У колодязях Покровської громади знаходять нітрати: як убезпечити себе
У питній воді з криниць і свердловин Покровської громади виявили нітрати та інші шкідливі речовини. Вживання такої води як питної може викликати отруєння. Розповідаємо, які ще наслідки для здоров’я може мати така вода і як убезпечити себе.
З колодязів і свердловин Покровської громади у липні спеціалісти взяли 222 проби води. У 37% з них виявили відхилення від норми.
Про це на брифінгу розповіла заступниця гендиректора “Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ” Марина Білоусова.
“Вода, яка постачається не централізовано, зазвичай має гіршу якість, бо її додатково не очищують. На підконтрольній Україні території Донеччини найбільші проблеми з централізованим водопостачанням зараз у північно-західній частині області. Це Бахмутський, Покровський райони. Покровськ, Мирноград, Селидове використовують альтернативні джерела.
З 222 проб у 37% виявили невідповідність нормам. Це за показниками: жорсткість, забарвленість, нітрати. Є поодинокі перевищення амонію та сульфатів”, — розповіла Марина Білоусова.
Нітрати потрапляють у воду з добрив
Ці речовини потрапляють у воду з засобів, якими удобрюють врожай. Як розповідає Вільному радіо кандидат сільськогосподарських наук Олексій Меншиков, ситуацію погіршує те, що не всі фермери дотримуються санітарних норм і засаджують ділянки занадто близько до водойм.
“Питання про землеробство. Аміачна селітра чи карбамід стікають в річки, а погіршується ситуація тим, що біля кожної природної водойми обов’язково має бути санітарна зона не менше ніж 50 метрів до водойми. А проїдьте вздовж річки, подивіться, як розпахані поля. Впритул до ріки, і все це одразу потрапляє в воду. У воді завжди є нітрати. У будь-якому колодязі, бюветі, свердловині, річці. Питання в їхній кількості. У нас буває перевищення норм і в 10, і в 20, і в 40 разів”, — стверджує Олексій Меншиков.
Він уточнює, що нітрати можуть потрапляти і в воду, яку подають централізовано.
“У централізованому водопостачанні ситуація не краще. Бачили, як ремонтують пориви? Розрили, поки труби там не заварили ще, туди потрапляє багно, муляка, усе з ґрунту, і потім “шурує” по всьому місту. Тож потім шкідливі речовини з добрив можуть потрапляти в воду і з-під кранів”, — розповідає Олексій Меншиков.
Перевищення нітратів у воді може призвести до хвороб крові
Перевищення рівню нітратів в організмі може призвести до отруєнь, хвороб шлунково-кишкового тракту та крові. В зоні ризику — діти.“Це не так, що ви з’їли дві ложки аміачної селітри і вона “проїсть” шлунок, ні. Воно потрапляє в кров і йде відмирання кров’яних тілець. Це особливо небезпечно для дітей. Їм варто купувати бутильовану воду”, — наголошує фахівець.
За словами Марини Білоусової, в обласному центрі контролю та профілактики хвороб є списки адрес, де проживають діти до трьох років. Там колодязі і свердловини перевіряють частіше.
“Таку воду можна використовувати тільки для побутових потреб. У нас є перелік адрес колодязів, де живуть малі діти. Там проводять посилені перевірки води”, — розповіла Марина Білоусова.
Як очистити воду від нітратів
Олексій Меншиков розповідає: визначити самостійно вміст нітратів у воді неможливо, їх виявляють у лабораторіях. Втім убезпечити себе можна.
“Кип’ятіння нітрати не вбиває. Від кіп’ятіння солі випадають і вода очищується від бактеріологічного забруднення. Воду можна відстоювати або фільтрувати. В інструкції до фільтрів написано, що саме він фільтрує, на це треба звернути увагу”, — пояснює фахівець.
За словами Марини Білоусової, за необхідності жителі Донеччини можуть отримати у філіях “Донецького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ” таблетки для знезараження води.
Нагадаємо, ми розповідали, як очистити воду. Зробити це можна різними способами. Наприклад, для знезараження підійде активоване вугілля, марганцівка або йод. Докладно про це читайте в нашому матеріалі.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.