Кілька громадських організацій об’єднались та вимагають впровадити вже готовий та затверджений військовим керівництвом механізм протидії сексуальним домаганням та насильству в ЗСУ. Для цього створили петицію до президента. На підтримку ініціативи залишилося 11 днів, а необхідні 25 тисяч голосів досі не змогли зібрати.
Петицію зареєструвала парамедикиня, ветеранка, громадська активістка та очільниця “Жіночого ветеранського руху” Катерина Приймак.
У тексті вона зазначає, що українська армія має один з найбільших відсотків залучених жінок. Станом на жовтень 2023 року, їхня кількість сягала 62 062 людини.
Однак проблема сексуальних домагань залишається нерозв’язаною, і від цього страждають не лише жінки, але й чоловіки. Як зазначає авторка петиції, у дослідженні “Невидимий батальйон 3.0. Сексуальні домагання у військовій сфері в Україні” зафіксували десятки випадків сексуальних домагань у ЗСУ. Таким злочинам не запобігали, а кривдників не покарали.
Крім того, дослідники з’ясували, що домагання можуть стати підставою для звільнення постраждалої з лав ЗСУ.
“Варто зауважити, що наявні механізми протидії та розслідувань випадків сексуальних домагань, насильства за ознакою статі не є ефективними, адже не адаптовані під низку особливостей таких ситуацій”, — йдеться у тексті петиції.
Катерина Приймак зазначає, що наразі існує детальний алгоритм ідентифікації випадків сексуального домагання, порядок реагування, розслідування та службової перевірки. Він передбачає створення інституційних механізмів для реагування та надання допомоги постраждалим.
Втім, до великої війни Генштаб не встиг призначити людей на посади підрозділу гендерної інтеграції в Апараті Головнокомандувача ЗСУ.
“За цим слідувало б ухвалення Інструкції із запобігання сексуальним домаганням та гендерній дискримінації в ЗСУ, яка до 24 лютого 2022 року пройшла погодження зі всіма командуваннями. Таким чином, ані запропоновані механізми, ані будь-які інші так і не були затверджені й утілені”, — зазначає Катерина.
Авторка петиції просить президента Володимира Зеленського посприяти якнайшвидшому впровадженню механізму реагування на повідомлення про сексуальні домагання та насильству за ознакою статі в ЗСУ.
Станом на 29 травня 2024 року петиція набрала понад 21 тисячу голосів (з 25 тисяч необхідних). До кінця голосування залишилося 11 днів. Підтримати ініціативу можна за цим посиланням.
Нагадаємо, до 10 безоплатних сесій із психологом можуть отримати українські жінки, які пережили сексуальне насильство під час війни. Консультації проводять анонімно у форматі онлайн. Розповідаємо, як звернутися по допомогу.