У Бахмутській та Торецькій громадах грошей за пошкоджене чи зруйноване житло за програмою “єВідновлення” не отримав жоден із заявників. Жителі Слов’янської громади поступово отримують компенсації, а от у Кураховому через ризик для комісії розгляд заяв призупинили. Скільки людей вже встигли отримати свої гроші та з яких причин можуть відмовити у виплатах — розповідаємо в матеріалі.
З початку повномасштабної війни в Торецькій громаді нарахували 3270 пошкоджених або зруйнованих осель. З-поміж них — 526 багатоповерхівки та 2744 приватні будинки, повідомили у Торецькій МВА у відповідь на запит Вільного радіо.
Із серпня 2024 року мешканці громади отримали змогу подавати заяви на компенсацію за знищене майно завдяки змінам у законодавстві та оновленню функціоналу Реєстру пошкодженого і знищеного майна. Проте подати заявку на компенсацію за пошкоджене майно досі неможливо — для цього немає відповідного порядку та технічних можливостей.
Станом на 16 грудня 2024 року в Реєстрі зафіксували 2440 заяв на компенсацію за знищене майно. Втім, грошей ніхто із заявників не отримав.
“Зважаючи на загострення ситуації на території громади, у зв’язку з ворожими обстрілами, внаслідок чого постійних руйнувань зазнають об’єкти житлової нерухомості, а також у зв’язку з відсутністю можливості обстеження пошкоджених та знищених об’єктів нерухомого майна на території Торецької громади та неможливістю визначення обсягів відновлення, видатки на відновлення за пошкоджене майно та компенсацію за знищене майно в місцевому бюджеті Торецької міської територіальної громади в 2024 — 2025 роках не передбачені”, — йдеться у відповіді.
Як йдеться у відповіді Сіверської МВА на запит Вільного радіо, станом на 16 грудня 2024 року в Сіверській громаді є дані про 624 пошкоджені або знищені будівлі. Це, зокрема:
Окрім будівель, є інформація також про окремі приміщення, пошкоджені або зруйновані внаслідок обстрілів. Це 612 квартир і ще два об’єкти іншого призначення.
“Визначити загальну кількість зруйнованих та пошкоджених об’єктів нерухомого майна приватної, комунальної та державної форм власності, а також ступінь їх руйнації на території громади тимчасово неможливо”, — повідомили у Сіверській ВА.
Заявки на компенсацію за зруйноване майно почали надходити від жителів громади в серпні 2024 року. Від 1 серпня до 16 грудня зафіксували 207 таких звернень.
Однак усі ці заявки зараз на стадії опрацювання. З огляду на безпекову ситуацію комісія не може виїхати на адреси, вказані у заявах, щоб обстежити житло. Тому грошей власники знищених осель не отримували.
У Бахмутській громаді немає офіційних даних щодо житлових будівель, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ. За орієнтовними підрахунками, пошкодженими або зруйнованими вважаються 749 багатоквартирних будинків та 11 тисяч приватних.
У відповіді на запит від журналістів Вільного радіо йдеться, що:
У Словʼянській громаді внаслідок російських обстрілів пошкоджені 235 багатоквартирних будинків та 913 приватних, повідомили у відповіді на запит журналістам Вільного радіо.
Станом на 10 грудня 2024 року жителі Слов’янської громади подали:
Водночас компенсацію за пошкоджене житло отримали 1563 мешканці, а за знищене — 60.
У Курахівській громаді, як повідомили Вільному радіо у відповіді на запит, є дані про 1185 пошкоджених або знищених приватних осель та 262 багатоквартирні будинки.
Станом на 11 грудня 2024 року жителі громади подали 430 заяв на компенсацію за пошкоджені будинки та ще 365 — за знищене житло.
Через постійні обстріли та наближення лінії фронту Курахівську громаду віднесли до зони активних бойових дій. Проводити обстеження житла на цій території небезпечно, тому розгляд заяв на компенсацію там зупинили.
Однак до цього комісія встигла ухвалити:
Станом на 1 грудня 2024 року у Костянтинівській громаді різного ступеня руйнувань зазнали 393 багатоквартирні будинки та 2819 приватних, повідомили Вільному радіо у відповіді на запит.
До адміністрації громади надійшли 167 заяв щодо пошкодженої нерухомості та 81 заява щодо знищеного майна внаслідок збройної агресії РФ.
Втім, як і у Сіверську, грошей за своє житло не отримав жоден із заявників.
“Враховуючи те, що Костянтинівська міська територіальна громада знаходиться у зоні активних бойових дій та зазнає систематичного обстрілу з боку країни-агресора, комісійні обстеження зруйнованого майна неможливі через відсутність безпеки”, — повідомили Вільному радіо.
Через це розгляд заяв про зруйноване житло зупинили до покращення ситуації у громаді, а власникам пошкодженого житла одразу надали відмову в компенсації.
У Дружківській громаді внаслідок російських обстрілів постраждали 1128 приватних та 144 багатоквартирних будинків, йдеться у відповіді на інформаційний запит Вільного радіо.
Станом на 12 грудня 2024 року до Дружківської міської військової адміністрації мешканці подали 643 заяви на компенсацію за пошкоджене майно. Схвалили 537 таких заяв.
Ще 58 заяв подали жителі Дружківської громади щодо знищеного майна, з них комісія схвалила 37.
В адміністрації зазначили, що відмовляли тим заявникам, які подавали неповний пакет документів або надавали недостовірні дані (наприклад, вказували, що оселя не пошкоджена, а знищена).
Станом на 13 грудня 2024 року на території Краматорської міської територіальної громади зареєстрували:
Станом на 13 грудня 2024 року жителі громади подали:
Раніше ми розповідали, що без обмежень зможуть подавати заявку на компенсацію ті, хто офіційно зареєструвався як біженець. Однак це не стосується українців, які виїхали до країн, що причетні до збройної агресії проти України.