шахрай
Ілюстративне фото: Galfinance

Військовослужбовець поранений та без свідомості, перебуває на Донеччині, аби привезти у лікарню — потрібні гроші. Або ж людину, яку вже визнали загинувшою, знайшли на фронті живою, але у критичному стані. Це — варіанти легенди, завдяки якій лише один шахрай зміг ошукати десятьох родичів захисників за кілька тижнів. Злочинець називав жертвам повні дані військових, яких шукали рідні, місце служби та інші деталі — чим викликав довіру. Розповідаємо детально, як працює така схема та як зрозуміти, що телефонує злочинець. 

 

Шахраї обіцяють надати допомогу пораненому військовому: як працює така схема

Одному з таких шахраїв винесли вирок у лютому 2024-го. Засуджений — житель Сумської області, який працював охоронцем. Чоловік вирішив підзаробити на родичах захисників у квітні 2023-го. Тоді тривали запеклі бої за Бахмут, а чимало рідних військовослужбовців не могли із ними зв’язатися та публікували оголошення про пошуки у соцмережах.

Менш ніж за місяць охоронець обдзвонив кілька десятків родичів військових. Представлявся волонтером, ротним, командиром (певної бригади, де служив зниклий безвісти) та замполітом. А іноді казав що “має високу посаду і не зобов’язаний називатися”.

“Особа не представилась, хоча вона [потерпіла] просила, він їй лише відповів, що він ротний, більше сказати нічого не може, бо все прослуховується, а її чоловіка він назвав по імені і прізвищу”, — повідомляють подробиці одного з допитів потерпілої слідчі.

Переписка шахрая з родичами військовослужбовців
Переписка шахрая з родичами військовослужбовців. Фото: Офіс Генпрокурора
Переписка шахрая з родичами військовослужбовців
Переписка шахрая з родичами військовослужбовців. Фото: Офіс Генпрокурора

Шахрай називав дані військовослужбовців та імена командирів бригади, тож викликав довіру у деяких жертв. Найчастіше розповідав, що їхній родич нібито поранений та без свідомості у Бахмуті або Авдіївці. Зв’язку немає, ситуація критична, тож терміново потрібні ліки або гроші на пальне, аби відвезти пораненого до лікарні. З ошуканих просив у середньому 1200 гривень, іноді гроші потрібні були неодноразово. А родичам, які хотіли підтверджень (фото чи відео військового), міг заявляти таке:

“Вона [потерпіла] також хотіла підтвердження від цього чоловіка, що то її син, але він відмовився, лише сказав, що син без свідомості і його депортують до Росії”, — описують слідчі один з випадків.

Здебільшого злочинець просив контакти саме матерів та відмовлявся розмовляти з іншими родичами. Частіше телефонував зранку або вночі. Не нехтував і заробітком на загиблих.

“[Потерпіла] отримала звістку про те, що при участі у бойових діях загинув її брат у результаті обстрілу <…> [Шахрай] запитав чи шукає вона свого брата, вона відповіла так, він далі спитав чи знає вона, що з ним сталося, вона відповіла, що напевне загинув. Цей чоловік відповів, що ні, не загинув та лежить у лікарні, у неї тоді був дуже збуджений стан, з неї попросили 1 000 грн на бензин. Цей чоловік у розмові повідомив, що вже взяв заявки у трьох матерів, дітей яких везе до м. Києва”, — описують слідчі ще один випадок шахрайства.

Загалом тільки цій людині гроші відправили щонайменше десятеро потерпілих. Вони та ще стільки ж родичів військових, кого ошукати не вдалося, подали заяви до поліції. Злочинця взяли під варту у липні 2023-го,  понад пів року тривало слідство. Відповідно до вироку суду, шахрай проведе 6 років у в’язниці. Також чоловіка зобов’язали повернути нечесно отримані гроші. Додатково він компенсує моральну шкоду тим, хто про це просив у суді (у тому числі і людям, які не відправляли гроші). Суми моральної компенсації жертвам — від 400 грн до 25 тисяч гривень.

Якщо ви шукаєте військовослужбовця: як зрозуміти, що телефонує шахрай

Більшість ошуканих публікували оголошення про пошук їхній рідних-військовослужбовців у соцмережах. Це дає змогу злочинцям дізнатися повну інформацію про захисника, аби втертися в довіру. У координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими (там також займаються зниклими безвісти) стверджують: такі оголошення взагалі не варто публікувати.

“Не розповсюджуйте та не публікуйте у соціальних мережах світлини захисника у військовій формі, локацію останнього місця його перебування (зникнення), номер військової частини. Такі дії можуть нашкодити захиснику у випадку переховування чи потрапляння в полон”,вказують на офіційному сайті.

Комунікувати з родинами захисників (зокрема, повідомляти про загибель, поранення чи зникнення) мають працівники територіального центру комплектування та соціальної підтримки і представники групи цивільно-військового співробітництва військових частин. Або ж представники Національної поліції, СБУ чи ДСНС (у разі, якщо людина служить там).

У разі загибелі чи зникнення військового рідні мають отримати офіційне сповіщення (акт). Тож якщо вам телефонують невідомі і повідомляють будь-яку інформацію про військового — слід уточнити ці дані у представників вищезазначених установ.

Найголовніше: працівники офіційних установ не мають права просити гроші на лікування військовослужбовця або пальне. Про такі випадки слід заявити у поліцію. Також, якщо виникають сумніви, родичі військових можуть отримати безкоштовну консультацію чи юридичну допомогу у координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

“Якщо рідні військових отримали такий дзвінок — вони можуть зателефонувати нам і проконсультуватися. Кожну таку ситуацію потрібно розглядати окремо”, — повідомила Вільному радіо представниця Східного регіонального центру координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Корисні номери телефонів для родичів військовослужбовців

Об’єднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України

  • ел.адреса: [email protected]
  • телефон: +38(044)321-11-21, +38(098)321-11-21(повідомлення надсилати у Viber, WhatsApp), повідомлення в Telegram надсилати на номер +38 (067)650-83-32

Консультаційні центри Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

  • Київ та інші області: 0 800 300 529, +38 (044) 390 43 90 (для дзвінків з-за кордону)
  • Східний регіон (Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Полтавська, Сумська області): 0 800 300 176
  • Південний регіон (Миколаївська, Одеська, Херсонська, Кіровоградська області): 0 800 200 202
  • Західний регіон (Львівська, Закарпатська, Івано-Франківська, Волинська, Рівненська, Тернопільська області): 0 800 300 541
  • Центральний регіон (Вінницька, Хмельницька, Чернівецька, Черкаська, Житомирська області): 0 800 200 606

Головне слідче управління Національної поліції України

  • телефон: 0 800 21 21 51

Департамент кіберполіції Національної поліції України

Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

  • телефон: 0 800 103 333

Уповноважений Верховної ради з прав людини

Національне інформаційне бюро

Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ)

Робоча Група Ради ООН з прав людини з питань насильницьких, або недобровільних зникнень

Раніше ми розповідали про жительку Торецька Ельвіру Курочкіну. Вона також, за даними правоохоронців, вимагала гроші на лікування зниклих безвісти, представляючись поліцейською чи медиком. Жінку спіймали та засудили.


Завантажити ще...