З початком повномасштабного вторгнення в Донецькій області виявили 36 старовинних кам’яних скульптур і знарядь праці. Більшість із них евакуювали в безпечні місця, але деякі врятувати не вдалося через ризик потрапити під обстріл.
Таку інформацію журналістам Вільного радіо надали у відповіді на запит до Управління культури і туризму Донецької ОДА.
Станом на 25 лютого 2025 року на території Донеччини зафіксували 36 археологічних пам’яток — курганні скульптури та кам’яні знаряддя праці.
На сьогодні вдалося вивезти 32 об’єкти, деякі з них належать до Державного музейного фонду України. Врятовані пам’ятки розмістили у безпечних місцях, де вони перебувають під охороною та проходять дослідження.
Серед евакуйованих пам’яток — кам’яна баба, якій близько тисячі років. Її перевезли з Великої Новосілки військові, і мали передати до історичного музею Дніпра.
Ще одну пам’ятку врятували восени 2023 року спільними зусиллями польської волонтерки Ольги Соляр та українських військових. Частину пошкодженої кам’яної скульптури з курганної групи “Сторожова могила” відправили на реставрацію до Львова. Там її відновили на кераміко-скульптурній фабриці, а після цього передали до Національного музею у Львові.
Начальниця Управління культури і туризму ДонОДА Вікторія Точена в коментарі Вільному радіо зазначила, що чотири пам’ятки з тих, про які відомо Управлінню, не вдалось евакуювати через активні бойові дії.
В установі додали, що не можуть довідатися про стан археологічних об’єктів у Бахмутському, Волноваському та Маріупольському районах. Дізнатися, чи пережили вони обстріли, можна буде лише після завершення війни та розмінування територій, зазначили в установі.
Нагадаємо, наразі відомо, що росіяни зруйнували на Донеччині близько 80 культурних пам’яток, це найбільше по Україні.