Національний банк України ініціював зміну назви монети “копійка” на “шаг”. У відомстві переконані, що це має сприяти дерусифікації та “відновленню історичної справедливості”.
Про це повідомили в НБУ.
Там кажуть, що після дослідження історії українського грошообігу, фахівці дійшли висновку, що назва “копійка” — це символ московської окупації, а перейменування на “шаг” зможе повернути українським монетам власну ідентичність.
“Назва “шаг” давнього українського походження, вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників”, — розповідають у відомстві.
У Нацбанку зазначають, що наукова спільнота підтримує ініціативу щодо такого перейменування. Також наукові висновки фахівців НБУ підтримала Національна академія наук України. Вони, зокрема, отримали позитивні експертні висновки від Інституту історії України та Інституту мовознавства ім. О. Потебні.
“Найменування “шаг” на позначення дрібної монети в українській мові відоме з XVІ ст. Це питома українська лексична одиниця. Повернення такої назви сучасній розмінній монеті України не лише б відродило національні традиції в номінації грошей, а й назавжди б розірвало зв’язок практики називання українських монет з колоніальною російською лінгвокультурою”, — зазначив кандидат філологічних наук Олександр Скопненко.
У НБУ розповіли, що вже розробили пропозиції щодо внесення відповідних змін до статті 32 Закону України “Про Національний банк України”. Зокрема, пропонується встановити таке:
У відомстві зазначають, що не планують вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Вони будуть в обігу паралельно. Також українцям не потрібно буде додатково їх обмінювати.
“Поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, у межах планового випуску не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці”, — кажуть в НБУ.
У НБУ розповіли, що на території України від часів Гетьманщини та до доби Української Революції 1917 — 1921 років використовувалася дрібна монета “шаг”.
Зокрема, 1 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон про гривню як грошову одиницю Української Народної Республіки, який передбачав випуск державних кредитових білетів номіналом 2, 5, 10, 20, 100, 500 і 1000 гривень, а також монет — 1, 2, 5, 20 та 50 шагів. Однак карбування монет не було втілено в життя через економічні та технічні складнощі. Натомість тоді випустили гроші дрібного номіналу — розмінні марки Державної скарбниці – 10, 20, 30, 40 і 50 шагів. Вони перебували в обігу до березня 1919 року, а після монети скасувала радянською влада.
Водночас зі здобуттям Україною незалежності у 1991 році, розповідають у відомстві, гостро постало питання впровадження власної грошової одиниці. Дискусію викликала потенційна назва для монет — пропонувалися різні назви, зокрема “шаг”. Втім, 2 березня 1992 року Постановою Президії Верховної Ради України було затверджено назву “копійка”.
Нагадаємо, у вересні 2024 року в Україні запустять програму “єКнига”, спрямовану на підтримку молоді. Її мета — забезпечити грошима на придбання українських книжок людей, яким цьогоріч виповниться 18 років. Організатори закликають молодь своєчасно зареєструватися у “Дії”, аби не втратити можливість скористатися цією підтримкою.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.