Військова медикиня Мар’яна Мамонова з квітня перебуває у полоні окупантів. Вже за кілька тижнів дівчина має народити, втім про неї й досі немає жодної інформації. Аби привернути увагу до неї та інших військовополонених, дніпряни вийшли на акцію.
Із плакатами та українськими прапорами дніпряни зібралися в одному з парків міста. Вони вимагають звільнити з полону не тільки вагітну Мар’яну Мамонову, а й усіх інших військовополонених.
Ініціаторка акції Вікторія Свиридова каже: тут здебільшого зібралися мами Дніпра, які не можуть залишатися осторонь, коли жінка на такому пізньому терміні вагітності перебуває в полоні у росіян.
“За словами української волонтерки і парамедика Тайри, яка пережила російський полон, разом із нею в колонії перебували 4 вагітні жінки. І ми не знаємо, скільки їх там ще. Для росіянина немає різниці хто перед ним стоїть — військовий чи цивільний, людина похилого віку чи вагітна жінка. Росіянин із задоволенням виконує наказ катувати”, — говорить Вікторія.
Мар’яна Мамонова — військова медикиня з Рівненщини. На початку квітня вона потрапила в полон до росіян з маріупольського заводу Ілліча. Тоді дівчина була на третьому місяці вагітності. За словами рідних медикині, її вивезли в Оленівську колонію. З того часу сім’я не має жодних звісток про стан Мар’яни. Дівчина має народити в жовтні.
“Безпека — це базова потреба вагітної жінки. Також їй потрібна підтримка, увага, здорова їжа. Це все потрібно не тільки їй, а і її дитині. Вона має народжувати в комфортних умовах, в пологовому будинку”, — говорить учасниця акції, психологиня та доула (фахівчиня, яка супроводжує вагітних) Олена Дробна.
Учасники мітингу скандували “звільнити Мар’яну Мамонову”. А під кінець заходу влаштували перформанс. Вагітна дівчина у синцях уособлювала полонену Мар’яну. А клітка із дитячими речами символізувала тюрму, де може народитися малюк полоненої.
Дівчата з наклейками на роті, на яких було написано “мовчу”, підходили до головної героїні, зривали наліпки та намагалися відчинити клітку.
“Це було символом головним. Коли учасники акції підходили, зривали слово “мовчу”, вони брали ключ і намагалися відкрити клітку. Ми просимо людей не мовчати. Колись клітка все ж відкриється, ми поки не знаємо коли і чиє слово допоможе найбільше”, — пояснює учасниця міні-вистави Анна, яка грала вагітну.
У цього перформансу був щасливий фінал: разом дніпряни відкрили клітку, яка символізувала тюрму. А дівчина, яка була уособленням вагітної Мар’яни, роздала учасникам акції дитячі речі, які були всередині. На них були написи “воля Мамоновій”, “вільна”, “звільнити вагітну”. Таким чином, у виставі малюк народився на волі, пояснюють постановники.
Нині точно невідомо, скільки українських жінок перебувають у російському полоні. Тільки з “Азовсталі” у полон потрапили понад 130 жінок.
Читайте також: