Зображення до посту “Закрийте небо Україні”: Що це означає, що дасть та чому НАТО вагається
Фото: aerotime.aero

За рішення закрити повітряний простір над Україною є як голоси за, так і проти. НАТО не хоче прямої війни проти Росії, але відмічає велику кількість загиблих серед цивільного населення. Пояснюємо, що дасть Україні запровадження безпольотної зони та чому цього може не статися.

Коли і які питання розгляне НАТО

4 березня Україну запросили взяти участь у міністерській зустрічі НАТО. Її присвятять загрозам, пов’язаним із російською агресією, та способам допомогти Україні в цій ситуації. Зокрема, говоритимуть про постачання в Україну озброєння для ведення наземної війни. Також розглянуть питання безпольотної зони над Україною та допомогу українським повітряним силам засобами протиповітряної оборони.

Раніше в НАТО заперечували можливість запровадити над Україною безпольотну зону. Але зараз це стало можливим завдяки тому, що Угорщина, яка тривалий час блокувала участь України в зустрічах НАТО на високому рівні, погодилася зняти блокаду.

“Я поки не буду вдаватися в деталі. Це надзвичайно складна тема і вона потребує обговорення на найвищому рівні. Саме тому і будемо говорити про це з Альянсом”,розповів міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у коментарі Радіо Свобода.

26 лютого в інтернеті створили міжнародну петицію до НАТО з проханням запровадити безпольотну зону над Україною. За кілька днів ініціатива набрала необхідний мільйон підписів, і навіть більше.

Також Україна попросила МАГАТЕ (міжнародну агенцію ООН з атомної енергії) звернутися до НАТО, аби закрити авіапростір над українськими атомними станціями.

Чому для України важливо закрити небо

Хоча українські військово-повітряні сили та авіація вже знищили 34 російських літаки та 37 гелікоптерів, Росія продовжує завдавати ракетно-бомбових ударів, руйнувати українські міста і вбивати мирних мешканців. Тому українське керівництво і закликає НАТО запровадити над Україною безпольотну зону.

“Закрийте небо Україні”: Що це означає, що дасть та чому НАТО вагається 1
Фото: Sergey Dolzhenko

Ще 1 березня Володимир Зеленський просив про це президента США Джо Байдена, але він не вважав це за можливе.

Що таке No-Fly Zone (безпольотна зона)

З 24 лютого повітряний простір України закритий для цивільної авіації. Наразі ж йдеться про закриття неба для російської військової авіації. 

Безпольотна зона — це закриття повітряного простору військовими заходами. Наприклад, це може бути патрулювання повітряного простору військовою авіацією або охорона неба системами протиповітряної оборони чи ракетними комплексами «земля-небо». А ще авіапростір активно моніториться радарами з космосу.

Тобто якщо НАТО ухвалить запровадження в Україні No-Fly Zone, військові сили Альянсу патрулюватимуть небо над Україною і будуть збивати літаки чи гелікоптери росіян, якщо ті залетять у заборонений для польотів простір.

За оцінкою військових Сполучених Штатів, Росія використовує більш ніж 75 літаків для бомбардування Україні.

“Закрийте небо Україні”: Що це означає, що дасть та чому НАТО вагається 2
Фото: airforcemag.com

Хто за безпольотну зону

Голова Комітету британського парламенту з питань оборони Тобіас Еллвуд підтримав тільки часткове закриття українського неба для російської військової авіації. Він закликав НАТО втрутитись, щоб зупинити велику кількість цивільних жертв.

Курт Волкер, колишній спецпредставник США по Україні, вважає, що  НАТО міг би забезпечити безпольотну зону над Україною. Хоча й відзначив, що це розпочне пряму війну Росії з НАТО.

“Українцям потрібно більше ракет «Стінгер», більше «Джавелінів», основних боєприпасів, їм потрібна допомога з протиповітряною обороною. Я би рекомендував — і я впевнений, що для нас це була би гарна ідея — запровадити безпольотну зону”, — сказав Курт Волкер.

Чому цього може не статися

Генеральний секретар Нато Єнс Столтенберг заявив, що літаки Альянсу не повинні перетинати український повітряний простір, а війська НАТО — діяти на території України.

Наша оцінка полягає в тому, що ми розуміємо відчай (українців, — ред.), але ми також вважаємо, що якби це (безпольотну зону, — ред.) зробили, ми прийдемо до повномасштабної війни в Європі, залучення набагато більшої кількості країн, що призведе до більшого людського страждання. Це причина, через яку ми приймаємо це болісне рішення”, — сказав Єнс Столтенберг.

Це рівнозначно війні. Якщо ми оголосимо про безпольотну зону, ми маємо знищувати здатність ворога завдавати ударів у зоні та з’являтись йому в No-Fly Zone,сказав генерал Філіп Брідлав, який був верховним командувачем сил НАТО протягом 2013-2016 років.

Британський прем’єр Борис Джонсон 1 березня у Варшаві повідомив:

Залученість (до безпольотної зони, — ред.) означатиме, що Сполучене Королівство долучилось би до збиття російських літаків, це було б прямими бойовими діями проти Росії. Це те, що ми не можемо зробити чи уявити собі”.

Військові Великої Британії також сумніваються, що це було б ефективно.

No-Fly Zone над Україною не була б аж такою дієвою — бо окрім бомбардувань та ракетних обстрілів з літаків, Росія обстрілює українські міста — зокрема Харків — ракетами і важкою артилерією”, — додав Міністр оборони Британії Бен Воллес.

Нагадаємо, безпольотну зону вже вдалося впровадити в Лівії 17 березня 2011 року,  завдяки рішенню Ради Безпеки ООН. Встановили її тоді, щоб військо Каддафі зупинило знищення мирних мешканців, яких на той момент вбили вже пів мільйона.

Читайте також:


Завантажити ще...