У цьому дайджесті ми зібрали новини цього тижня, які не залишать вас осторонь. Чому знов дорожчає комуналка, які нові карантинні заборони з’явилися напередодні, як отримати компенсацію, якщо ви впали на слизькому тротуарі та багато іншого – у нашому підсумковому матеріалі. А ще за традицією порадимо вам цікавий фільм і приємну музику.
Новий 2021 рік зустріне нас не лише підвищенням мінімальної зарплати, а й подорожчанням комуналки. Наприклад, уже з 1 січня мешканці Донеччини платитимуть більше за розподіл газу. Якщо зараз це коштує 84 копійки за 1 кубометр блакитного палива, то в новому році ціна виросте до 1 гривні 2 копійок. Тобто, 100 кубів коштуватимуть 102 гривні замість нинішніх 84. Такий тариф діятиме незалежно від опалювального сезону. Детальніше про це – тут.
Для бахмутян підготували ще одне “святкове” подорожчання. Йдеться про намір підвищити ціни на опалення. Про це місцевий теплопостачальник попросив керівництво міської ради. Згідно з документом, з 1 січня наступного року мешканці Бахмута з централізованим теплопостачанням можуть віддавати за 1 Гкал 1850 грн 60 коп. Це на 258 грн 46 коп. більше, ніж нині. Так само планують підняти тариф і в будинках з автономними котельнями у місті. Адреси та запропоновані розцінки – за цим посиланням.
Починаючи з 19 грудня в Україні почали діяти нові карантинні обмеження. Зокрема, тепер забороняється:
Ці та інші заборони діятимуть на весь період карантину. Нещодавно урядовці вирішили залишити його до 28 лютого 2021 року. Якщо ситуація із захворюваністю в Україні не покращиться, можливо, карантин продовжать.
Кабмін виділив в 6 разів меншу суму на щеплення проти коронавірусу, ніж просили у МОЗ. За словами очільника міністерства, у проєкт бюджету на ці потреби в 2021 рік заклали понад 15 мільярдів гривень. Цих грошей мало б вистачити, аби зробити щеплення всім українцям – навіть тим, хто живе під російською окупацією. Але фінансування суттєво скоротили, залишивши на ці потреби лише 2,6 мільярда. Тож міністерство планує акумулювати ще до 2,3 млрд грн на придбання вакцини. Для цього будуть економити на закупівлі інших лікарських засобів.
На контрольному пункті “Новотроїцьке”, що на Донеччині, днями відкрили сучасну сервісну зону. Тепер основні адмінпослуги будуть доступні українцям по обидва боки від лінії розмежування. На КПВВ є Центр надання адміністративних послуг, медичний та поліцейський пункти, відділення “Нової пошти” та “Ощадбанку”, а також магазин, аптека та кімната матері й дитини. Не забули і про різдвяну ялинку.
Подібний сервісний хаб також є на КПВВ “Щастя” у сусідній Луганській області. У планах Мінреінтеграції – облаштувати аналогічні центри на всіх КПВВ, які межують з тимчасово окупованими територіями.
До слова, цього тижня на сході України стабільно працював лише пункт пропуску “Станиця Луганська”. На осучасненому “Новотроїцькому” пропускали лише в понеділок і п’ятницю. В такому режимі КПВВ працює через обмеження, які висувають бойовики. Про роботу контрольних пунктів щоранку пишуть наші журналісти.
Попри перемир’я, цього тижня в зоні ООС знову було неспокійно. Бойовики порушували режим припинення вогню близько 30 разів. Хоча українські військові зазвичай не стріляють у відповідь, одного разу їм все ж довелося дати відсіч. Таке рішення прийняли, аби вгамувати снайпера окупантів, який поранив бійця ЗСУ.
Ще один український армієць отримав тяжке поранення в голову. Про це писали волонтери, які рятували чоловіка, але у штабі ООС нам відповіли, що такої інформації в них немає.
Цього тижня одна з бригад на Луганщині повідомила про смерть свого бійця. Він за невідомих обставин перетнув лінію розмежування і потрапив до російських найманців. Кілька днів військовий не виходив на зв’язок, а в четвер його понівечене тіло повернули на підконтрольну територію. У висновках судмедексперта, які опублікували журналісти, йдеться, що чоловіка задушили. Лише на одній сторінці документу перелічені близько 50 травм, які загиблий отримав перед смертю.
Як розповіла Вільному радіо начальниця Управління освіти Бахмутської міськради Наталя Дроздова, місцеві школярі відпочиватимуть від навчання з 25 грудня по 10 січня. Але після закінчення канікул за парти діти не повернуться – до 24 січня навчання триватиме у дистанційному режимі. Що буде далі – вирішуватимуть по ситуації.
За рішенням місцевих посадовців, дерево пересадили з околиці міста на головну площу. Там ялинку щорічно прикрашатимуть на різдвяні свята, а влітку вона даруватиме містянам тінь.
https://www.facebook.com/100002495490333/videos/3526619147431234/
Відео: Віталій Гатченко
Як розповів нашим журналістам заступник мера Сіверська Віталій Гатченко, цьому дереву понад 60 років. Його подарував місту один з місцевих фермерів.
Мешканці міста розділилися на два табори. Одні радіють новій прикрасі, а інші стверджують, що ялинку пересадили з порушенням технологій. На це заступник міського голови відповідає: песимісти завжди бачать склянку напівпорожньою.
“Такої ялинки у місті не було років зо 20. Ми будемо за нею доглядати, організуємо комплекс заходів: полив, живлення. Але це буде потім, зараз у нас свято, і ми його влаштуємо”, – коментує Віталій Гатченко.
Він додав, що фермер, на чиїй землі росло дерево, спочатку збирався його спиляти, бо хоче розширити в’їзд на свою територію. Тому ялинку фактично врятували.
Суть наступної новини передасть ця картинка:
Якщо коротко, мешканець Бахмута зв’язався з американцем, який хотів придбати датчики диму. Спілкування налагоджували через Google-перекладач. Виявилося, що громадянина Штатів цікавлять прилади радянського виробництва, в яких містяться ізотопи плутонію та америцію-241 у небезпечній кількості. Ядерні речовини виявили на міжнародному відділенні пошти. Продавцеві присудили 3 роки позбавлення волі, але відпустили на іспитовий період на такий самий строк. Якщо він не вчинить злочинів за цей період, то його звільнять від кримінальної відповідальності.
ФОПи, чий бізнес постраждав через карантинні обмеження, можуть отримати одноразову виплату від держави в розмірі 8 тисяч гривень. Оформити її можна за лічені хвилини. Також деяким підприємцям спишуть податковий борг, якщо він не перевищує 3060 гривень. Але під умови програми підпадають лише певні КВЕДи, тобто напрями бізнесу. Переглянути їхній перелік, а також прочитати ілюстровану інструкцію щодо оформлення грошової допомоги ви можете в нашому матеріалі.
Щоб отримати гроші за зруйноване під час бойових дій житло, треба мати акти обстеження спеціальною комісією. Їх створили на Донбасі при місцевих органах влади. І туди вже можна звертатися. Усі необхідні адреси та номери телефонів – за цим посиланням.
Один хибний крок на нерозчищеній від снігу та криги дорозі – і ви можете відправитися на тривалий лікарняний. Куди скаржитися в такій ситуації та чи можна отримати відшкодування? Відповіді на ці та інші питання дає адвокат. Їх занотували для вас наші журналісти.
Хоча в Україні серйозно взялися за ремонт доріг, де-не-де автошляхи все ще нагадують іншопланетний ландшафт. Через ями на дорогах автолюбителям частіше доводиться приїздити на СТО. Полагодити машину інколи коштує не одну тисячу гривень. Ми розпитали у правозахисника, як отримати компенсацію від держави на ремонт, якщо ваше авто потрапило в яму. Детальніше – у цьому матеріалі.
Під час пандемії COVID-19 все більше людей страждають від депресії та невпевненості у майбутньому. Мовчати про свої негаразди шкідливо, тому боротися з внутрішніми проблемами людям допомагають психологи.
В Україні з’явилася безкоштовна всеукраїнська гаряча лінія психологічної допомоги від Міжнародної організації з міграції. Завдання лінії – надати психологічну допомогу людям, які через пандемію COVID-19 бояться захворіти, втратити роботу, переживають через свій економічний стан тощо. Журналісти Вільного радіо розпитали одну з фахівчинь, яка працює на гарячій лінії, чому важливо ділитися переживаннями з психологом та куди можна звернутися по допомогу.
У бахмутському спорткомплексі “Металург” є клуб пауерліфтерів. Його створив у 2017 році переселенець із Донецька, майстер спорту міжнародного класу Олександр Петренко. Але два роки потому чоловік раптово помер. Спортклуб міг занепасти, але вдова тренера Оксана знайшла в собі сили рухатися далі та взяти справу у свої руки. Ми побували у клубі “Bakhmutpower” та поспілкувалися з його новою очільницею. Про те, як вона оговтувалась від утрати, як їй довелося “виборювати” авторитет у досвідчених спортсменів та хто приходить тренуватися у клуб сильних людей – за посиланням.
Чужі історії надихають, але цього тижня ви можете самі подарувати натхнення тому, хто його потребує. Вже всьоме українські військові зустрічатимуть Новий рік на передовій. Ви можете підняти їм настрій, подякувавши за віддану службу. Для цього намалюйте з дитиною вітальну листівку, а колектив інформагентства “АрміяInform” передасть її на фронт. Адресу, за якою можна надіслати “привіт” захисникам, є тут.
Цього разу порадимо вам американську кримінальну драму “Вбивство у “Східному експресі”. Головний герой картини – персонаж однойменного роману Агати Крісті, бельгійський детектив Еркюль Пуаро. Він розслідує загадкове вбивство, яке сталося у розкішному потязі, що прямує зі Стамбула в Париж. Кожен пасажир експресу перетворюється на підозрюваного, і Пуаро має розв’язати таємницю перш ніж злочинець завдасть нового удару. Кілька разів детектив натрапляє на слід, і здається, розгадка от-от з’явиться, але нитка обривається й доводиться починати розслідування з початку.
Фінальна сцена стрічки – це алюзія на відомий витвір мистецтва. Додивіться до кінця, аби знайти її. Коли побачите – пишіть про свої враження на нашу сторінку у Facebook.
У фільмі зіграли зірки світового кінематографу. Це Кеннет Брана, Пенелопа Крус, Джонні Депп, Мішель Пфайффер та інші видатні актори.
https://www.youtube.com/watch?v=gK97LXQC9qI
“The Last Shadow Puppets” – це британський гурт, заснований фронтменами двох інших проєктів – “Arctic Monkeys” та “The Rascals”. Такі гурти називають супергуртами.
Музику “The Last Shadow Puppets” можна віднести до інді-року або альтернативного року. Пісні цього гурту ритмічні, але водночас спокійні. Така музика ідеально підходить для прогулянки або затишного вечора настільних ігор. Ось кілька композицій: