Українським дітям хочуть завести економічні паспорти
Фото з відкритих джерел

Для кожного українця, народженого після 2019 року, посадовці хочуть відкривати державний депозит, відкладати туди 10 тисяч доларів та віддавати гроші на повноліття. Як це собі уявляють посадовці та що про це думають економісти — читайте далі.

 

Про плани ввести “економічний паспорт” для українців під час виступу у Верховній Раді оголосив президент України Володимир Зеленський. 

Вперше за всю історію я вношу законопроєкт про економічний паспорт українця. Відповідно до нього, ці кошти — плата за використання наших надр — накопичуватимуться на персональних рахунках дітей громадян України”, — зазначив президент.

За задумом авторів законопроєкту, гроші, які держава отримуватиме від використання надр країнами (газ, вугілля, нафта, руда тощо), відкладатимуться на спеціальних рахунках молодих українців.

Вже передбачено на наступний рік вже більше ніж 20 млрд грн, які будуть зараховані на ці персоніфіковані рахунки українців. Кошти визначені і вони є”, — переконує радник президента України з економічних питань Олег Устиненко.

Допомогти парламентарям з пошуком грошей має нещодавно ухвалений закон 5600, який замість фіксованої суми податку за використання надр встановлює відсоток від ціни на зовнішніх ринках. За це вже проголосували.

Щоправда, з таким оптимізмом щодо отриманих прибутків не погоджується політична аналітикиня Ірина Абдуліна.

Нині немає довіри до того, що можлива стабільність. Ні з міжнародними валютами, ні навіть з нашою валютою. Тому говорити, що через 10 років у нас ходитиме долар і гривня буде укріплена, і з нею буде все гаразд — у мене немає жодних підстав у це вірити”, — каже Ірина Абдуліна.

До того ж рента на надра залежить від світових цін та може коливатися щороку. Якщо ресурси, від яких залежить цей спецфонд, здешевшають, з’явитися нестача грошей. Посадовці на це обіцяють не просто зберігати ці гроші до повноліття, а інвестувати у цінні папери, які будуть відшкодовувати інфляцію гривні.

Дві мінімальні заробітні платні на кожну дитину будуть нараховуватися щороку. Власне, мінімальна заробітна платня у нас з 1 грудня 6500 грн. Тому ви можете плюс-мінус розуміти, якою буде ця сума. Тим більше мінімальна заробітня платня індексується та збільшується”, — розповідає в інтерв’ю 24 каналу голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

Тобто на своє повноліття дитина зможе отримати приблизно від 10 до 20 тисяч доларів в залежності від того, як коригуватиметься мінімальна заробітна плата. Щоб отримати ці гроші, необхідно останні 5 років до повноліття жити на території України та мати українське громадянство.

Витратити гроші можна буде лише на придбання власного житла чи оплату освіти, або ж залишити як накопичення на пенсійний рахунок. Єдиний виняток — гроші можна буде зняти, якщо дитина захворіє на таку хворобу, лікування якої не фінансує держава.

Та вже зараз деякі аналітики зазначають: на такі амбітні плани у держави немає коштів.

“Добре, щоб в українців, які б досягали 18-річчя, були гроші — це чудово. Але, в нас немає таких грошей, і ми намагаємось зараз розподіляти гроші, яких в нас просто нема! І які в нас не з’являться найближчим часом”, — зазначає в  етері ICTV інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Додамо, наразі це тільки анонсований проєкт, його остаточної версії немає у вільному доступі. Зараз до нього приймають пропозиції. Розглянути в першому читанні в Верховній Раді його планують вже на початку 2022 року.

Читайте також:


Завантажити ще...