Підтримати
Про що розповідають бахмутські зоозахисники та як їм допомогти
Фото: Вільне радіо

Під час відкритої війни безхатні тварини опинилися у великій скруті. Зоомайданчики нерідко балансують на межі виживання, а кинутих чотирилапих стає все більше. У бахмутському притулку “Лада” зараз живе понад 160 собак. Чому їх не планують евакуювати, наскільки важко тварини переносять бої та як допомогти майданчику — читайте далі.

 

Нині тваринами Бахмутського товариства “Лада” опікуються троє волонтерів. Ще декілька жінок доглядають тварин на майданчику. Ми поспілкувалися з очільницею “Лади” Мариною Шажко та запитали про справи майданчика і його чотирилапих підопічних під час відкритої війни. 

 

Як живе майданчик після початку повномасштабної війни 

Буквально за декілька днів до [відкритої] війни ми написали пост, наче було якесь “шосте відчуття”, аби зробити запас продуктів. Ми частково встигли придбати продукти. Потім все зникло з полиць. Ми шукали всі варіанти, домовлялися з продавцями, вони залишали нам м’ясні продукти та крупу, тож якось закупитися змогли”, — розповідає Марина Шажко.

По допомогу чотирилапим з “Лади” зверталися й до всеукраїнських благодійних фондів.

Ми робили запит не тільки на наш майданчик, а й на тих людей, які піклуються про велику кількість безхатніх тварин. Відгукнулися фонд “UAnimals”, “Happy Paw” та ще декілька фондів. Вони передавали нам сюди корми. Ми частину з них передавали далі — туди, де все погано: у Лисичанськ, Сєвєродонецьк, волонтерам у Дружківку тощо”, — розповідає волонтерка.

За її словами, запасу кормів на майданчику вистачить на місяць. Проте волонтери й надалі намагаються поповнювати запаси, аби їжі тваринам вистачило у будь-якому випадку. 

Ще одна проблема, з якою зіткнулися волонтери — водопостачання. Через постійні бойові дії в Бахмуті періодично зникає електрика. На території майданчика є власна свердловина, але коли світла немає, вона перестає працювати.

Аби розв’язати це питання, ми планували придбати який-небудь вживаний генератор. Ми написали пост (про збір коштів, — ред.), і знову відгукнувся фонд “UAnimals”. Нам переказали 20 тис. грн на придбання цього генератора. Наша волонтерка в Дніпрі вже за два дні придбала цей генератор та передала його сюди. Пальним ми також закупилися”, — каже Марина Шажко.

Чи планує “Лада” евакуюватися 

Вивозити пухнастих волонтери не планують, адже багато “постояльців” не перенесуть довгої дороги.

У нас велика кількість тварин, зараз їх понад 160. Серед них дуже багато тварин після травм, з черепно-мозковими травмами, з епілепсією, старенькі тварини. Ми розуміємо, що дорогу вони просто не витримають. Тому ми вирішили, що залишимо все тут”, — каже волонтерка.

Аби убезпечити чотирилапих від обстрілів, волонтери облаштували підвали на території майданчика. Там вони встановили клітки, щоб у разі небезпеки відводити туди тварин.

Як тварини переносять близькі бойові дії 

За словами волонтерки, найважчим періодом з початку відкритої війни для тварин була середина травня, коли окупанти почали щільно гатити по Бахмуту.

Вони (собаки, — ред.)  дуже нервово реагували. Це був повний завал. Ми порадилися з фахівцями та почали давати їм препарати. Ті, хто більш-менш себе почуває — ті приймають валер’янку кожен день. Ті, хто важче переносять — ті приймають сильніші препарати. Всі ці препарати мають накопичувальну дію. Тож тварини поступово стали спокійнішими. Зараз на вибухи вони реагують відносно терпимо”, — каже Марина Шажко.

Вона зазначає: за ці 3 місяці тварини навчилися чітко відрізняти залпи від “прильотів”.

Ми по них орієнтуємося. Якщо, не дай Боже, “прильоти”, вони — ті хто на вільному вигулі — одразу прямують у підвал”, — розповідає волонтерка.    

Хто зараз допомагає майданчику існувати

Місцева влада, за словами Марини, майже не підтримує майданчик і його тварин. Від початку масштабної війни допомогу міськрада передала лише раз.

Від міста більше допомоги немає. Раз нам передавали 5 мішків корму. Це було десь півтора місяця тому”, — розповідає волонтерка.

Тож зараз майданчик, як і до початку відкритої війни, здебільшого існує за підтримки благодійних фондів та “донатів” від небайдужих. 

Допомагають люди, багато з тих, хто виїхав, нам допомагають. Приєднуються й нові люди — вони читають інформацію про наших тварин в інтернеті. Ми намагаємося раз на 10 днів викладати все, що ми купуємо, з фото і чеками”, — каже Марина Шажко.

Також майданчику допомогли й іноземні партнери.

Півтора місяця тому приїжджали поляки. Вони походили, пофотографували наших тварин, а потім буквально за тиждень приїхала велика машина з гуманітарною допомогою, і нам також привезли корм”, — розповідає волонтерка.

Яка нині ситуація в Бахмуті з покинутими тваринами

З кинутими тваринами ситуація катастрофічна. Ми в шоці, тому що все, що ми робили зі стерилізацією — все пішло “коту під хвіст”. Нам надходить мінімум 10 дзвінків на день: “Ми виїжджаємо, заберіть котів-собак”, — розповідає Марина Шажко.

Люди намагаються евакуюватися разом зі своїми чотирилапими, але коли це не виходить, шукають тих, хто доглядатиме за тваринами. Таких помічників треба обирати уважно, адже не всі з них добропорядні, зазначає очільниця “Лади”. 

Буквально минулого тижня мені дзвонили люди з району “Літака”. Собака та двоє котів були закриті у квартирі на 8 поверсі цілий місяць. Там жінка домовилася з іншою, яка мала ходити та годувати тварин. Але вона брехала та нікуди не ходила. Сусіди забили на сполох, зверталися у поліцію. Я так розумію, вони (поліція, — ред.) розкрили замок та випустили тих тварин на вулицю. Ми зараз передали їм корм — їх годують та пускають у під’їзд ночувати”, — розповідає волонтерка.

Як можна допомогти бахмутським зоозахисникам 

Допомогти “Ладі” можна у будь-якому вигляді: грошима, їжею для тварин, або навіть просто робочою силою.

Контакти та реквізити Бахмутського товариства захисту тварин “Лада”: 

  • тел.: (099) 410-3951 Марина Шажко
  • карта “ПриватБанку” 4731 2191 1759 2497 (Шажко М.В.)
  • карта “ПУМБ” 5355 2802 1013 3995 (Шажко М.В.)
  • карта “Монобанку” 4441 1144 2695 0984 (Шажко М.В.)
  • Paypal: [email protected]

Нагадаємо, на сайті Вільного радіо є велике інтерв’ю із Мариною Шажко про тварин, якими вона опікується. Прочитати його можна за посиланням

Читайте також:


Завантажити ще...