Діти
Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

Благодійна організація “Спасемо Україну” вже кілька місяців шиє рюкзаки для дітей, які рятуються від обстрілів. У цих рюкзаках — необхідні на час евакуації та після неї речі. Щоправда, сьогодні на всіх їх не вистачає. Тож благодійники шукають кошти у меценатів, аби щомісяця рятівні рюкзаки змогли отримати до 5 тисяч дітей — всі, кому вони необхідні.

Про те, як діє цей проєкт та чим він корисний, розповів у розмові з журналістами Вільного радіо керівник благодійної організації “Спасемо Україну”, уповноважений з прав дитини у 2014-2021 роках Микола Кулеба.

Найбільше людей волонтери “Спасемо Україну” евакуювали на Донбасі

Вже понад 8 років благодійна організація “Спасемо Україну” допомагає вразливим сім’ям, які постраждали від бойових дій. Передусім рятівники намагаються вивезти з небезпечних міст якомога більше людей.

“Досвід підтримки та допомоги вразливим сім’ям наша організація має з 2014 року (першого вторгнення Росії, — ред.). Вже тоді ми вивезли з-під обстрілів багато людей, серед яких — тисячі жінок та дітей. Після другого вторгнення ми знову працюємо там, де йдуть активні бойові дії, а також на деокупованих територіях. Нещодавно, як тільки були звільнені населені пункти Донецької та Харківської областей, наші евакуаційні команди відразу направились туди”, — розповідає керівник БО “Спасемо Україну”. 

Діти
Волонтери проводять евакуацію вразливих сімей. Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

Крім Донеччини та Харківщини, волонтери поспішають на допомогу постраждалим під час війни мешканцям Луганської, Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської областей.

Діти
Евакуйовані жінки та діти направляються до нового житла. Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

“З 70 тисяч людей, яких за вісім місяців повномасштабної війни ми (БО “Спасемо Україну”, — ред.) врятували від небезпеки, більшу частину волонтери вивезли з Донеччини та Луганщини. Адже саме в цих регіонах рятівники провели найбільшу кількість спецоперацій з евакуації”, — стверджує благодійник.

Діти
Посадка врятованих з-під обстрілів дітей на евакуаційний потяг. Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

За словами директора БО “Спасемо Україну” Олексія Федченка, евакуація зараз проходить на звільнених територіях Донеччини: в Лимані та його районі, у Святогірську та прилеглих селах — скрізь, де тільки просунулася українська армія. Волонтери також вивозять мешканців прифронтових Бахмута, Авдіївки, Вугледара, Сіверська та всіх невеликих населених пунктів навкруги. Однак з Соледара зараз вивозити людей дуже важко.

Родинам з дітьми благодійники допомагають і після евакуації 

Родини з дітьми благодійники поселяють у спеціальні хаби й допомагають їм з усім необхідним. Крім того, в Києві два місяці тому відкрили “Центр надії та реабілітації” для жінок і дітей, які найбільше постраждали в зоні бойових дій.

“Наразі в Центрі знаходиться понад 100 чоловік з окупованих і нещодавно звільнених українських територій. Близько 70 з них — діти. Всі проходять реабілітацію, адже більшість цих дітей понад пів року провели в окупації, ховаючись від обстрілів у підвалах. Вони надзвичайно травмовані. Тож з ними постійно працюють психологи, а з деякими з них — психіатри”, — розповідає благодійник.

Діти
Розваги для дітей у київському “Центрі надії та реабілітації”. Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

Щоб якомога швидше вилікувати травми, пов’язані з війною, і дати дитині та її сім’ї можливість жити повноцінним життям, психологи працюють як з групами дітей, так і з кожною дитиною окремо, додає Микола Кулеба.

Діти
Заняття з психологом у київському “Центрі надії та реабілітації”. Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

У рятівному рюкзаку є необхідні для виживання дитини речі на 3 дні 

Благодійник зазначає: дітям, які пережили жахи війни, фізична та психологічна підтримка необхідні ще під час евакуації. Тому його команда вже кілька місяців роздає дітям рятівні рюкзаки.

“Довгі місяці тисячі маленьких українців ховаються в підвалах від ворожих обстрілів. Коли їх вивозять з гарячих точок, вони налякані й голодні. Дуже часто ми забираємо дітей з руїн зруйнованих від російських снарядів осель. Або ж люди покидають свої домівки в поспіхах і беруть з собою обмаль речей. Тому ми створили Рюкзак “Save me”, в якому є все необхідне на час евакуації та після неї. З ним дитина легше переносить переїзд до нового житла як фізично, так і психологічно”, — пояснює керівник “Спасемо Україну”.

Діти
Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

Створюючи рятівний рюкзак, благодійники враховували всі нюанси ситуації дитини, в якій вона опинилася.

“Втрату рідної домівки, де жили й мали друзів, діти переносять дуже боляче. Тож їм важливо не тільки допомогти, а й відволікти від жахливих реалій. Розробляючи проєкт, ми детально продумали вміст рятівного рюкзака, аби дитина мала все необхідне. Тож поклали до нього не лише обов’язкові речі, наприклад, їжу, воду, плед, а ще й фломастери, олівці, розмальовки. Тобто все те, що може відволікти й заспокоїти дитину”, — підкреслює Микола Кулеба.

Діти
Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

Керівник Благодійної організації зазначає: наповнення рятівного рюкзака має всі необхідні для виживання речі на найближчі три дні, а деякі з них знадобляться дитині й надовше. 

Це вода, їжа (здорові снеки, супи та каші швидкого приготування), набір особистої гігієни, флісова ковдра, плащ, водонепроникний ліхтар, творчий набір та іграшка. А коли по всій Україні почалися проблеми з освітленням, додатково ми поклали в рюкзак і повербанк. Наявність в рюкзаку ковдри вирішить проблеми з опаленням. До того ж повербанк, ковдра і рюкзак знадобляться дитині в новому житлі”, — розповідає благодійник.

Діти
Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

Дарувати рюкзаки всім евакуйованим дітям волонтери поки не можуть

Рятівні рюкзаки благодійники роздають дітям під час евакуації. Однак забезпечити ними всіх евакуйованих поки ще неможливо. 

“Щодня наші рятівники вивозять по 200-300 людей. Приблизно 100 із них — це діти. За місяць нам вдається евакуювати кілька тисяч маленьких українців. Однак подарувати кожній дитині такий рюкзак ми поки не можемо. Зараз роздаємо їх кілька сотень на місяць”, — пояснює Микола Кулеба.

У листопаді рюкзаками планують забезпечити близько 500 дітей, а надалі кількість отримувачів сподіваються збільшити до 5 тисяч.

Діти
Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

“Зараз рятівні рюкзаки ми роздаємо маленьким вразливим українцям, які найбільше постраждали через бойові дії. Якщо це маленькі діти 4-7 років і ми бачимо, що вони дійсно потребують того, що є в нашому рюкзачку, то такі діти відразу його отримують”, — стверджує благодійник.

БО “Спасемо Україну” просить фінансової підтримки проєкту у меценатів

Кожен такий рюкзак коштує близько 2 тисяч гривень. Зараз благодійники шукають фінанси, щоб забезпечити найнеобхіднішим кожну евакуйовану дитину.

“Ми розуміємо: 2 тисячі гривень — це немаленька сума для українця. Тож сьогодні 99% фінансової допомоги на рятівні рюкзаки ми отримуємо від закордонних партнерів”, — говорить Микола Кулеба.

Діти
Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

Наразі кілька тисяч рюкзаків уже пошиті. Їх залишилося лише наповнити всім необхідним для дитини. На це збирають кошти. Допомогти з фінансами може кожен. Потрібно лише зайти на сайт благодійної організації “Спасемо Україну” та пожертвувати скільки не шкода.

Діти
Волонтери роздають рятівні рюкзаки українським дітям. Фото з архіву БО “Спасемо Україну”

 

 * * *

Нагадаємо, БО “Спасемо Україну” вже 8 місяців розвиває проєкт “FortHome” для переселенців з дітьми. Волонтери будують модульні будинки та облаштовують їх усім необхідним для проживання. На початок листопада, за словами керівника організації Миколи Кулеби, вже збудували близько 30 таких будинків.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...