Традиційно ㅡ тільки головні та цікаві новини в тижневому дайджесті від Вільного радіо. І наостанок тижня порадимо вам фільм та музику.
Цього тижня президент України змінив військове керівництво.
Зокрема Зеленський замінив командувача Об’єднаних сил. Замість Володимира Кравченка обійняв посаду генерал-майор Олександр Павлюк, який працював до цього командувачем підготовки командування сухопутних військ ЗСУ.
Змінився також начальник Генерального штабу ЗСУ — був Сергій Корнійчук, а став Сергій Шаптала. Новий начальник Генштабу був командувачем однієї з бригад, які намагались відбити бойовиків бід Дебальцевим, а потім командував виводом бригади з “котла”. Його нагородили званням Герой України.
Новим Головнокомандувачем ЗСУ став Валерій Залужний, якийкомандував Оперативним командуванням “Північ”. Військовий замінив Руслана Хомчака, якого президент призначив заступником секретаря РНБО.
Звільнили ще й командувача Десантно-штурмових військ ЗСУ Євгена Мойсюка. Але заміну йому ще не знайшли.
Детальні біографії про нових військових керівників ви можете почитати в матеріалі: Президент замінив керівника Об’єднаних сил, ЗСУ, Генштабу та служби розвідки. Що про них відомо.
У світі активно поширюється новий штам коронавірусу “Дельта”. Аби уникнути загострення ситуації з поширенням коронавірусу, Міністерство охорони здоров’я України знову впроваджує карантинні обмеження.
Фото: БФ “Право на захист”
Українцям, які повертаються з-за кордону чи з окупованої території, потрібно буде показати довідку про зроблене одне чи два щеплення. А якщо таких немає, то потрібно встановити додаток “Вдома”. Як і раніше, можна зробити тест на COVID-19, щоб швидше звільнитись від обмежень.
А от якщо кордон чи КПВВ перетинає іноземець, він повинен мати страховий поліс.
Обмеження знову діятимуть 5 серпня. Більше про нові обмеження в цьому матеріалі.
Фото: Національний олімпійський комітет України
Стрільба із пневматичного пістолета. На початку тижня у Токіо на змаганнях зі стрільби із пневматичного пістолета українці Олена Костевич та Олег Омельчук отримали медалі. Вони стали бронзовими призерами у стрільбі на дистанції 10 метрів.
Плавання. Рівнянин Михайло Романчук отримав одразу 2 медалі. Він став призером запливу на дистанцію 800 метрів і отримав бронзову медаль, а потім проплив 1500 метрів і отримав срібну медаль.
Теніс. Українська спортсменка Олена Світоліна, перша ракетка України, на Олімпіаді виборола чергове призове місце для України. У півфіналі індивідуального турніру з тенісу Світоліна отримала бронзову медаль. Це перша олімпійська медаль України з тенісу.
Зазначимо, Олімпіада-2020 стартувала 23 липня і закінчиться 8 серпня.
31 липня в селищі Удачне Покровського району на шахті “Покровське” стався вибух. Як повідомив голова Донецької ОДА Павло Кириленко, 6 шахтарів у тяжкому стані доставили до опікового центру у Краматорськ. Ще 3 перебувають в лікарні у Покровську. Один гірник помер.
Фото: з відкритих джерел
Стало також відомо ім’я загиблого внаслідок вибуху гірника — це 35-річний Євген Чура.
Наразі правоохоронці встановлюють та розслідують всі обставини трагедії на шахті. Попередньо повідомляли, що причиною трагедії став вибух метану.
1 серпня “Донецькоблгаз” мав би залишитися без ліцензії на розподіл газу. До цього періоду його мали розформувати, а власники підприємства ㅡ створити чи знайти іншу фірму, яка б взяла на себе функції із розподілу газу. Проте не встигли. Тому НКРЕКП вирішила відтермінувати анулювання ліцензії “Донецькоблгазу” до 1 жовтня.
Фото: скрін з засідання НКРЕКП
Нагадаємо, що облгазу анульовують ліцензію через те, що НКРЕКП ухвалила таке рішення на фоні незаконних березневих відключень населення від газу начебто через борги. Тоді правоохоронці розцінили дії облгазу як диверсію, а також відкрили кримінальну справу.
На окупованій території існують т.з. “військово-патріотичні” клуби, де дітей навчають, як воювати проти українських військових. Діти складають присягу псевдореспубліці, їм розповідають, як поводитися з вогнепальною зброєю тощо.
Фото: Сергій Мамченко
Проти очільника одного із таких “патріотичних клубів” під назвою “Амазонки” українські правоохоронці ще у 2019 році відкрили кримінальну справу. Підозрюють бойовика Сергія Мамченка.
Чоловіку інкримінують сприяння діяльності терористичної організації, керівництві не передбаченими законами України воєнізованими формуваннями та втягуванні неповнолітніх у злочинну діяльність. Але обвинувачений знаходиться на окупованій території, тож судитимуть його заочно.
В рамках всеукраїнської програми “Здорова Україна” на Донеччині облаштують 150 сучасних спортивних майданчиків.
Фото: з відкритих джерел
Це спортивні парки зі штучним покриттям, з монофункціональною шведською стінкою, тумбами для стрибків, турніків та брусами. Такі майданчики з’являться у понад 60 містах, селищах та селах Донецької області. Повний перелік дивіться тут.
Загалом на всі майданчики виділили з обласного та місцевих бюджетів 72 мільйони гривень. Поки не знайшли підрядника, але спортивні парки мають встановити до кінця цього року.
Тиждень в зоні ООС. Цей тиждень бойовики почали з потужних прицільних атак по позиціях ЗСУ. В понеділок штаб ООС повідомив про 7 військових, яких евакуювали з передової з пораненнями й травмами різного ступеню тяжкості. Ще одного військового бойовики поранили у суботу.
Найактивніші бої були в районі Водяного, Пісків, Південного, Зайцевого, Авдіївки, Широкиного, Новотошківського та Золотого-4. Обстріли також фіксували неподалік Новоселівки-2, Шумів, Катеринівки, Галицинівки, Старогнатівки, Опитного, Причепилівки.
Фото: з відкритих джерел
Рік перемир’я. Рік тому, 27 липня, на Донбасі почало діяти чергове “велике перемир’я”, про яке домовились на Мінських переговорах. Тоді всім сторонам заборонили відкривати вогонь, розвідувати позиції та рити нові окопи в бік лінії зіткнення.
Однак, дозволили відповідати вогнем на атаки. Тоді домовленості одразу ж порушили бойовики, які почали стріляти через 20 хвилин з початку перемир’я.
Українська переговорна група при ТКГ підбила підсумки року перемир’я. Назвали його “результативним”, а також привели кілька цифр: 1995 атак бойовиків, 45 загиблих та 163 поранені україїнські військові. Але журналісти, які стежили активно за ситуацією на фронті, навели інші цифри. Вони показують, що перемир’я не діє, а загиблих і обстрілів більше. Детальніше читайте в матеріалі: “Перемир’я” на Донбасі триває вже рік: різна статистика від журналістів та влади.
На лінії зіткнення фактично працює лише 2 контрольні пункти в’їзду-виїзду: “Станиця Луганська” та “Новотроїцьке”. Перший пункт пропуску працює щодня, а другий блокують бойовики зі свого боку в усі дні, крім понеділка та п’ятниці.
Через “Станицю Луганську” з понеділка по п’ятницю пройшли 12 135 людей на окуповану територію та 11 425 людей на підконтрольну українському уряду.
Через “Новотроїцьке” за 2 робочі дні пройшли 593 людини в бік ОРДО та 569 людей — на підконтрольну територію.
Зазначимо, Держприкордонслужба України готова пропускати через усі КПВВ (“Станиця Луганська”, “Золоте”, “Щастя”, “Майорське”, “Мар’їнка”, “Новотроїцьке” та “Гнутове”) щодня з 08:00 до 16:00. Але в більшості напрямків бойовики блокують пропуск людей зі свого боку.
Бахмутянка стала чемпіонкою світу в 15 років!
Фото: Управління фізичної культури і спорту Донецької ОДА
Марія Єфремова 19-25 липня у Будапешті боролася за звання найкращої борчині на чемпіонаті світу з вільної боротьби. У своїй категорії (49 кг) вона змогла подолати усіх суперниць.
В поєдинках з 1/8 до фіналу дівчина не дала суперницям заробити й одного бала! Як кажуть в народі: вигравала “в суху”.
Дивіться відео, як бахмутянка йшла до “золота” і стала Чемпіонкою світу https://cutt.ly/VQfGRR9
Хакери були навіть часи Другої світової війни. Ще у 1920 році німецькі війська створили машину, яка може шифрувати повідомлення. Назвали її “Енігма”. Такий пристрій особливо був корисний для німецьких військових під час Другої світової війни.
Фото: Постер фільму Гра в імітацію
Коли розвідники антигітлерівської коаліції та їхніх союзників перехоплювали повідомлення, щоб дізнатись про плани німецьких загарбників, то не могли прочитати їх через шифр.
Тому щоб “хакнути” Енігму, найняли групу математиків, інформатиків-криптогрофів, серед якої був британець Алан Тьюрінг. Військові стверджували, що, якщо знайти спосіб, як прочитати повідомлення німецьких окупантів, то війну можна зупинити якомога швидше.
На основі цієї історії зняли фільм “Гра в імітацію”. У фільмі ви дізнаєтесь, чи вдалось Алану, якого грає актор Бенедікт Кембербітч, знайти шифр для “Енігми” та допомогти військовим антигітлерівської коаліції перемогти у війни.
Ми радимо вам додати у свій плейлист пісні французької виконавиці Jain. Свою кар’єру музикантки вона почала ще у 6 років, коли ходила в групу ударних.
Фото: обкладинка альбому Jain
Потім дівчина переїхала разом із батьком у Конго, і там вже зробила кілька демозаписів. А в 16 років дівчина показала їх французькому діджею. Тоді вона вже почала “програмувати” музику.
Більш відомою співачка стала в 2015 році, коли почала їздити на музичні фестивалі та концерти.
Особливо радимо послухати такі треки: