Підтримати
зруйнована синагога в Бахмуті
Скріншот відео Ольги Зайцевої

Російська армія пошкодила будівлі Бахмутської синагоги та волосної управи на південній та східній околицях міста. Від обстрілів постраждали фасади та дахи важливих для історії міста споруд.

 

Пошкоджені будівлі потрапили на відео волонтерів, які відвідали місто.

На першому з них — будівля колишньої синагоги по вулиці Незалежності, 80. В останні десятиліття там працював магазин меблів “12 стільців”. Автентичний фасад закрили сучасними будівельними матеріалами.

У Бахмуті росіяни знищили ще 2 старовинні пам’ятки — будівлі синагоги та волосної управи (ФОТО, ВІДЕО) 1
Старовинна будівля колишньої Бахмутської синагоги, скріншот відео Ольги Зайцевої
пошкоджена будівля синагоги в Бахмуті 3
Старовинна будівля колишньої Бахмутської синагоги, скріншот відео Ольги Зайцевої


На кількасекундному відео, знятому з автівки,  —  серйозно пошкоджений фасад будівлі та дах. Під зірваними вибуховою хвилею будматеріалами бачимо автентичні елементи фасаду.


У Бахмуті російські окупанти пошкодили будівлю колишньої синагоги 



В умовах відсутності опалення та можливості швидко відремонтувати будівлю це означає її ймовірну загибель.

“Так, дійсно, там, де магазин “12 стільців”, була синагога. Будівля була закрита сучасними фасадними матеріалами, що спотворювало її історичний вигляд. А тепер вона, на жаль, постраждала від обстрілів”, — розповідає Вільному радіо завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Ця будівля має статус архітектурної пам’ятки — щойно виявленого об’єкта культурної спадщини місцевого значення.

“Була розпочата робота з внесення цієї пам’ятки до реєстру нерухомих пам’яток історичної та культурної спадщини. Але ці наші подання залишилися на стадії розгляду, і охоронного статусу ця будівля ще не отримала. Але щойно виявлені пам’ятки охороняються на рівні з тими пам’ятками, які вже внесені до реєстру”, —  каже Ігор Корнацький.

Пошкоджена будівля Бахмутського волосного правління

На іншому відео з Бахмута, яке оприлюднили волонтери цими днями, — серйозно пошкоджена будівля Бахмутського волосного правління.

пошкоджена будівля волосної управи в Бахмуті
Пошкоджена будівля волосної управи Бахмута (територія ДонУЕП, трохи вище скверу з танком). Скріншот відео волонтерів


Для довідки:
Волость — це найнижча адміністративно-територіальна одиниця, підрозділ повіту. З 1861 року — одиниця селянського самоврядування. Волості ліквідували під час адміністративно-територіальної реформи 1922-1923 років.  Волость мала свої органи управління, зокрема  —  волосне правління.

“Бахмутське волосне правління знаходилося у цій 2-поверховій будівлі. В складі Бахмутського повіту центрами волостей зокрема були Званівка, Луганське та інші тодішні села (деякі з них стали містами). Була і волость з центром у Бахмуті, до неї належали деякі навколишні села та частина Бахмута, яку ми звемо Забахмуткою”, — розповідає Ігор Корнацький.

Пошкоджена російськими окупантами старовинна будівля волосної управи Бахмута (00:08-00:18)

6 травня 1915 року в Бахмуті на площі напроти волосного правління освятили та відкрили пам’ятник Олександру ІІ. Його спорудили коштом селян Бахмутської волості на честь 50-річчя визволення селян від кріпацтва, цю дату відзначали 1911 року.

пам'ятник царю Олександру ІІ та волосна управа в Бахмуті
Пам’ятника Олександру ІІ та волосне правління в Бахмуті, фото з архіву Галини Макогон


Більше про це написав співробітник Бахмутського краєзнавчого музею Григорій Соколовський за цим посиланням.

“Це пам’ятник “цареві-визволителю”, з іменем якого пов’язана реформа [скасування кріпацтва] та низки інших реформ суду, війська в імперії. Ці реформи покликали до життя реформи місцевого самоуправління”, — розповідає бахмутський історик.

На задньому плані світлини цього пам’ятника, яка збереглася, можемо бачити цю історичну будівлю.

Останнім часом ця будівля належала комплексу будівель Університету економіки і права (ДонУЕП).

“Після революції 1917 року, коли скасували колишню систему місцевої адміністрації, там містилася школа. І поруч збудували вже у 1930-ті школу №8, пізніше закриту. Її будівлі зайняв ДонУЕП”, — розповідає Ігор Корнацький.

Російські окупанти обстрілами знищили або пошкодили вже безліч архітектурних, історичних або культурних пам’яток старовинного міста Бахмут. Серед них — будівлі колишньої земської управи, жіночої гімназії, залізничного вокзалу Бахмут-І та Бахмут-ІІ, коледжу культури та мистецтв імені Карабиця тощо. 

Читайте також:


Завантажити ще...