Драмтеатр та інші окраси архітектури, пейзажі й міські події — це до відкритої війни знімкували фотографи Маріуполя. Колись їх обʼєднувала місцева школа фотографії, а тепер і туга за рідним містом. 30 своїх світлин вони нещодавно презентували на фотовиставці в Києві. Які почуття автори закладали у свої роботи та як відвідати цей захід — розповідаємо далі.
На виставці “Мій Маріуполь: щасливі миті крізь об’єктив” представлені роботи 10 фотографів, які раніше жили в Маріуполі. Всі вони навчалися в Маріупольській школі фотографії.
“Всі [автори фото] родом із Маріуполя, крім мене. Я з Горлівки, але в 2014 році переїхала в Маріуполь. Завдяки ним, їхнім роботам все це і вдалося втілити. І всі ми вдячні нашому викладачу з фотошколи Дмитру Чичері, який нас всьому навчав”, — ділиться з Вільним радіо фотографка, співорганізаторка виставки Ольга Кривошеєва.
Початок повномасштабного вторгнення російських військ в Україну змусив Ольгу та інших фотографів-авторів виставки покинути рідне місто. Зараз вони живуть в евакуації у різних областях країни та за кордоном. Втім, маріупольці об’єднали зусилля, аби нагадати іншим про їхнє рідне місто.
“У мене виникла ця ідея, тому звернулася до випускників нашої фотошколи. Я хотіла показати саме той Маріуполь, який у нас був: український, сучасний, без руйнувань. Дуже вдячна всім, хто надав свої роботи. Насправді їх було більше, не всі представлені на виставці. Були ті фото, які неможливо було надрукувати, бо не у всіх зберігся архів, у багатьох взагалі нічого не збереглося. У всіх дуже важка історія, хто як виїжджав із Маріуполя”, — каже фотографка.
Всі світлини на виставці зроблені до 24 лютого 2022 року. Здебільшого це репортажні фото з різних заходів і міські пейзажі. Зокрема, відомі всім маріупольцям будівлі, як-от Драмтеатр, водонапірна вежа й історичний будинок із годинником.
“Для нас всіх дуже така рідна та важлива фотографія з маршем на честь полку “Азов”, коли їхала військова техніка, а позаду йшли люди з українськими прапорами. Там і наш [керівник фотошколи] Дмитро Чичера йде з фотоапаратом. Є люди, які в національному українському одязі. Як на мене, в цій світлині наша душа”, — зазначає Ольга Кривошеєва.
Фотовиставка “Мій Маріуполь: щасливі миті крізь об’єктив”, за словами співорганізаторки, найбільше відгукується саме в маріупольців.
“У нас було дуже багато відгуків на відкритті. Люди підходили та казали, що вони дуже вдячні, ніби вдома побували, коли пройшлися та подивилися виставку. Була жіночка, яка побачила на фото будинку з годинником свій балкон. Знаю, що зараз ще відвідують виставку, бо й у фейсбуці з’являються фото, люди селфі там роблять”, — говорить співрозмовниця.
У Києві виставка триватиме до 26 березня. Відвідати її можна в Національному музеї історії України (вул. Володимирська, 2) з 10-ї ранку до 18-ї вечора.
Далі ж фото вирушать у Черкаси. Організувати такий захід планують і в інших містах країни та за можливості за кордоном.
“Наша мета — щоб виставка проїхала по всій Україні, там, де є центри “ЯМаріуполь”. З їхньою підтримкою, щоб якомога більше людей побачили, що Маріуполь — це українське місто, нікого ми там не чекали. У нас вже є плани і після виставок в Україні. Наші два фотографи, які виставили світлини, зараз в Англії: намагаються організувати, щоб виставку прийняли там”, — розповідає Ольга Кривошеєва.
Після того, як виставку покажуть в Україні, всі світлини організатори виставлять на сторінці в інстаграмі.
“Планів ще багато. Ми хочемо зробити після цієї виставки ще одну”, — додає фотографка.
Раніше ми розповідали про військову журналістку Христину Луцик, яка фотографує захисників на фронті Донеччини.