10 квітня Україна провела ще один великий обмін полоненими з країною-агресором. Змогли повернути з російського полону 100 захисників та захисниць з різних родів військ. Серед них захисники Маріуполя та Гостомеля, дехто з серйозними пораненнями.
Про це повідомив голова офісу президента Андрій Єрмак та назвав це обмін “непростим”.
“Нам вдалося провести черговий великий обмін полоненими. Повертаємо додому 100 наших людей — це військові, моряки, прикордонники, нацгвардійці. Серед них є оборонці Маріуполя, «Азовсталі», Гостомеля. <…> Наші — вдома. І ми повернемо всіх. Бо люди — головна цінність України”, — заявив посадовець.
За його словами, деякі з екс-полонених мають серйозні поранення чи захворювання. Таким обіцяють надати всю необхідну допомогу.
“Визволені захисники та захисниці брали участь у боях на Херсонському, Харківському, Донецькому, Київському, Запорізькому та Сумському напрямках. Серед наших героїв – оборонці Маріуполя, Бахмута та Гостомеля, а також захисники Чонгара, острова Зміїний, ЗАЕС та ЧАЕС”, — уточнюють представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
За даними Штабу, майже половина зі звільнених з полону 10 квітня мають поранені, хворі або зазнали катувань. Наймолодшому з визволених оборонців — 19 років.
Представники Координаційного штабу з питань поводження з військово полоненими повідомили:
Представники Штабу, які брали участь в обміні, передали Росії ще п’ятьох важкопоранених полонених “без жодних умов для російської сторони”, серед них одна жінка.
Також під час цього обміну, що припав на мусульманський пост Рамадан, Україна передала Росії двох військовополонених мусульман, які воювали у складі окупаційної армії.
“В місцях утримання в росії та на тимчасово окупованих територіях зараз перебуває значно більше поранених військовополонених, яких держава-окупант згідно з Женевськими конвенціями має негайно повернути без попередніх умов”, — наголошують представники Штабу.
Зазначимо, серед звільнених на оприлюднених Штабом кадрах є й захисниця Маріуполя Валерія Суботіна (Карпиленко). Вона журналістка, письменниця, кандидатка наук із соціальних комунікацій, у минулому випускниця й викладачка Маріупольського державного університету.
До вторгнення вона служила у прикордонному загоні. Валерія разом з полком “Азов” захищала рідний Маріуполь. Під час облоги міста у бункері “Азовсталі” 5 травня 2022 одружилася із Андрієм Суботіним. Невдовзі чоловік загинув під час одного зі штурмів російської армії. Разом з іншими захисниками міста, які вижили в “Азовсталі” Валерія потрапила у багатомісячний російський полон.