Підтримати
шахта Північна у Торецьку
Фото: ДП "Торецьквугілля"

На це витратять з держбюджету близько 135 млн грн. 


Відповідно до
оприлюдненої тендерної документації в електронній системі державних закупівель «Прозорро», знищувати шахту буде ТОВ «Будпромзахід» з Червонограда. Вони погодились зробити це найдешевше з претендентів. Але платити їм держава буде поступово та всю суму віддасть вже після завершення робіт.

Згідно з договором на 94-х сторінках, з шахти «Північна» в селищі на околиці Торецька мають вивезти обладнання, засипати там стволи, розібрати шахтні будівлі, вивезти все будівельне сміття, а також розрівняти відвали та засадити все деревами й травою.  

Для цього гнати техніку з Львівщини не будуть, а орендують більшу частину у маріупольського ТОВ “НВП “Донбудсервіс”.

Для довідки:
У стадії ліквідації зараз 5 державних шахт підконтрольної Донеччини. Серед них шахта у Родинському та 4 шахти на території Торецької громади: «Нова», «Південна», шахта ім. Артема та “Північна”. Також лише готуються до ліквідації шахти ім. Д.С. Коротченка у Селидовому. На шахті “Північній” вугілля не видобувають від початку 2017-го: шахта працює у режим водовідливу. Архів, палац культури та адмінкомплекс шахти не підпадають до плану ліквідації – вони залишаються «Торецьквугіллю».

І після ліквідації тут необхідно слідкувати за рівнем шахтних вод

Але після ліквідації цієї шахти геологи та екологи мають продовжувати спостерігати за рівнем  шахтних вод в цьому районі. Це особливо важливо під час масового неконтрольованого затоплення шахт у тимчасово окупованих Горлівці, Єнакієвому та в інших сусідніх містах.

“Необхідно обов’язково продовжувати моніторингові дослідження: щомісячно вимірювати рівень підземних вод та відбирати проби на хімічний аналіз”, — розповідає в коментарі Вільному радіо начальниця Бахмутської гідрогеологічної партії ДП “Донецькгеологія” Марина Маринченко.

гідрогеолог ДП Донецькгеологія Марина Маринченко
Начальниця Бахмутської гідрогеологічної партії ДП “Донецькгеологія” Марина Маринченко. Фото: Вільне радіо


За її словами, в районі шахти “Північна” шахтні води мають завжди залишатися на глибині понад 100 метрів та не підніматися вище. Такий гідрогеологічний висновок зробили після дослідних робіт 3 роки тому. 

“В цьому висновку ми також прописали заходи: що потрібно робити, аби утримувати цю воду на абсолютній відмітці “мінус 100” від поверхні. В проєкті на закриття цієї шахти всі ці рекомендації були враховані: без нашого гідрогеологічного висновку проєкт ліквідації експерти взагалі не приймали до розгляду. Тобто заходи передбачені, а як їх виконуватимуть  —  це інше питання”,  —  каже фахівчиня. 

Для того аби спостерігати за рівнем та якістю підземних вод тут, під час ліквідації шахти необхідно залишити один зі стволів незасипаним.

“Там достатньо залишити 1 ствол, не засипати, не ліквідувати його, і по ньому вимірювати підйом рівня води. Аби потім спеціально не бурити спостережні скважини”,  —  каже гідрогеологиня.

Та чи передбачили це у проєкті дізнатися не вдалося. Підрядна організація запропонувала звернутися до них з офіційним запитом, а міський телефон  ДП “Торецьквугілля” не працює. 

План ліквідації шахти “Північна” (відповідно до договору)

  • Спочатку засиплють стволи № 1 та 3 шахти. Використають в  тому числі й породу з відвалів, які десятиліттями діставали тут з надр. Перекриють устя цих стволів, але в кожному залишать труби для відводу газу, облаштують по спостережній станції та зоні постійного контролю стволів.

    шахта Північна у Торецьку
    Шахта Північна у Торецьку. Фото: www.toretsk.online
  • Потім демонтують шахтні копри цих стволів, розберуть їх надшахтні будівлі. Знімуть підйомні машини, вугільний підйомник та розберуть електрооснащення.
  • Розберуть додаткові споруди та будівлі: вентиляторну та дегазаційну установки, майстерні, різноманітні склади, бойлерні, нарядні, устаткування техніки безпеки тощо.
  • Демонтують обладнання та будівлі котельні, об’єктів пневмоенергії (компресорних, градирень), підстанцій, ліній електропередач та мережі на поверхні. 
  •  Розберуть устаткування та будівлі залізничного господарства шахти, автодоріг, зв’язку, насосних станцій, каналізації та теплопостачання.
  •   Наостанок розрівняють рельєф місцевості, рекультивують породні відвали “Хребтовий”, шахти “Восточная” та відвали №№ 1, 2, 3. А потім озеленять ці рекультивовані відвали та території проммайданчика та ремонтно-будівельного управління.

 Цікаві цифри та факти

  • Робітникам з демонтажних робіт заклали зарплату 10 871,95 грн при повній зайнятості. Аби виконати всі ці роботи, потрібні понад 496 тисяч людино-годин.

Для довідки:
Людино-година – це одиниця виміру робочого часу, яка дорівнює годині фактичної роботи 1 людини.
 

  • Тільки на охорону довкілля та озеленення заклали понад 6 млн грн, в тому числі 2 млн грн на зарплати робітникам цього профілю. Для озеленення лише одного шахтного відвалу придбають 400 кг суміші газонних трав та міндобрив.

Для озеленення закуплять 562 тополі пірамідальної, майже 22,5 тис саджанців бирючини для масових насаджень, понад 37 тис саджанців акації білої, майже 5 тис кубометрів рослинної землі, 41 кубометр перегною, 700 кг суміші газонних трав та майже 400 кг міндобрив.

  • Розраховують, що від шахти залишиться 1 166 тонн металобрухту.

Нагадаємо, український уряд починає впроваджувати програму справедливої трансформації вугільної галузі. Вона передбачає закриття державних шахт і подальшу підтримку мономіст, орієнтованих на видобуток вугілля.

Читайте також:


Завантажити ще...