Зображення до посту Трьох жителів Донеччини, які керували окупаційною адміністрацією в Лимані, заочно засудили (ІМЕНА, ДЕТАЛІ)
Петрикін, Дятлова і Грибанов співпрацювали з окупантами, колаж: Вільне радіо

Уродженець Єнакієвого Олександр Петрикін очолив окупаційну адміністрацію у Лимані, коли місто захопили російські загарбники. Невдовзі він запропонував долучитися до його “команди” ще двом жителям Донеччини — Олександру Грибанову та Ларисі Дятловій. Грибанов став “заступником” Петрикіна, а Дятлова обійняла псевдопосаду “керуючої справами адміністрації”. За колабораціонізм усіх трьох заочно засудили. 

Про цю справу журналісти Вільного радіо дізналися з вироку Індустріального районного суду Дніпра від 27 березня 2024-го у держресєтрі судових рішень. Імена фігурантів оприлюднили на порталі “Судова влада України”.

Згідно з судовими документами, у середині липня 2022-го (коли Лиман близько двох місяців перебував під контролем військ РФ) Олександр Петрикін з Єнакієвого, якого ватажок “ДНР” Денис Пушилін призначив на посаду “голови Краснолиманської адміністрації”, вирішив знайти кількох людей, які б працювали з ним в одній “команді”.

Трьох жителів Донеччини, які керували окупаційною адміністрацією в Лимані, заочно засудили (ІМЕНА, ДЕТАЛІ) 1
Олександр Петрикін очолив окупаційну адміністрацію в Лимані, фото з соцмереж

Зокрема, співпрацювати з псевдоадміністрацією Петрикін запропонував своєму земляку з Єнакієвого Олександру Грибанову. Чоловік став “заступником голови адміністрації” й, згідно з інформацією з проросійський ресурсів, лишається на цій “посаді” й нині. 

Трьох жителів Донеччини, які керували окупаційною адміністрацією в Лимані, заочно засудили (ІМЕНА, ДЕТАЛІ) 2
Олександр Грибанов на “зустрічі” з лиманцями, фото з окупаційних джерел

Крім того, працювати пліч-о-пліч з “мером” Лимана Олександром Петрикіним погодилася й місцева мешканка Лариса Дятлова. Їй у псевдоустанові відвели посаду “керуючої справами адміністрації”. Зауважимо, як з’ясувало Вільне радіо, до захоплення Лимана росіянами, Дятлова була депутаткою Лиманської міської ради, а в своїй декларації за 2021 рік місцем роботи вказує виконавчий комітет міськради. 

Як стверджують слідчі, Петрикін, Грибанов та Дятлова закликали місцевих співпрацювати з окупаційною владою.  Так, у серпні 2022-го фігуранти організували в Лимані святкування “Дня звільнення Донбасу від німецько-фашистських загарбників”. Правоохоронці зауважують: його метою було “проведення агітаційної політики з приводу законності окупації РФ частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Лимана Донецької області до складу РФ. При цьому масовий захід супроводжувався використання забороненої символіки”.

Крім того, обвинувачені систематично зустрічалися з лиманцями на інших масових заходах, де також висловлювали підтримку Росії й заохочували до цього жителів міста. Таку інформацію у судовому засіданні, серед іншого, підтвердила мешканка Лимана, яка в окупації “виконувала обов’язки начальника управління соцзахисту”. Доказами у цій справі стали й публікації у проросійських телеграм-каналах і на сайтах.

На початку жовтня 2022-го  Силам оборони вдалося повернути контроль над Лиманом: місто пробуло під російською окупацією понад 4 місяці. 

2-го жовтня “очільник” окупаційної адміністрації Олександр Петрикін у російській військовій формі записав відеозвернення на фоні триколорів:

“Ще у роки Великої Вітчизняної війни наші діди і прадіди билися з нацистами.  Сьогодні ми боремося за Красний Лиман, Краснолиманський район, Авдіївку, Артемівськ, Краматорськ, Костянтинове, Дружківку. Усі російські міста. Ми повернемося. Укронацисти будуть знищені. Перемога за нами. Правда на нашому боці”, — сказав ставленик росіян.

Трьох жителів Донеччини, які керували окупаційною адміністрацією в Лимані, заочно засудили (ІМЕНА, ДЕТАЛІ) 3
Олександр Петрикін записав відео після деокупації Лимана, скриншот

Нині усі троє фігурантів справи перебувають на території, яка непідконтрольна українському уряду, тож судили їх заочно. Адвокати обвинувачених заявили, що зв’язатися з підзахисними їм не вдалося, однак вони вважають, що доказів, які зібрали слідство, достатньо для доведення провини.

Олександра Петрикіна, Ларису Дятлову та Олександра Грибанова український суд визнав винними у порушенні ст. 111-1 КК України (“Колабораційна діяльність”). Усім трьом заочно дали по 12 років в’язниці з конфіскацією усього майна, а також заборонили обіймати посади в державних структурах на найближчі 15 років.

Нагадаємо, нещодавно заочний вирок оголосили й голові окупаційної адміністрації Нікольського Сергію Юзвінкевичу. Йому присудили 7 років позбавлення волі, конфіскували майно та на 10 років заборонили працювати у держструктурах. До в’язниці колаборант потрапить, коли його затримають українські силовики.


Завантажити ще...