Після чотирьох років перерви профільна комісія почала перевіряти суддів, які хочуть усе життя працювати на цій посаді. Це окрема процедура: всі кандидати спершу працюють 5 років, тоді пишуть екзамени та проходять співбесіду наново, і лише відібраних президент призначає працювати.
Серед перших рішень комісії про відповідність посаді — три щодо суддів з Донецької області. Зокрема, після перевірки на посаду судді безстроково рекомендують призначити представника Дзержинського міського суду Євгена Володимировича Качаленка. У Громадської ради доброчесності були до нього питання, але Качаленко зміг на них відповісти.
Указом Президента України від 29 вересня 2016 року № 425/2016 Качаленка Є.В. призначили на посаду судді Дзержинського міського суду Донецької області. Його спеціалізація — кримінальні та адміністративні правопорушення. Вже за рік Євген намагався отримати відрядження з Торецька до Києва, щоб працювати у Святошинському суді столиці. Та через навантаження йому відмовили.
29 вересня 2021 року у судді закінчились повноваження проводити засідання. З того часу Євген отримував зарплату за вивчення законодавства та очікував можливості пройти атестацію, щоб стати суддею безстроково. 13 листопада 2023 року Євген Качаленко дочекався співбесіди з представниками Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС).
Як повідомляє Вільне радіо, під час оцінювання судді Євгена Качаленка з суду Торецька виникло кілька основних питань. Одне з них: чому він їздив до вже окупованого Криму у 2015 році. Це було до призначення на посаду судді. Як сказав сам кандидат на безстрокову посаду, поїздка була робоча.
“Мій роботодавець сказав, що я маю відвідати територію країни-агресора і провести перевірку відповідних документів з юридичної точки зору. Я не приймав своє особисте рішення відвідати країну-агресора для того, щоб там відпочити, лікуватися чи там відвідати музеї. Ні, я лише надав правову допомогу замовникам нашої фірми, тобто, фактично, перевіряв, щоб були дотримані їхні права і не було порушено їхні інтереси на території країни агресора”, — пояснив суддя Качаленко.
За даними Громадської ради доброчесності, вже під час роботи суддею Євген Качаленко придбав 2 квартири у Київській області. В місті, де навчався, — Ірпені. За уточненнями судді, нерухомість вдалося купити на заощадження — частину з них заробив він сам, ще частину подарували батьки.
“Джерела походження коштів на купівлю квартири — про яку стало відомо не з декларації, а з відповіді судді — залишаються не встановленими. Батько, на якого посилається суддя у своїй відповіді, на той момент працював лікарем та є заступником головного лікаря на сьогодні в районній лікарні. Також ми знаємо, що мати судді працює у дошкільному навчальному закладі. Тому ми можемо зробити висновок, що коштів, які були зароблені батьками судді, також не вистачало на купівлю квартири”, — зазначила з висновку Громадської ради доброчесності його членкиня Тетяна Катриченко.
Розбіжність у цифрах на співбесіді суддя пояснив: накопичення у нього були в доларах США. Курс змінювався, тож вдалося придбати потрібне майно.
“Якщо підсумовувати, то 45 500 доларів моїх заощаджень, а також 3000 доларів від продажу автомобіля, — це загалом 48 500 доларів США. Я використав з них орієнтовно 48 тисяч доларів на оплату двох квартир без ремонту на етапі, коли будинок ще зводився. І в березні 2016-го року також 7800 доларів США використав на купівлю автомобіля Kia на аукціоні. Розрахунки за цими правочинами я здійснив у національні валюті, однак перед здійсненням цих розрахунків я ті готівкові долари, які в мене були, обмінював (не одним платежем, декілька разів)”, — пояснив Євген Качаленко.
Аргументи члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів прийняли. 14 листопада з’явилось рішення: ВККС рекомендує президенту призначити Качаленка Євгена Володимировича суддею безстроково.
Нагадаємо, в листопаді в Україні відновили кваліфікаційне оцінювання суддів після 4 років перерви. Всі кандидати мають відповідати критеріям доброчесності, щоб їх рекомендували до призначення на посаду на все життя.