Переселенка Галина Буркіна очолює команду демінерів, які нині намагаються зробити схід України безпечнішим. Жінка каже, що до роботи у цій сфері її підштовхнуло бажання зробити схід безпечним для внучки.
Історію Галини розповіли у репортажі “Ті, хто повертають землю” від The Ukrainians та Reporters.
Галина Буркіна разом зі своїми підлеглими демінерами прибула на одне з полів Харівщини, забруднене вибухонебезпечними предметами після боїв у 2022 році. Їй 55 років, вона чудово розмовляє українською та вже встигла стати двічі переселенкою, переживши екстремальні евакуації з Дебальцевого у 2015 році та зі Світлодарська — у 2022-му.
“У полі байдуже, жінка ти чи чоловік. Тут усі однаково брудні, усі однаково втомлюються і всім однаково треба дотримуватись одних і тих самих стандартів”, — каже Галина.
Демінери займаються пошуком вибухонебезпечних предметів, однак не знешкоджують їх. Натомість вони фіксують місце перебування мін та інших небезпечних об’єктів та повідомляють про них саперам.
Галина є керівницею групи з розмінування, на виїзді якої побували журналісти The Ukrainians та Reporters. Її підлеглі кажуть, що не страждають від стереотипів стосовно місця жінок у суспільстві, тому в першу чергу бачать у своїй керівниці прискіпливу та турботливу лідерку.
“Це у РФ жінки — рабині й домогосподарки, а в нас вони нащадки амазонок. Зі мною в ТрО служили понад 10 % жінок, тому мене не дивують жінки-демінерки”, — розповів журналістам демінер Олексій Костенко з Харкова.
Галина вважає, що материнський інстинкт змусив її доєднатися до команди демінерів. Її трирічна внучка наразі проживає на заході України, однак бабуся мріє зробити для неї безпечним і схід.
Близько 30% усіх розмінувальників в Україні — це жінки, писали у Мінекономіки ще у квітні 2024 року. Їх може стати ще більше, адже гендерну трансформацію протимінної діяльності в Україні спонсорують її партнери.
Станом вересень 2024 року в Україні 139 тисяч кілометрів вважаються урядом потенційно замінованими. Не вся ця площа вимагає розмінування, однак всі 139 тис. км доведеться дослідити на наявність вибухонебезпечних предметів.
Площа потенційно замінованих територій в Україні більша, ніж вся Греція або Північна Корея, або ж сукупна площа Донецької, Луганської, Харківської, Дніпропетровської та Рівненської областей.
“Ми перевіряємо кожен сантиметрик. Мабуть, це материнський інстинкт — зробити усе можливе, аби ніхто не загинув”, — розповіла Галина.
Журналісти Вільного радіо вже писали, з якими труднощами, викликами та перспективами розмінування сільськогосподарських полів доводиться стикатися жителям Донецької області.
Нагадаємо, Росія вчинила понад 4,7 тисячі екологічних злочинів на території України. За підрахунками фахівців, це близько 64 мільярдів доларів збитків з наслідками забруднення ґрунтів, води та повітря.