В ніч з 30 на 31 жовтня потрібно перевести годинники на одну годину назад. Така традиція в Україні триває вже 40 років. В чому перевага та шкода постійної зміни часу та чи поставлять колись крапку в цьому процесі — розповідаємо далі.
Остання неділя жовтня збігається з переходом країни на зимовий час. З переводом годинників ця ніч стає довшою на цілу годину, тож можна більше поспати.
В Україні сезонні зміни часу ввели для заощадження електроенергії, адже це дає можливість довше працювати й менше використовувати штучне освітлення.
Та чи дійсно переведення стрілок допомагає заощадити? Це дослідили чеські вчені з Czech Science Foundation. За їхніми оцінками, наразі це дозволяє зекономити лише 34 сотих відсотка електроенергії.
Зміна часу негативно впливає на здоров’я людини. Найбільша складність — перелаштування організму до нового графіку життя.
“У людини є біологічний годинник, який іде разом зі звичайним. А коли стрілки годинника не на той час у нас направлені, то біоритм починає стрибати. І тут у людини може бути безсоння чи навпаки — людина буде ходити дуже сонна. Починаються захворювання серцево-судинної системи, ендокринної системи, можуть бути зсуви у захворюваннях”, — пояснює викладачка Бахмутського фахового медичного коледжу Юлія Бичкова.
Вона стверджує: найчутливіші до переведення годинника люди середнього та похилого віку. Такої ж думки дотримується лікар з 42-річним стажем, завідувач терапевтичного відділення Сіверської міської лікарні Олександр Бабенко.
“Звісно, наслідки якісь є, причому навіть більші для людей старшого віку. Молоді люди більш адаптовані до таких змін, а літнім людям, звісно, може бути важкувато якоюсь мірою. Період адаптації впливає на стан здоров’я”, — каже лікар.
Негативний вплив від зміни часу на здоров’я людей підтверджують і вчені з Американської академії сну.
“При переведенні годинників ми бачимо збільшення серцевих нападів, депресій, спроб самогубства. Вийшло дослідження, яке демонструє збільшення кількості медичних помилок практикуючими лікарями. Особливо навесні, коли ми спимо на годину менше. Це може призвести до значної біди”, — розповідає в коментарі ТСН лікар-сомнолог Мухаммад Аділ Ріші.
В ніч переходу на зимовий час на годину призупиняється рух пасажирських поїздів. Але для самих пасажирів поїздка ніяких незручностей не викликає.
“Прибуття на кінцеву станцію або від станції відправлення буде здійснюватися за тим часом, який у пасажира вказаний у квитку. Коригування всієї цієї історії за новим часом відбулось ще на початку серпня, тобто трохи більше ніж за 90 діб до переводу годинника”, — розповідає Вільному радіо керівниця відділу зовнішніх та внутрішніх комунікацій пасажирської компанії “Укрзалізниця” Анастасія Золотарьова.
Щодо доцільності сезонної зміни часу суперечки тривають роками не тільки в Україні. Європарламент вже підтримав ідею скасування переведення годинників у країнах ЄС з 2021 року.
Остання спроба зробити те саме в Україні була навесні цього року. В березні Верховна Рада ухвалила законопроєкт “Про обчислення часу” у першому читанні.
“Нам потрібно встановити на всій території України, включаючи тимчасово окуповані території, єдиний київський час. Тому що ви знаєте, що окупант почав з того, що він на тимчасово окупованих територіях встановив московський. Основна ідеологія цього законопроєкту — поширити природній для України зимовий час +2, який відповідає поясному часу, і відмовитись від подальшого переведення годинників”, — заявив на засіданні парламенту 3 березня автор законопроєкту, нині спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Проте Рада не змогла ухвалити проєкт закону в другому читанні й відправила документ на доопрацювання. Стефанчук пообіцяв, що парламентарі повернуться до розгляду цього питання вже після переходу України на зимовий час.
Читайте також: