9 березня в Нідерландах розпочався судовий процес у справі збиття малайзійського Боїнгу рейсу МН17. Перше засідання — підготовче, тобто роз’яснювальне. Судді оголосили загальні відомості у справі та як проходитиме процес. Влада Нідерландів вирішила, що справу будуть розглядати в рамках національного, а не міжнародного законодавства, адже більшість серед загиблих – громадяни цієї країни. Усього в авіакатастрофі, яка сталася 17 липня 2014 року, загинули 298 людей.
У справі МН17 вже близько 30 тисяч сторінок. Їх може стати ще більше, адже за нідерландськими законами до справи можна долучати документи у ході процесу. Цього дня до судового комплексу Схіпгол мали прилетіти четверо обвинувачених: колишній “міністр оборони” так званої “ДНР” Ігор Гіркін-Стрєлков, генерал-майор Сергій Дубінський на прізвисько “Хмурий”, полковник Олег Пулатов “Гюрза” та громадянин України Леонід Харченко “Кріт”. Усіх обвинувачених судитимуть за збиття малайзійського літака, а також за вбивство 298 людей, які були на його борту.
Однак жоден з підозрюваних не з’явився до суду. На слухання прибули лише адвокати Пулатова. Вони заявляють, що їхній клієнт не визнає провини. Водночас адвокатка висловила співчуття родичам загиблих.
Зазначимо, сторона захисту зможе клопотати щодо проведення нових розслідувань під час наступної сесії, яка проходитиме у червні. Тоді ж адвокати зможуть представити попередні заперечення проти обвинувачень прокурорів. Процес ведуть троє суддів. Окрім них, на всіх засіданнях будуть присутні ще двоє запасних суддів.
“З огляду на те, що ця кримінальна справа може тривати значний час, ще двоє суддів були призначені в якості заміни, якщо це буде необхідно. Для полегшення процедури ці судді будуть присутніми протягом усього процесу”, – повідомив у вступній промові головуючий суддя Хендрік Стейнхаюс.
За його словами, попередньо на суді свідчитимуть 49 родичів загиблих у катастрофі. 84 людини також будуть звертатися за матеріальною компенсацією. Після того, як судді почують аргументи обох сторін, з’явиться рішення по четвірці підозрюваних. Суддя оголосив, що рішення винесуть більш як через чотирнадцять днів після завершення слухань.
Нагадаємо, 17 липня 2014 року в небі над тимчасово непідконтрольним українському уряду Торезом збили пасажирський Боїнг “Малайзійських авіаліній” рейсу МН17. Літак прямував з Амстердама до Куала-Лумпур. На борту були 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Усі загинули.
Одразу після катастрофи у російських ЗМІ почали розповідати, що над Торезом збили український військово-транспортний літак АН-26. Але коли бойовики зрозуміли, що вцілили по пасажирському лайнеру, публікації почали зникати з новинних порталів та особистих сторінок прихильників “руського миру”. Натомість, звинувачувати у збитті Боїнга стали українських військових.
До з’ясування обставин трагедії підключилася міжнародна команда журналістів-розслідувачів Bellingcat. Вони встановили номер ракетної системи “Бук”, з якої стріляли по малайзійському літаку. Крім того, розслідувачі опублікували звіт з іменами та фотографіями 20 російських військових, причетних до злочину. Зібрані дані, до яких долучили перехоплені українськими спецслужбовцями телефонні розмови бойовиків, міжнародна група журналістів передала нідерландській прокуратурі.
За розслідування причин трагедії взялася Спільна слідча група у складі представників Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. Вони висунули обвинувачення першим підозрюваним у справі. Усім фігурантам інкримінують терористичний акт. Їм загрожує від 10 до 15 років за ґратами або довічне ув’язнення.
У липні 2019 року у справі збиття Boeing МН17 з’явився ще один підозрюваний. Тоді СБУ затримала екс-бойовика Володимира Цемаха, колишнього начальника протиповітряної оборони “Слов’янської бригади “ДНР”. Його звинуватили за статтями “терористичний акт” і “сприяння терористичній організації”. Слідчі з’ясували, що у 2015 році в інтерв’ю Цемах розповів, що допомагав сховати ЗРК “Бук” та членів його екіпажу. Спочатку український прокурор у справі МН17 заявив, що Цемах вважається свідком та буде давати свідчення в суді у Гаазі по відеозв’язку.
Пізніше ж українське видання TheБабель оприлюднило лист від прокурора Нідерландів, де вказано, що нідерландські слідчі тепер вважають Цемаха не свідком, а підозрюваним. Вони попросили тримати колишнього “зенітника” під вартою до допиту.
Наприкінці серпня 2019 року Цемаха спочатку відправили під варту до кінця жовтня. Однак вже 5 вересня Київський апеляційний суд скасував арешт та відпустив бойовика під особисте зобов’язання. Його видали Росії в рамках обміну. Тоді в Україну повернули Сенцова, Кольченка, Балуха, моряків та ще кількох політичних в’язнів.
На початку грудня 2019 року Служба безпеки України оголосила, що Цемах переховується від слідства. В СБУ зазначили, що дата зникнення бойовика – 23 вересня 2019 року.
Цемах звернувся до Європейського суду з прав людини зі скаргою проти України та Нідерландів через дії правоохоронців обох країн, які нібито порушували його права. Для екстрадиції Цемаха не було перешкод, оскільки він є громадянином України.
Наприкінці січня 2020 року ЄСПЛ відмовився забороняти екстрадицію бойовика в Нідерланди. Тож тепер він мусить постати перед суддями в Гаазі.
У лютому слідчі у справі авіакатастрофи малайзійського Боїнга МН17 заявили, що знайшли свідка, який бачив, як літак збили з російської ракетної системи.
Ще один ймовірний свідок трагедії, який охороняв уламки літака та має фото результатів авіакатастрофи, зараз перебуває у Бахмутському СІЗО. Досудове розслідування триває.
Додамо, журналісти Вільного радіо поспілкувалися з австралійцем Полом Гардом, який втратив у трагедії обох батьків.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.