунки надійшло 411 млн 800 тис грн для виплат зарплат шахтарям. Так, на ДП «Селидіввугілля» перерахували 77 млн грн. Ці кошти покрили заборгованість за червень, липень, серпень, вересень та близько 30% заробітної плати за жовтень. На ДП «Мирноградвугілля» повністю погасили заборгованість за серпень і вересень та сплатили 45% заробітної плати за жовтень.


Робітникам ДП «Торецьквугілля» погасили заборгованість за серпень-вересень, і до кінця 14 листопада мають сплатити 35% зарплати за жовтень. На ДП «Південнодонбаське №1» покрили борг за вересень та 65% заробітної плати за жовтень.

Та попри виділені кошти, за листопад загальна сума боргу із зарплат перед гірниками державних шахт не зменшилася. Навпаки, у порівнянні з попереднім місяцем держава заборгувала шахтарям навіть більше. Їм не виплатили вже 1 млрд 590 млн грн.
ГРУДЕНЬ

18 грудня на шахті "Південнодонбаська" у Вугледарі обвалилася порода. На цей час роботу підприємства зупинили. У зону обвалу потрапив один з гірників. Його шукали протягом дня, але знайшли вже мертвого. Про це повідомив очільник Донецької області Павло Кириленко.
У той же день обурені поганими умовами праці, порушенням трудового законодавства та великими боргами за заробітну плату гірники влаштували мітинг під будівлею Верховної Ради.
Нас позбавляють роботи на шахтах у шахтарських містах, де немає інших підприємств. І ми автоматично стаємо жебраками, бо роботи не буде, і завтра пенсію не отримаєш, сьогодні лікарняний тобі не платять і так далі. Є держава, і держава має опікуватись
проголошував під час демонстрації голова профспілки працівників вугільної промисловості Михайло Волинець.
Профспілковий лідер додав, що протест підтримали також гірники на місцях. Так, на більшості шахт Донбасу протягом дня призупинився видобуток вугілля. Серед таких підприємств – ДП "Мирноградвугілля", "Селидіввугілля" та "Первомайськвугілля".

Протести не пройшли дарма. 18 грудня уряд перерахував шахтарям частину боргу з заробітних плат. Державна казначейська служба України спрямувала 322,6 млн гривень дотацій.
Ми зараз шукаємо якомога більше коштів, щоб шахтарям до Нового року їх видати. Зараз ми передбачили 322 мільйони для того, щоб частину заборгованості покрити. І ми будемо намагатися відшукати до кінця року більше. Але ці кошти точно будуть виплачені, ми буквально за лічені дні з цим впораємось
запевнив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.
24 грудня гроші перерахували на банківські картки гірників. Та все ж цього не вистачить, щоб погасити всю заборгованість.
Був 1 мільярд 66 мільйонів вчора (24 грудня, – ред.). Але вчора на зарплатні картки шахтарям поступили 322 мільйони
розповів Вільному радіо Михайло Волинець.
Тож, за 2019 рік держава заборгувала українським шахтарям близько 744 мільйонів гривень.

У прес-службі Донецької облдержадміністрації повідомили, що вугледобувні підприємства Донеччини недоотримали за рік понад 314 мільйонів гривень.

Зокрема:

  • ДП «Торецьквугілля» – 37,9 млн грн;

  • ДП «Мирноградвугілля» – 48,1 млн грн;

  • ДП «Селидіввугілля» – 64,7 млн грн;

  • ДП «Шахта ім. М.С. Сургая» – 29,6 млн грн;

  • ДП «ШУ «Південнодонбаське № 1» – 33,3 млн грн;

  • ДП «ВК «Краснолиманська» – 100,4 млн грн.
1069
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор