Понад 3 роки тому у Торецьку спалили машину волонтеру, голові міської ГО Володимиру Єльцю. Він вважає: весь цей час справу розслідували фіктивно. А отже — порушили його права.
Про це в коментарі Вільному радіо розповів Володимир Єлець. За його словами, цю скаргу готували ще пів року тому.
Днями юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки Олена Куваєва подала скаргу до Європейського суду з прав людини.
“Четвертий рік триває розслідування підпалу мінібуса волонтера з прифронтового Торецька на Донеччині Володимира Єльця. Винні досі не встановлені, а слідство має формальний характер. ЄСПЛ покладає обов’язок на державу не тільки утримуватись від порушень права на свободу слова, а й ефективно розслідувати такі порушення. Якщо немає ефективного розслідування з боку уряду, ми можемо казати, що право не забезпечується і це провина держави”, – цитує Куваєву пресслужба Української Гельсінської спілки з прав людини.
Юристка УГСПЛ вважає: підпал машини активіста — це втручання у право на приватне життя та порушення його права на свободу вираження поглядів.
“Ми можемо розраховувати на відшкодування моральної шкоди за ті порушення, які вже відбулись. І ми можемо розраховувати на матеріальну компенсацію за пошкоджене майно, якщо зможемо зібрати відповідні документи для доведення”, — зазначає Олена Куваєва.
Тим часом відголоски справи про підпал для активіста все ще є.
“Мені регулярно погрожують, у соцмережах і так далі. З 2014-го року нічого не змінилося. Волонтери Роман Синіцин та Олексій Сіхарулідзе з ГО “Народний тил” тоді оголосили збір коштів та купили мені жовтий “Mersedes”. Всі “ватні” товариші вважають, що я сам спалив свою машину, “заради слави”, аби мені “видали нову машину”, — каже Володимир Єлець у коментарі Вільному радіо.
Він вважає, що цю скаргу можуть розглядати в ЄСПЛ роками.
“Ми зробили формальну річ, яку мусили зробити. У нас багато таких випадків по Торецьку, я можу коментувати й коментувати. Зазначу: від часу звільнення Торецька (від російських окупантів улітку 2014-го, — ред.) у нас в місті змінилося понад 10 начальників поліції, я збився з рахунку”, — каже Володимир Єлець.
Володимир Єлець – голова Торецької ГО “Твоє нове місто” та координатор української Гельсінської спілки у Торецьку. Активісти ГО збирали допомогу та передавали військовим на передову. Володимир сам відвозив цю допомогу на своєму мінібусі, який всі знали через напис «Тихесенько, я свій».
Близько 5 ранку 10 квітня 2017 сусід Єльця повідомив телефоном, що ця машина горить на вулиці біля будинку власника. Володимир викликав поліцію та вказав у заяві, що підозрює нардепа Ігоря Шкірю та його помічників Ігоря Рибака і Сергія Шапрана. А також вказав ймовірну причину пожежі – його незручна для міської влади громадянська позиція.
Після першої експертизи слідчі встановили, що машину підпалили навмисно. Та з того часу справа не просувається.
Юристка УГСПЛ та постраждалий вважають, що розслідування затягують навмисно. За їх даними:
— тільки через 2,5 роки після підпалу слідчі перевірили дзвінки з мобільних телефонів, які робилися вранці 10 квітня біля місця підпалу;
— слідчі не дослідили записи з камер відеоспостереження на місці події та з найближчих АЗК, де могли б продати займисту речовину, якою підпалили авто;
— сусідів опитали лише через 3 роки після підпалу машини;
— торецькі поліцейські жодного разу не допитали найближчого свідка – дружину Володимира Єльця (її допитав слідчий з Маріуполя);
— справу постійно перенаправляють у Маріуполь, а потім повертають до Торецька, що також затягує її розслідування;
— членів ГО «Твоє нове місто» опитали через 3,5 роки після підпалу.
Це і буде аргументами в суді.
“Я бачив справу, там 90% – сміття. Слідчі просто імітують роботу, ніби вони щось зробили”, – каже Єлець.
Нагадаємо, нещодавно у Торецьку спалили машину ще одного активіста, Олега Василенка. Слідство у цій справі теж триває.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.