Підтримати
Зображення до посту “Україна замерзне на смерть”. Які фейки про українську енергосистему ширять росіяни на окупованих територіях
Фото: Київ під час відключення електрики/Reuters

Останній місяць росіяни регулярно б’ють по об’єктах критичної інфраструктури в Україні. І разом з новими ракетами запускають свіжі фейки. Зараз вони активно розповідають жителям окупованих регіонів, що на підконтрольній території майже ніде немає світла й води, а найближчим часом уся Україна зануриться в темряву та замерзне. Розповідаємо, чому це неправда і яка реальна ситуація.

Що розповідають окупанти про проблеми зі світлом в Україні

В ефірі центральних російських телеканалів пропагандисти розповідають, що понад половину пошкоджених енергооб’єктів в Україні відремонтувати неможливо. Для відновлення енергосистеми начебто закінчились матеріали й обладнання, тож на підконтрольній території буцімто немає електрики. Крім того, лякають, що на українців чекає холодна зима і перебої з водопостачанням. Розповідають, начебто українцям варто запастись продуктами, водою, ліхтариками та не виходити з будинків.

Російські пропагандисти розповідають, що на українців чекає холодна зима і перебої з водопостачанням, скріншот
Російські пропагандисти розповідають, що на українців чекає холодна зима і перебої з водопостачанням, скріншот

До того ж ЗМІ окупантів посилаються на начебто авторитетних “експертів” і грають на емоціях глядачів. “Україна замерзне на смерть”: американський розвідник розповів про катастрофу, яка насувається”, — такі заголовки використовують російські пропагандисти.

ЗМІ окупантів посилаються на начебто авторитетних “експертів” і грають на емоціях глядачів
ЗМІ окупантів посилаються на начебто авторитетних “експертів”, скріншот

Також вони активно просувають думку, що без Росії на Україну чекає холодна зима, адже країна-агресорка начебто володіє усіма ресурсами:

“У Росії є газ, у них є тепло, в них є енергія, в них є електроенергія. Україна діє зі слабкої позиції: в них нічого немає, вони замерзнуть на смерть”, — розповідає з телеекранів “західний експерт” Скотт Ріттер, частий гість російських пропагандистських передач. Фрагменти з його виступами в соцмережах позначаються як неправдива інформація.

Цей самий наратив просуває й російський “експерт” Даніїл Безсонов. Він розповідає, що крім проблем для цивільних, обстріли критичної інфраструктури начебто виведуть з ладу українську армію, бо “заряджати акумулятори на військовій техніці, раціях і телефонах буде неможливо”. Він же лякає українців тим, що без електрики не працюватиме каналізація.

Українська каналізація хвилює й депутата “Справедливої Росії” Олега Пахолкова. Він записує відео, на яких розповідає, що в разі повної відсутності електрики “фекалії застрягатимуть у трубах, а також не буде тепла”. Крім того, українці начебто не матимуть змоги приймати душ щодня, тому “вкриються фурункулами”, і “народ України приречений на вимирання”.

Що відбувається насправді

10 жовтня росіяни випустили по Україні 83 ракети, 43 з них збили сили української ППО. Після масованих російських обстрілів українців закликали обмежити використання електроприладів, аби енергетики могли проводити ремонтні роботи. Окупанти продовжили гатити по об’єктах критичної інфраструктури, і у низці областей запровадили графіки стабілізаційних відключень.

За словами міністра енергетики України Германа Галущенка, від російських атак постраждала щонайменше половина українських теплових потужностей.

“Вони цілили по ряду нових [об’єктів], але також обстрілювали [об’єкти], які вже були обстріляні раніше, щоб повністю їх знищити”, — сказав Галущенко.

Втім, за його словами, цієї мети окупанти не досягли. Не всі постраждалі енергоблоки повністю припинили роботу. І зараз влада домовляється з західними партнерами про допомогу у відновленні енергетичної системи. 

Як розповів заступник міністра енергетики Ярослав Демченков, Україна вже отримала від Німеччини майже 40 тонн обладнання та матеріалів для відновлення енергоінфраструктури. Завдяки цьому в Сумах, Харкові, Миколаєві та Чернігові змогли провести термінові ремонти, щоб повернути споживачам електропостачання. Ще 31 тону гуманітарної допомоги для енергетичного сектору надала Бельгія. Готові надати допомогу у відновленні енергетичної інфраструктури України Словаччина та Японія.

У низці областей після обстрілів енергетики оперативно відновили електропостачання. Однак стабілізаційні відключення продовжуються. Через пошкоджену інфраструктуру найчастіше електрику відключають у північних регіонах. Наші журналісти зібрали поради, як економити електроенергію.

Попри нелегку ситуацію в регіонах вже розпочали опалювальний сезон. Зокрема, у Слов’янську на Донеччині тепло подається у 78% багатоповерхівок.

Читайте також:

 


Завантажити ще...