У тимчасово окупованому Маріуполі розпочали будівельні роботи біля кургану “Дід”. В охоронній зоні археологічної пам’ятки працюють екскаватори. Щодо пошкоджень Діда прокуратура відкрила кримінальне провадження. Розповідаємо, що це за пам’ятка.
Відео з роботою техніки біля кургану на вулиці Пилипа Орлика 25 березня 2024 року опублікував радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. На ньому видно, як поблизу кургану тривають будівельні роботи і працює техніка, яка риє землю.
Відео: Telegram/Андрющенко Time
“Судячи з відео (опублікованого 25 березня 2024 року), працює техніка в охоронній зоні. Там перед курганом була прокладена повітряна газова труба ще з 80-90-х років. Якщо наблизити відео, то видно, що працюють за межами цієї труби. Тобто саму пам’ятку поки що вони не чіпають. Але працюють в межах охоронної зони, що теж заборонено.
Археологічна спадщина – це невідтворювана частина. Тобто її можна дослідити лише один раз. Тому кургани досліджують фахівці за методикою. І будь-які роботи без дозволу кваліфікаційної ради при Інституті археології – незаконні”, — розповів Вільному радіо доцент кафедри історії та археології Маріупольського державного університету В’ячеслав Забавін.
Курган частково дослідили на початку 90-х років 20 ст. Тоді поблизу нього прокладали труби та зачепили його частину. Археологи почали дослідження.
“Тоді там будівельники почали прокладати трубу, колектор каналізаційний. І експедиція під керівництвом Володимира Кульбаки частково дослідила ту частину порушену. Там було виявлено 5 поховань доби ранньої та середньої бронзи. Найдавніше поховання – це ямна культура доби ранньої бронзи. Це приблизно 3 тисячі років до нашої ери. І катакомбна культура приблизно 2 тисячі років до нашої ери”, — розповів В’ячеслав Забавін.
Щодо пошкодження пам’ятки Донецька обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни.
“Вказані дії росіян є порушенням Гаазької конвенції про захист культурних цінностей та Положень до ІV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі”, — повідомили правоохоронці.
За словами археолога, до початку російської агресії на території Донеччини нараховували понад вісім тисяч археологічних пам’яток, серед яких 90% — це кургани. Щонайменше половина з них розташована на півдні області у Маріупольському районі.
Нагадаємо, військові евакуювали з Великої Новосілки кам’яну бабу, якій близько тисячі років. Її передадуть історичному музею Дніпра.