Підтримати
Зображення до посту У Бахмуті не звітують про батьківські внески в школах, хоча вони є
Фото: konkurent.in.ua

Офіційно в Україні безкоштовна  освіта. Якщо же школам не вистачає фінансування, то вони можуть заснувати окремий фонд, отримувати благодійні внески від батьків учнів та звітувати про всі кошти. В Бахмуті ж офіційно не зареєстровано жодного благодійного внеску від батьків у 2017-му та 2018-му роках.  

З початку вересня 2018 року в Україні стартувала Нова українська школа (НУШ). Починаючи з 1-го класу, систему навчання хочуть реформувати: діти навчатимуться більш інтерактивно, гратимуть з Lego, на уроках вчитель частіше використовуватиме мультимедійну дошку. На це виділили чималі кошти з державного бюджету.

Але вже на першому дзвонику, і до нього, батьки учнів з різних шкіл Бахмута отримали перелік “на що здати гроші”. Кілька з них погодились, на правах анонімності, розповісти Вільному радіо, скільки для них коштує “безкоштовна” освіта їх дітей.

Наприклад, одна з мам учня школи №11 розповіла Вільному радіо, що першокласники ще до старту навчального року скидалися на контейнери для іграшок. І це при тому, що незрозуміло, коли вони взагалі повернуться в свою школу. Адже її досі ремонтують.

У Бахмуті не звітують про батьківські внески в школах, хоча вони є 1

(Фото: Вільне радіо/Денис Руденко)

Мама іншого учня додає: це в першачків лише початок. Вона підрахувала, що сама за перший рік навчання дитини здала в школу більше тисячі гривень. І це лише загальні внески.

“200 гривень ми щорічно здаємо на фонд школи, ще 200 гривень — на фонд класу. У минулому навчальному році ми здали гроші на нові шафи для дітей. Школі нібито не вистачає меблів та нові шафи будуть індивідуальні для дітей. Там можна буде залишати свої речі, змінне взуття та одяг. Також вкінці першого класу батькам повідомили, що потрібно здати приблизно 500 гривень на деякі підручники для 2-го класу. Нібито таких підручників немає в бібліотеці, а вони є у програмі. Але хіба не Міністерство освіти повинно надати усі підручники?” — обурюється мама учениці 2-го класу.  

У Бахмуті не звітують про батьківські внески в школах, хоча вони є 2

(Фото: Вільне радіо)

У цьому профільному класі 34 учні. Тобто, 17 тисяч гривень з класу. При цьому, зазначимо, на питання “Чи законно збирати плату з батьків на підручники?” в Управлінні освіти Бахмутської міської ради відповіли, що загальна укомплектованість підручниками складає 97,7%.  А отже: суттєвої нестачі немає.

До того ж, згідно зі ст. 4 ч. 3 Закона України №2145VIII “Про освіту”,  держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними), посібниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Міністр освіти України Лілія Гриневич неодноразово виступала із заявами, що, відповідно до закону, з власної ініціативи батьки можуть робити внески на добровільних засадах. При цьому, вимагати та просити гроші заборонено. Але усі надані школі кошти повинні надходити на окремий благодійний рахунок та фіксуватися у звіті.

У Бахмуті не звітують про батьківські внески в школах, хоча вони є 3

(Школа №24 Фото: з відкритих джерел)

По факту ж, виходить як у школі №24. Там, вже в цьому році, в одному з класів батьки здали приблизно 5300 гривень на лінолеум.

“Вже до початку навчального року класний керівник зібрав батьків на планові збори, де розповів, що потрібно усім батькам здати на лінолеум. В класі 27 учнів, та з кожного потрібно зібрати 200 гривень. В мене немає зайвих 200 гривень, але я не хочу, щоб потім вчителі погано ставилися до моєї дитини. Після того, як ми внесли гроші за лінолеум, квитанцію показали на папірці з шапкою “Чек Официанта” російською, з усіма витратами та підписом таємного “покупця”. При цьому, лінолеум монтували наші чоловіки, навіть не спеціальні робочі”,— розповіла мама учня 4-го класу.

Та якщо вже кошти на все вищезазначене батьки здають, то мали б отримати звіт.

Згідно з положенням №637 листа НБУ від 26.07.2010 р. № 11-113/3824-12809 — Внесення батьками учнів готівкових коштів до закладів освіти без оформлення касових документів, що підтверджують їх здавання, є незаконним. Тобто адміністрація шкіл не має права брати батьківські внески особисто в руки. Усі благодійні внески повинні проходити через банківський спеціальний рахунок школи, із складанням договору з платником, після чого адміністрація школи повинна звітувати перед батьками про отриманні та витрачені кошти.

“Будь-які колегіальні рішення органу батьківського самоврядування щодо сплати внесків не можуть порушувати добровільного рішення окремих батьків щодо сплати або несплати внесків”, — йде у офіційному письмовому звернені міністра освіти Лілії Гриневич до всіх шкіл України.

У Бахмуті не звітують про батьківські внески в школах, хоча вони є 4

(фото: прес-служба Міністерства освіти України)

Пояснюємо. Усі потреби навчального закладу повинні бути зафіксовані у спеціальному документі — кошторисі закладу. Цей документ відправляється до міського департаменту освіти. Його аналізують та, у зв’язку з можливостями та потребами, виділяють кошти на потреби школи з міського бюджету. Виділені кошти адміністрація закладу починає розподіляти. І якщо цих коштів не вистачає на будь які потреби (попередньо вказані у кошторисі), заклад має право взяти кошти зі спеціального бюджету. Спеціальний бюджет закладу — це рахунок, на який надходять кошти з благодійних внесків, з платних послуг тощо. Саме сюди можна віднести внески батьків.

Якщо ж кошти вимагають, то через це можна скаржитись до Управління освіти Бахмутської міської ради, ГУ Освіти Донецької області або до Міністерства освіти. Адреси для звернень є на офіційних сторінках установ.

У 2018 році, 11-ти школам Бахмута виділили понад 80 мільйонів гривень. З них: 21 мільйон 573 тисячі гривень виділили з місцевого бюджету, а ще 60 мільйонів 193 тисячі 700 гривень — з освітньої субвенції.

В звітності є “спеціальний фонд”. Він  складає 893 тисяч 300 гривень. У минулому році на ньому було понад 3 мільйони гривень. Однак,  витрат з цього фонду в жодної із шкіл міста немає.

Всі кошториси та розрахунки шкіл Бахмута ви можете знайти за посиланням.

Будь-хто з батьків може вимагати прозвітувати про витрачені кошти. Така система працює, аби за умовний “лінолеум” не довелось платити двічі — з міського бюджету та з грошей батьків. Однак, в Бахмуті загальні правила досі не впровадили або некоректно відображають у звітах.


Завантажити ще...