В Торецьк на Донеччині закупили, привезли та встановлюють перші бетонні модульні укриття від обстрілів. Купили 27 штук на суму майже 15 млн грн, не торгуючись. Продавець — київська фірма, створена 1 серпня цього року. Начальник ВА розповів, чому вирішили купити укриття саме у цього постачальника.
Про встановлення перших двох нових модульних укриттів у Торецьку Вільному радіо повідомляє начальник Торецької міської військової адміністрації Василь Чинчик.
“Будемо закупляти 27 штук, розміщувати по всій громаді. [Укриття] Облаштовані лавочками, [в них має бути] освітлення, але ще не підключили. [Укриття будуть] Постійно відкриті”, — повідомив очільник ВА.
Це захисні модульні споруди, які можна швидко змонтувати на місці. За словами представників Торецької ВА, їх встановлюють “з метою збереження життя та здоров’я жителів”, які ще залишаються у громаді.
Влада закликає містян дбайливо ставитись до міського майна та використовувати споруди лише за їх прямим призначенням. А також закликає жителів виїжджати із зони обстрілів.
За даними державного майданчику закупівель Prozorro, які оприлюднили журналісти видання “Наші гроші”, на ці 27 укриттів витратили 14 млн 715 тис грн із бюджету громади.
Їх мають привезти та встановити до кінця цього року у Торецьку, Щербинівці, Північному та селищі Нью-Йорк.
Кожне з укриттів важить 22 тонни та коштує 545 тис грн. Тобто цей залізобетонний виріб коштує близько 25 тис грн за тону, або 62 тис грн за кубометр.
За умовами договору, укриття мають захищати цивільне населення від уламків, куль стрілецької зброї та ударної хвилі, від падіння решток снарядів РСЗВ “Град” або “Смерч”.
Одночасно в кожному укритті розміром 4,3 х 2,4 метри та 2,2 метри заввишки зможуть сховатися до 15 людей. В укриттях мають бути сталеві двері, освітлення, лавочки та вентиляція.
Директор комунального підприємства Торецька Роман Щербина, яке закупило укриття, уклало прямий договір з ТОВ “Київбудком-Інжиніринг” без проведення торгів.
За даними видання “Наші гроші”, фірму “Київбудком-Інжиніринг” створили 1 серпня 2023 року. Директор фірми — Юрій Бацко, а власниця – киянка Світлана Луцкова.
Основний вид діяльності “Київбудком-Інжинірингу” — організація будівництва будівель. “Тому він навряд чи є виробником, буде перепродавати товар замовнику”, — зазначають журналісти-розслідувачі.
Луцкова також володіє і керує ТОВ “Юр-Сіті”, створене 10 липня цього року. “Юр-Сіті” заробляє тим, що надає в оренду та експлуатацію власну чи орендовану нерухомість. Обидві фірми зареєстровані у столиці по вул. Левандовська, буд. 3-А.
На питання, чому не проводили торги та чи не побоялися працювати з фірмою, яку створили нещодавно, начальник Торецької ВА Василь Чинчик розповів Вільному радіо таке:
“Тендер проводити не передбачено [під час воєнного стану], постановою дозволено. Комунальне підприємство, яке закупило, проводило аналіз, отримували різні специфікації. Такі укриття, як закупили у Костянтинівці, нам не підходять, — у нас суцільна монолітна конструкція. І ціна [запропонована цим постачальником] набагато нижча. Останні пропозиції були на 100 тисяч дорожчі, і з Костянтинівки [товар] забирати”, — каже Василь Чинчик.
За його словами, фірма-постачальник надала керівництву громади документи, що є офіційним представником виробника.
“Те, що зареєстровані місяць назад, зовсім ролі не грає. Заводи, які займаються виробництвом, — це їхні офіційні представники. Ця фірма надала гарантійний лист, що вони від заводу-виробника, який являється постачальником на території Донецької області. Проплата проводиться по факту привезення сюди”, — пояснює керівник громади.
До того ж, для покупців у Торецькій ТГ важливо, щоби постачальник привіз вироби у міста громади, де є постійна загроза обстрілів.
“Немає охочих сюди їхати. [Інші продавці кажуть] “Ми до Костянтинівки привеземо” або “Самі збирайте”. А з ким збирати? У нас тут залишилося небагато людей у комунальному підприємстві. То фури немає, то крана немає, то не хочуть їхати сюди. Тому ми ухвалили таке рішення”, — додає Василь Чинчик.
Зазначимо, на балансі ДП “Торецьквугілля” є два укриття, в яких люди мали б ховатися від обстрілів. Однак підприємство не підготувало їх, тож на безпеку там люди розраховувати не можуть. Через це ДСНС подали на підприємство до суду.
У сусідній Костянтинівці нещодавно ще 6 мобільних укриттів закупило управління комунального господарства. Кожне з них вартувало громаді близько 620 тис. грн. Де їх встановлять — поки невідомо.