Організація із заборони хімічної зброї вперше знайшла газ CS у зразках снарядів та ґрунту із зони бойових дій, які надала Україна. Його використання заборонили конвенцією про застосування хімічної зброї.
Про це йдеться у звіті ОЗХЗ.
Там кажуть, що зразки для дослідження відібрали після інциденту, який стався 20 вересня 2024 року поблизу села Іллінка в Дніпропетровській області.
Під час місії група експертів зібрала документацію, цифрові файли та свідчення очевидців. Також Україна передала організації снаряд від гранати та два зразки ґрунту, які зібрали з траншеї.
“Аналізи призначених організацією лабораторій, проведені окремо і незалежно один від одного, підтверджують, що зразки гранати та ґрунту, відібрані з траншеї, містять хлорбензиліденемалононітрил, відомий як CS”, — розповіли фахівці.
Вони зазначили, що в доповіді “не ставилася мета визначити джерело або походження токсичної хімічної речовини”.
Це перший випадок, коли в ОЗХЗ підтвердили використання забороненого газу для масового ураження в регіонах, де ведуться бойові дії.
Водночас у 2023 році організація звітувала, що всі 72 304 тонни хімічної зброї, заявлені 193 державами-учасницями конвенції, були знищені під “суворим контролем”. Там запевнили, що продовжують працювати над нерозповсюдженням та запобіганням використання такого виду озброєння.
Зазначимо, у травні 2024 року США офіційно звинуватили Росію в застосуванні хімічної зброї на війні. Країна-агресорка порушила міжнародну заборону на використання хімічної зброї, яку сама ж підписала та ратифікувала у 1997 році.
Крім того, з початком повномасштабної війни Росії проти України все частіше ширяться побоювання, що окупанти можуть застосовувати проти цивільних хімічну зброю. Вільне радіо зібрало декілька порад, як вберегтися від хімічної атаки та що робити, якщо це вже сталося.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.