Центральна лікарня Торецька не увійшла до переліку закладів, які фінансуватиме Національна служба здоров’я України у 2025-му. Медзаклад релокувався до Дружківки та намагається отримати там нову ліцензію. Поки що медики продовжують працювати, однак без грошей від держави вони залишаться без зарплати, і лікарню доведеться закрити.
Про це у коментарі Вільному Радіо розповів директор Центральної міської лікарні Торецька Сергій Халаімов.
Він каже, що до 2025-го лікарня отримувала контракти від Національної служби здоров’я України. Цей орган мав продовжити фінансування і цього року, оскільки попри активні бої Торецьк залишається під контролем ЗСУ.
Нині центральна лікарня Торецька релокувалася до Дружківки, де мала б укласти новий контакт із НСЗУ та переоформити ліцензію.
Читати також: Обгорілі стіни та повністю зруйноване відділення: який вигляд зараз має Торецька міська лікарня
“Ліцензія у нас оформлена на Торецьк, з 2025-го ми трохи заробили, мали запас, але вже не отримували фінансування. Ми відповідаємо по договорах НСЗУ — у нас 19 пакетів, у тому числі військовий. Тобто ми переуклали [договори з НСЗУ], і нас повісили на дешборд (внесли до переліку лікарень, які отримують фінансування від НСЗУ, — ред.).
І ось у січні-лютому не було фінансування, ми не хвилювалися, бо ще минулого року з нами тільки в березні підписали договори і почали фінансувати. Не скажу, що це нормально, але не критично. Тепер нам сказали, що наше місто окуповане і не будуть з нами укладати договори, потрібно новий укладати”, — пояснює Халаімов.
Зазначимо, за офіційними документами Торецьк не вважається окупованим. Згідно з переліком окупованих територій та зон бойових дій, місто з 7 серпня 2024-го належить до територій активних бойових дій, де є доступ до адміністративних послуг.
Медзаклад вже подав документи, аби місце його реєстрації змінили з Торецька на Дружківку. Але в такому разі лікарня втратить військовий пакет, а це значна частина її фінансування, каже директор установи.
Ми віримо, що разом зможемо більше, тож кличемо вас долучитися до команди однодумців.
Підтримка нашої спільноти — це не просто фінансова допомога для медіа. Це інвестиція в майбутнє Донеччини та інструмент досягнення спільної мети.
Якщо ви поділяєте наші цінності та прагнете змін на краще — приєднуйтесь до нас!
“На лінії розмежування пацієнтів небагато, і ми допомагаємо тільки тим, кого вивозимо — поранених. Кинути це все і переїхати — ну, гірше не придумаєш. Тобто до нас є юридичні питання через те, що ми знаходимося в Дружківці — це місце евакуації, куди ми вивезли пацієнтів та обладнання. Але ж половина залишилася там (у Торецьку, — ред.), ми там до останнього надавали допомогу”, — додає директор.
До початку активних боїв у місті лікарня мала п’ять будівель та понад 30 відділень — їхню роботу й покривали коштом НСЗУ. Нині ж медзаклад тісниться у невеличкій будівлі лікарні Дружківки.
“Ось зараз подали на ліцензію, займе близько місяця — це теж довго. Поки договір оренди зробили, це все теж час. Зараз сидимо без грошей, хтось просто безоплатно допомагає. Нам допомагають волонтери — і харчування, і ліки, і обладнання привозять, хто чим може. Громада нам виділила хороші кошти на хороше обладнання, аби ми могли розвиватися”, — каже Халаімов.
Попри закупівлю нового устаткування, нині у центральній лікарні Торецька може постати питання скорочення штату. Загальний зарплатний фонд медустанови становить 4,5 мільйона гривень — цієї суми вистачає на зарплати 94 медпрацівників. Та грошей у запасі більше немає, тож декого з працівників, ймовірно, доведеться звільняти.
“Розумієте, юридично до нас є питання, але місто не окуповане, на цьому ми й трималися. Тепер юридично нам кажуть: “Ви ж фізично в Дружкцівці”. Так, фізично ми там, але якщо ж ми будемо в Торецьку, то нас там… Нехай ми трохи в іншому місці через евакуацію, однак ми все робимо, у нас штат хороший. Тепер всі починають розбігатися, і в результаті можемо втратити лікарню ”, — каже директор.
Нагадаємо, не менш як 40 людей залишаються у фронтовому Торецьку на квітень 2025-го. Ті, хто так і не виїхав, використовують запаси гуманітарної допомоги. Нині у самому місті тривають активні бої — подекуди за добу населений пункт переживає понад 250 обстрілів.