Підтримати
Залп ракетами ATACMS із чотирьох установок HIMARS. Ілюстративне фото: Конгрес США

Хоч офіційного підтвердження застосування ЗСУ ATACMS досі немає, про це повідомляють українські медіа, а також міністерство оборони країни-агресорки. Окрім цього, за лічені години після удару по арсеналу у Брянській області про оновлення ядерної доктрини оголосив Путін.

 

Україна минулої ночі могла вперше застосувати американські ракети для удару по Росії

У ніч на 19 листопада Збройні сили України вразили російський склад боєприпасів у районі міста Карачева, що у Брянській області Росії. Йдеться про арсенал 1046 центру матеріально-технічного забезпечення армії Росії, який розташований за 118 кілометрів від російсько-українського кордону.

Удар виявився успішним: Генштаб ЗСУ заявив про як мінімум 12 вторинних вибухів та детонацій на території цілі. Окрім цього, у військовому керівництві держави пообіцяли Росії продовжувати серію ударів по її військових об’єктах.

Вибух на російському арсеналі, перші години 19 листопада. Фото з джерел окупанітв

Деякі українські медіа, посилаючись на власні анонімні джерела у структурах Сил оборони, заявили, що цей арсенал українські військові уразили за допомогою далекобійних ракет ATACMS.

Про атаку саме цим видом озброєння повідомили російські джерела, зокрема Міноборони країни-агресорки. У відомстві стверджують, що силам ППО Росії вночі вдалося збити п’ять з шести випущених ЗСУ ATACMS. Шосту ракету вони нібито пошкодили, після чого її фрагменти впали на територію арсеналу. Окрім цього, МО РФ заявило, що ніяких руйнувань ця атака не спричинила.

Повідомлення російського Міноборони про удар ракетами ATACMS. Скриншот Вільного радіо

Якщо для удару по Брянській області ЗСУ справді застосували ракети ATACMS, це перша атака території Росії далекобійними ракетами західного зразка. Україна неодноразово зверталася до союзників за дозволом знищувати військові цілі на території країни-агресорки, однак досі отримувала відмови.

Чи отримала Україна дозвіл на застосування далекобійних ракет, наданих союзниками, для атак Росії

Попри численні повідомлення у ЗМІ США та країн ЄС, які з’явилися 17 листопада, американські партнери досі прямо не оголошували про дозвіл застосовувати їхні ракети для ударів по Росії.

Першими про нібито дозвіл бити по Росії 17 листопада оголосило видання The New York Times. Воно посилалося на неназваних американських посадовців, які підтвердили, що президент США Джозеф Байден ухвалив це рішення перед передачею своєї посади Дональду Трампу.

Ввечері 17 листопада повідомлення зі ЗМІ прокоментував президент Зеленський, не підтверджуючи та не спростовуючи їх.

“План посилення України – це “План перемоги”, який я представив партнерам. Одним із головних пунктів є далекобійність для нашої армії. Сьогодні багато в медіа говорять про те, що ми отримали дозвіл на відповідні дії. Але ударів завдають не словами. Такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть. Обов’язково”, — заявив президент.

У Держдепі США також не спростували, але й не підтвердили слова про те, що Україна має цей дозвіл. 

18 листопада інформацію зі ЗМІ підтвердив Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель. Він стверджував, що США дозволили Україні бити по Росії на глибину до 300 кілометрів (максимальна дальність польоту ракет ATACMS).

Станом на 15:30 19 листопада офіційного публічного підтвердження, що США дозволили бити по Росії ATACMS, ні Держдеп США, ні Білий дім не надали.

Якими ракетами від союзників Україна гіпотетично може бити по Росії

Україна з 2023 року застосовує американські псевдобалістичні ракети ATACMS, окремі модифікації яких мають дальність до 300 кілометрів. Ці боєприпаси запускаються з установок M142 Himars та M270, тобто з землі.

Також Україна отримує від союзників обмежені партії крилатих ракет Storm Shadow/SCALP-EG. Це ракети повітряного базування, тобто для їхнього запуску необхідно підіймати до неба бомбардувальники Су-24 (з F-16 ці ракети запускати не можна). Інформації про дозвіл застосовувати крилаті Storm Shadow/SCALP-EG на території Росії ще немає.

Президент України Володимир Зеленський біля ракети SCALP EG, яку Україні надала Франція. Скриншот з відео Повітряних сил України

Як на удар по арсеналу 19 листопада відреагувала Росія

Вранці 19 листопада, через години після української атаки по арсеналу 1046 центру матеріально-технічного забезпечення, невизнаний українською владою президент країни-агресорки Володимир Путін підписав указ про запровадження оновленої ядерної доктрини Росії. У цьому документі прописані правила застосування ядерної зброї Росією.

У документі, зокрема, удар по Росії балістичними ракетами тепер є однією з обставин, які можуть спричинити ядерну відповідь. Раніше у доктрині йшлося про те, що Росія може атакувати ядерною зброєю лише державу, яка також нею володіє, однак тепер — ні.

Володимир Путін раніше заявляв, що “напад” ЗСУ на території, які за результатами “референдуму” у 2022 році “стали Росією” може спровокувати ядерну відповідь. Втім, її не було ні після звільнення Херсона, що відбулося через місяць після псевдореферендуму, ні після окупації українськими силами частини Курської області, яка є міжнародно визнаною територією Росії.

Нагадаємо, Рада прийняла держбюджет-2025. Основним його пріоритетом у наступному році залишиться безпека та оборона, зокрема виробництво зброї на власних потужностях. Дефіцит планують покривати коштом міжнародної допомоги

Раніше стало відомо, що Рада прийняла держбюджет-2025. Основним його пріоритетом у наступному році залишиться безпека та оборона, зокрема виробництво зброї на власних потужностях. Дефіцит планують покривати коштом міжнародної допомоги.

Нагадаємо, у квітні Україна отримала довгоочікувані ракети ATACMS, які запускаються з пускових установок M142 HIMARS та M270. Розповідаємо, чому Україна прагнула отримати саме це озброєння, навіщо воно потрібне ЗСУ та чому американські партнери через два роки вагань зважилися на передачу цих ракет.


Завантажити ще...