Влада міста Краматорськ створить робочу групу, яка займатиметься декомунізацією пам’ятника героям “громадянської війни”. Змінити напис і перейменувати радянський пам’ятник — такі перші кроки пропонує активіст зі Слов’янська.
Вкотре дізнатися, чи змінюватимуть пам’ятник героям “громадянської війни” у Краматорську, який популяризує комунізм, вирішив засновник громадської ініціативи “Паперовий Фронт” Дмитро Браславський.
“Сама назва пам‘ятника та напис на ньому підштовхують до того, що це треба змінити або переосмислити. Я думав, що це робилося у рамках декомунізації 15 — 16 роках, але з часом побачив, що це досі існує. У 2021 році я якось намагався зрушити цю справу, тоді не вийшло. Там дійсно складна історія, він (пам’ятник, — ред.) “здоровий” такий. Знести чи може якось змінити — якась дискусія мала бути б”, — розповідає Вільному радіо активіст зі Слов’янська.
Краматорський краєзнавець Микола Древетняк тоді запропонував увічнити пам’ять цих людей монументом. Роботу виконав скульптор Іван Базилевський за проєктом архітектора В. Є. Роговця. На пам’ятнику присутня радянська зірка — заборонена в Україні комуністична символіка.
Дмитро надіслав звернення до Краматорської міської військової адміністрації. У відповіді йдеться про створення спеціальної робочої групи, яка опікуватиметься подальшою долею пам’ятника.
“Я запропонував міській раді подивитися хоча б з боку того, що можна напис прикрити чимось. Я не пропоную повністю знести та залишити якесь голе поле. Думаю, щонайменше якась робоча група має подумати та якось переосмислити, перейменувати його”, — ділиться Дмитро Браславський.
Активіст додає: необхідна робоча група у Краматорську може вже й існує, адже у місті займалися перейменуванням вулиць.
“Але по пам’ятникам, мабуть, ніхто питання не виносив. Пройшов час і досі я бачу, що жодних рішень немає. Тільки обіцяють зайнятись цим”, — вважає засновник громадської ініціативи “Паперовий Фронт”.
Пропозиція змінити дизайн і перейменувати пам’ятник героям “громадянської війни” в українських активістів з’являється не вперше. Торік створювали й електронну петицію.
“Так як в “громадянській війні” героїв бути не може, і відомо, що насправді цей період був періодом початку окупації України російсько-радянськими військами, пропоную змінити табличку на пам’ятнику, провести редизайн барельєфів і перейменувати його на “Пам’ятник жертвам російсько-української війни”, — пропонував автор ініціативи Станіслав Черногор.
Нагадаємо, починаючи з 2015 року в Донецькій області перейменували сотні вулиць, назви яких прославляли радянських і комуністичних діячів. Однак прізвища багатьох одіозних особистостей, одним із яких є радянський поет Володимир Маяковський, можна зустріти у Слов’янську, Дружківці, Добропіллі, Торецьку, Святогірську, Кураховому. Ми розібралися, ким він був і чому такі вулиці варто було б перейменувати.