Підтримати
Через рішення КСУ про декларації неможливо призначити новообраних голів громад, — НАЗК
Фото: Вільне радіо

Депутати своїми рішеннями можуть впливати на медичну, освітню, екологічну та інші сфери громади. Ви можете дізнатися, які зміни запланували у вашому місті чи селищі. Розповідаємо, як в цьому розібратися, не виходячи з дому.

 

Що таке сесія обласної, міської, сільської чи селищної ради?

Сесія — це захід у раді, під час якого обговорюють питання з різних сфер життєдіяльності громади. Наприклад, там вирішують чи потребує ремонту той чи інший заклад, спрямовують на це гроші, виділяють мешканцям земельні ділянки, визначають, що потрібно для розвитку тієї чи іншої сфери тощо.

За такі рішення голосують представники народу — обрані депутати ради. Аби рішення ухвалили, потрібно, щоб за нього проголосувала більшість обранців.

Як дізнатись, що ухвалюють в міськраді

Згідно з регламентом, який кожна рада визначає для себе самостійно, перелік питань до сесії ради публікують за кілька тижнів до засідання. Їх ще називають проєктами рішень. 

Де ж знайти ці проєкти? Для прикладу візьмемо Костянтинівську міську раду. Шукаємо її за назвою в пошуку браузеру та відкриваємо офіційний сайт.

Для довідки:
Цю інструкцію Вільне радіо робить в рамках серії інструкцій “Ви можете вплинути на владу”. В них ми простими словами розповідаємо, як зрозуміти місцеву владу, як розібратися, на що йдуть бюджетні гроші, що зміниться у сфері освіти чи медицини в місті та як контролювати, що ухвалюють депутати.

Інші інструкції цього формату ми будемо публікувати в розділі інструкції. Знайти їх ви також зможете за цим посиланням.

Далі шукаємо розділи, в яких можуть міститися документи. На сайтах деяких рад проєкти рішень можуть знаходитись у рубриці “Влада — Міська рада”. Але на цьому сайті вони заховані в іншому місці, тож повертаємось на головну сторінку і гортаємо нижче. У блоці праворуч натискаємо “Публічна інформація”.

На екрані з’являється сторінка, де можна за пошуком знайти потрібне рішення ради чи виконкому або розпорядження голови ради. Але якщо ви не знаєте, що саме шукати, то у правому блоці обирайте “Проєкти рішень міської ради”.

Тут можна переглянути документи, дізнатися зміст того чи іншого майбутнього рішення, а також подивитися, коли його опублікували. 

Наприклад, погортавши документи, ми дізналися, що в Костянтинівці планують ухвалити “Концепцію цифрових компетентностей жителів”. У документі йдеться, що влада хоче навчити мешканців громади, які “не дружать” з технікою, користуватися електронними послугами, залучити для цього менторів, створити “гарячу лінію” підтримки тощо.

Уявімо, що нас зацікавила ця тема і ми хочемо слідкувати за долею цього рішення. Для цього нам передусім треба дізнатися, коли за нього голосуватимуть.

Дату наступної сесії можна подивитися в тій же рубриці “Публічна інформація”. Згідно з законодавством міський голова має своїм розпорядженням скликати чергову або позачергову сесію. Це розпорядження мають опублікувати у цій рубриці.

До речі, ви можете прийти й на саме засідання. Таке право забезпечує вам пункт 17 статті 46 Закону “Про місцеве самоврядування”. Якщо можливості прийти немає, засідання можна переглянути в режимі онлайн. Деякі ради організовують трансляцію на своїх YouTube-каналах. Просто спробуйте знайти канал міської ради у вікні пошуку YouTube за її назвою.

Поради від Вільного радіо

Наші журналісти регулярно аналізують документи міської ради. Ось кілька пунктів, які допоможуть вам знайти необхідний документ:

  • Дивіться всюди. Деякі документи можуть бути глибоко схованими на сайті, тож радимо переходити за всіма посиланнями. Так згодом ви обов’язково знайдете необхідний вам документ;
  • Читайте усі документи. Подекуди найцікавіше не в назві рішення, а у самому тексті (як-от з “Концепцією цифрових компетентностей жителів”);
  • Телефонуйте до міськради. Якщо ви спробували все, але знайти потрібне рішення не виходить, не бійтеся телефонувати до представників влади. Ви можете зателефонувати в приймальню ради за контактами, вказаними на сайті. Зазвичай їх пишуть внизу сторінки або у відповідній вкладці “Контакти”.

Нагадаємо, журналісти Вільного радіо в рамках серії інструкцій “Ви можете вплинути на владу” розповіли як запропонувати щось чи поскаржитись владі через петицію.

Читайте також:


Завантажити ще...