Відтворені орнаменти побуту надазовських греків покажуть у межах виставки “Крим вчора, сьогодні, завтра” у Києві. Їх відтворили зі старовинних декоративних та ужиткових виробів, які зберігалися у Маріупольському краєзнавчому музеї. Доля оригіналів нині невідома.
Про це журналістам Вільного Радіо розповіли у ГО “Надазовські греки: уруми й румеї”.
Вони долучилися до всеукраїнської виставки Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури під назвою “Крим: вчора, сьогодні, завтра”.
Зокрема, на виставці представлять експозицію “Тохма” — присвячена декоративним орнаментам, що побутували в надазовських греків. Вони, зі слів представників організації, є нащадками кримських переселенців.
Сама ж назва “тохмá” або “тухмá” перекладається з урумської та румейської мов однаково. Водночас означає невеликий декоративний настінний рушник чи килимок з домотканого полотна.
Так, на виставці представлять орнаменти, які відтворили до відкритого вторгнення Росії зі старовинних декоративних та ужиткових виробів — настінні прикраси, килимки та рушники. Такі речі колись побутували у надазовських греків. Їх зберігали у Маріупольському краєзнавчому музеї та інших колекціях, однак нині доля оригіналів невідома.
Зі слів представників, експозиція “Тохма” має на меті ознайомити охочих з частиною культурної спадщини надазовських греків. Вона пов’язує Крим та Донецьке Надазов’я.
“Це зв’язок, що сягає корінням у глибину віків”, — підсумовують у ГО “Надазовські греки: уруми й румеї”.
Виставка триватиме до 6 червня 2025-го у Художньому музеї НАОМА за адресою: м. Київ, Вознесенський узвіз, 20. Відвідати запрошують у будні дні з 10:00 до 17:00 — за попередньою реєстрацією за цим посиланням.
Нагадаємо, громадська організація “Надазовські греки: уруми та румеї” звернулася до Верховної Ради з офіційною заявою про захист мов надазовських греків — урумської та румейської. Через російську агресію їм загрожує зникнення. Нині майже вся територія донецького Надазов’я, де проживали їхні носії — окупована. Спільнота просить підтримати ініціативу зі збереження їхніх рідних мов.