Розписом прикрасили стіну багатоповерхового житлового будинку.
Яскравий фасад будинку по вулиці Леваневського,117 в Бахмуті тепер видніється за кількасот метрів. Стіну, яка виходить на проїжджу частину, розмалював у стилі графіті художник Ян Птушко. Вже ближче до дому стає зрозуміло: малюнок — це не абстракція, а сплетені 2 слова англійською.
“Ми щодня зіштовхуємось з потоком інформації. Часто вона буває хибною, хоча сприймається як правдива. Тобто ми купуємось на яскраву картинку, нас це влаштовує, і ми можемо передавати її далі не фільтруючи. От так з’являються фейки. Тому робота “Поміж літер”. В цьому ребусі я сховав fake поміж true, і вийшов меседж, щоб люди просинались і відповідальніше ставились до інформації”, — розповідає автор муралу Ян Птушко.
Над роботою художник працював 8 днів. В основному малював на висоті, а коли спускався, то час від часу пояснював зацікавленим перехожим що малює.
“Це добре, що це викликає емоції. Не просто проходять повз і все, а цікавість якась проявляється. Це чудово. Цьому я радий”, — каже митець.
А на той час, коли автор вже не зможе пояснювати суть роботи, під арт-об’єктом встановили пояснювальну табличку. Тут і переклад слів, і роз’яснення ідеї малюнка. А поряд — QR-код, який веде на тест з медіаграмотності.
Цікавість до завершеного муралу справді є. Люди через дорогу зупиняються подивитися, у тих, хто прийшов на відкриття, випадкові перехожі питають “що відбувається”. Та на сам малюнок реагують по-різному:
— Ну, що я можу сказати, гарно! Щось треба зробити для будинку, дякуємо.
— Нам не сподобалось. Нам би сподобалось, якби там були такі, ну як би це вам сказати: жінки красиві, діти там, яблука, отаке, а вот це нам не до вподоби
— Красиво, нормально, молодець
Зазначимо, право на цей мурал Бахмут виборював в онлайн-голосуванні. Громада змагалася з Торецьком, Лисичанськом, Токмаком та Каховкою. Але що саме малювати визначав сам художник.
Mурал у Бахмуті створили в межах проєкту ARTIFAKE від Internews Україна з партнерами з Вірменії та Польщі. Назва розшифровується з англійської мови як Art Invades Fake, тобто «мистецтво захоплює фейк».
“Ми розділяємо думку, що інформаційна безпека в нинішній умовах дорівнює безпеці фізичній, Наприклад, місто Каховка критично близьке до окупованого Криму. Міста Донецької, Луганської області, навіть Запорізької, вони дуже близько до лінії фронту. Тому ми розуміємо, що ж міста, які фізичну нашу безпеку захищають, а є люди, які займаються освітніми речима, як наприклад критичне мислення”, — додає менеджерка проєктів Internews Україна Олександра Панова.
Читайте також: