Підтримати
Росія мілітарізує дітей на тимчасово окупованих територіях Колаж:Вільне Радіо

Підтримайте Вільне Радіо

Військова форма замість шкільної, автомат замість книжки, присяга Росії — замість дитячих мрій. На окупованих територіях Росія системно готує з українських дітей лояльних солдатів для власної армії. Чи є шанс притягнути росіян до відповідальності за ці порушення? 

Журналісти Вільного Радіо поспілкувалися з керівником благодійної організації Save Ukraine Миколою Кулебою. Вони займаються поверненням дітей з окупації й документують злочини проти них. А також Вільне Радіо розпитало правозахисницю та юристку Регіонального центру прав людини Катерину Рашевську про важливість рішення ЄСПЛ для повернення українських дітей.

“Це не окремі випадки — це державна політика”

За словами Миколи Кулеби, мілітаризація дітей в окупації — не поодиноке явище, а системна стратегія РФ. Дітей, зокрема, використовують і в російській пропаганді: знімають зрежисовані відео з гаслами на підтримку армії РФ, де діти тримають прапори окупантів і дякують солдатам. 

“Ми стикаємося з системними й цілеспрямованими формами мілітаризації українських дітей. Це частина державної політики Російської Федерації, спрямованої на ідеологічну обробку та підготовку людського ресурсу для армії”, — каже керівник Save Ukraine.

Зображення до посту: “Це не “виховання”, а злочин”: як Росія мілітаризує українських дітей на тимчасово окупованих територіях
Уповноважений Президента України з прав дитини (2014–2021), засновник організації Save Ukraine Фото: Save Ukraine

Те, що відбувається з дітьми, які живуть в окупації, він називає не просто пропагандою, а організованим воєнним злочином. Це вже має ознаки прямої участі неповнолітніх у збройному конфлікті — і є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права. Кулеба наголошує, що точної статистики, звісно, не існує, бо не має доступу до повних даних з окупованих територій. Але якщо говорити на основі досвіду роботи з дітьми, яких вдалося повернути через Save Ukraine, то масштаби мілітаризації вражають. 

“25% усіх врятованих дітей або їхніх однокласників примушували маршувати, розбирати й збирати автомат. Але 70–80% у тій чи іншій формі зазнали мілітарного впливу. Це не означає, що всі вони стріляли чи стрибали з парашутом, але майже кожен — так чи інакше — мав контакт із військово-патріотичним вихованням. Хтось вступав до “Юнармії”, хтось — брав участь у таборах чи кадетських класах, а хтось — писав листи “російським солдатам” у школі”, — розповідає  про досвід їхньої організації Микола Кулеба.

“Юнармія”, парашути й автомати: як дітей готують до війни

Кулеба зазначає, що росіяни самі активно демонструють, як залучають українських дітей до російського псевдо патріотичного руху “Юнармія”.

Зображення до посту: “Це не “виховання”, а злочин”: як Росія мілітаризує українських дітей на тимчасово окупованих територіях
Військові збори дітей в складі “Юнармії”. Фото з окупаційних джерел
Зображення до посту: “Це не “виховання”, а злочин”: як Росія мілітаризує українських дітей на тимчасово окупованих територіях
Підлітки на зборах військового російського руху “Юнармія”. Фото: Центр національного спротиву

Для довідки:

Російський військовий рух “Юнармія”, створений під егідою Міністерства оборони РФ ще у 2016 році. Він активно діє на окупованих територіях. Згідно з офіційними положеннями, до організації приймають дітей від 8 до 18 років.

Учасники носять військову форму, проходять стройову та фізичну підготовку, складають присягу на вірність Росії, беруть участь у мілітаризованих ритуалах, парадах і навчаннях. Їм викладають основи військової справи, навички поводження зі зброєю та нав’язують проросійські наративи.

Крім того, в Центрі національного спротиву повідомляли раніше, що росіяни у 2025 році планують удвічі збільшити кількість центрів “Юнармії” на тимчасово окупованих українських територіях. І Кремль офіційно підписав “угоду про співпрацю” з юнармійцями на тимчасово окупованій Донеччині.

Ще однією небезпечною формою мілітаризації Кулеба називає участь  дітей у літніх і виїзних таборах у Росії, зокрема у Волгограді, Туапсе чи Краснодарському краї. 

Там підлітки проходять інтенсивні програми, які включають:

  • навчання зі стрільби по мішенях;
  • тактичні ігри за участі військових інструкторів;
  • заняття з мінно-саперної справи (як знешкодити “умовну” вибухівку);
  • стрибки з парашутом — не як демонстрація, а як реальні практики, в яких беруть участь навіть 13–15-річні діти.

“Одна з дівчат розповіла, як в таборі їх навчали правильно розтягувати розтяжки, а інший хлопець — що в них була ціла гра з відбиттям “вогневої точки”. Вони не сприймають це як щось загрозливе, бо все це подається як героїчна пригода, у стилі “а-ля кіно”, — розповідає Кулеба.

Зображення до посту: “Це не “виховання”, а злочин”: як Росія мілітаризує українських дітей на тимчасово окупованих територіях
Табір “Авангард” під Волгоградом. Фото: Микола Кулеба/Facebook

Він додав, що 40% усіх хлопчаків, врятованих організацією за останній рік, отримали повістки в російську армію або таку повістку отримали їхні друзі. Це пов’язано з тим, що хлопців віком від 16 років на окупованих територіях ставлять на військовий облік. Деякі отримують перші повістки для проходження медичних комісій. 

Микола Кулеба каже, що дітям нав’язують чіткий перелік “правильних” професій, пов’язаних із військом, поліцією чи держслужбою РФ.

“Найбільше просувається образ військового як героя. Хлопців готують до армії через “Юнармію”, кадетські класи, а дівчат — до ролі “матері героя”, “сестри милосердя” тощо. Це — початкова підготовка до служби у системі державного насильства”, — пояснює він.

Відповідальність за злочини проти українських дітей

Микола Кулеба переконаний: мілітаризація дітей, як і їхня депортація — це воєнні злочини та злочини проти людяності, які мають фіксуватися й розглядатися у Міжнародному кримінальному суді.

“Те, що відбувається з українськими дітьми в окупації — це не “виховання”, а організований злочин проти покоління”, — каже керівник Save Ukraine.

Організація вже передає задокументовані свідчення дітей, їхніх батьків, фото- й відеоматеріали, медичні й психологічні висновки до міжнародних організацій — ООН, Міжнародного кримінального суду, Ради Європи.

“І ми вже бачимо, що це працює. Історії наших дітей стали частиною тих справ, на основі яких МКС видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Наші свідчення звучали в парламентських слуханнях, на міжнародних конференціях, у звітах правозахисних організацій. Вони лягли в основу санкційних рішень і зміни позицій окремих країн щодо депортованих дітей”, — зазначає Кулеба.

Як вплине на ситуацію рішення ЄСПЛ та що таке індоктринація 

Історичним і важливим для України називає нещодавнє рішення Європейського суду з прав людини правозахисниця та юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська. Суд визнав, що Росія незаконно переміщувала українських дітей з тимчасово окупованих територій. Причому це стосується не лише періоду після початку повномасштабного вторгнення, а до 16 вересня 2022 року (позов був обмежений цією датою). Один з основних висновків — жодних правових підстав для такого переміщення у Росії не було.

“Суд фактично виправив історичну помилку, яку свого часу зробили Рада Європи та інші держави. У 2014-му всі просто закрили очі на депортацію українських дітей до РФ. Така реакція стала для Росії зеленим світлом продовжувати цю практику — навіть перед повномасштабним вторгненням. Суд чітко вказав: ці депортації почалися ще у 2014 році”, — наголошує Рашевська.

Окрема частина рішення — про насильницьку русифікацію. В освітніх установах на окупованих територіях відбувається повна індоктринація: викорінення української мови, зміна підручників і нав’язування російських освітніх стандартів. Юристка наголошує, що судді не можуть говорити про таке поняття як “ідентичність”, але їх рішення підводить до таких висновків. 

“Суд підтвердив: Росія поширила свої освітні стандарти й закони на окуповані території — це порушення права дітей на освіту й дискримінація. Коли вони здійснюють насильницьку русифікацію населення — це знищує українську ідентичність. Діти та їхнє “перевиховання” стають інструментом у цій війні”, — зазначає правозахисниця.

Зображення до посту: “Це не “виховання”, а злочин”: як Росія мілітаризує українських дітей на тимчасово окупованих територіях
Катерина Рашевська на засіданні Ради Безпеки ООН. Фото: Kateryna Rashevska/Facebook

На її думку, в контексті протидії індоктринації та мілітаризації українських дітей важливими є майбутні переговори чи технічні консультації, якби їх не назвали. Тому що під час таких переговорів треба продовжувати наполягати на негайному і безумовному повернені українських дітей, тепер цитуючи пункти рішення ЄСПЛ. Водночас Рашевська закликає реалістично дивитися на ситуацію.

“Ми не повернемо 1 млн 600 тис. дітей, будемо реалістами. Тому потрібно під час будь-яких розмов з Росією також говорити про те, що їхні російські освітні стандарти, практики примусу батьків, відсутність доступу до української мови в освіті тощо — це є прямим порушенням Конвенції про права людини. Тому Україна має наполягати на тому, щоб були відновлені ці місточки між цими дітьми й Україною, в тому числі в контексті вступу до українських закладів освіти”, — наголошує юристка.

Катерина Рашевська також звертає увагу на потенційні наслідки цього рішення для майбутніх судових процесів.

“У нас є надія, що до ордерів Путіна і Львової-Бєлової будуть докваліфіковані злочини проти людяності. Бо наразі ми говоримо лише про воєнні злочини. Також рішення ЄСПЛ може стати базою для подання заяв до Реєстру збитків Ради Європи, аби постраждалі отримали компенсацію. Там є окрема категорія щодо депортацій. І діти зможуть отримати компенсацію, навіть якщо Росія не визнає цього рішення”, — говорить Катерина Рашевська. 

ЄСПЛ також зобов’язав Росію повернути всіх дітей і сприяти створенню незалежного міжнародного механізму для їх ідентифікації, відновлення зв’язків із родинами та повернення додому. Але російська влада системно відкидає будь-які спроби створити такий механізм.

“Справді, виконати це геніальне й історичне — без жодного сарказму — рішення буде дуже важко. Проблема не лише в тому, що Росію виключили з Ради Європи. Вона — рекордсмен за кількістю невиконаних рішень ЄСПЛ”, — підсумовує Катерина Рашевська.

Однак, додає правозахисниця, це не знецінює саму правову позицію. Її можна й потрібно використовувати в інших міжнародних та національних процесах.

Як відновлюють стан дітей після повернення з окупації

У  благодійної організації Save Ukraine зазначають, що повернення додому — лише початок довгого шляху. Діти, яких вивезли з окупації, потребують тривалої реабілітації: психологічної, освітньої, медичної. Save Ukraine створили спеціальні центри у Києві, Гатному та Ірпені, де діти проходять адаптацію разом з родинами. Також є 16 денних центрів у різних областях, де діти можуть проходити повертатися до нормального життя.

“У нашій практиці є випадки, коли дитина, яка не могла говорити, завдяки зусиллям психологів і педагогів зараз впевнено спілкується та виражає свої потреби. Також є приклади, коли 14-річна дитина з рівнем знань на рівні 3 класу, завдяки навчальним зусиллям в денному центрі, надолужила освітні втрати та змогла піти в офлайн-школу”, — розповідає керівник організації Микола Кулеба.

Зображення до посту: “Це не “виховання”, а злочин”: як Росія мілітаризує українських дітей на тимчасово окупованих територіях
Батьки обнімають дітей, яких БФ Save Ukraine повернув з Росії на підконтрольну територію України, січень 2024 року. Фото: Facebook/Save Ukraine

Попри масштабність злочинів, у Save Ukraine вірять: злочинці не залишаться безкарними, якщо кожен випадок буде зафіксований, задокументований і поданий у міжнародні інституції.

“Це довгий шлях. Але навіть найвищі посадовці не є недоторканними, якщо зафіксовано злочин проти дітей”, — підсумовує Микола Кулеба.

Нагадаємо, росіяни залучають дітей до пропагандистської діяльності на Донеччині. Зокрема українських підлітків, залучених до російського мілітаристичного руху “Юнармія”, просять здійснювати регулярні візити до ветеранів та родин загиблих учасників так званої “СВО” (повномасштабної війни Росії проти України).


Завантажити ще...