З минулого року в деяких містах України працює програма, за якою українцям компенсують кошти за купівлю електрогенераторів. Однак отримати часткову компенсацію можуть не всі. Де, кому саме та за якою процедурою повертають частину витрачених грошей, розповідає журналістам Вільного радіо регіональний юрист БФ “Право на захист” Максим Масюк.
Наприкінці 2022 року українська влада запровадила програму часткової компенсації за придбання бензинових та дизельних генераторів.
“Наразі ця програма вже запрацювала на місцевому рівні в Києві, Львові, Полтаві, Одесі, Сумах, Рівному, Чернівцях, Запоріжжі, Умані, Тернополі, Борисполі — українцям почали виплачувати часткову компенсацію за купівлю генераторів”, — розповідає Вільному радіо юрист благодійного фонду “Право на захист” Максим Масюк.
Він стверджує: на відповідну компенсацію мають право та можуть претендувати не всі покупці електрогенераторів, а лише:
Стосовно власників окремих домоволодінь, додає юрист, інформації про часткове відшкодування вартості придбаних генераторів поки що немає.
“Можливо, надалі щось і буде. Однак зараз ця програма стосується лише людей, які проживають компактно і які об’єдналися — тобто ОСББ, ЖБК. Вони самостійно управляють своїм спільним майном”, — уточнює Максим Масюк.
Грошова компенсація в залежності від місцевості та населеного пункту може становити в середньому від 30 до 80 тисяч гривень та покривати до 75% вартості генератора.
“Наприклад, у Полтаві компенсують не більше 50% вартості такого генератора, що в грошовому вираженні має бути не більше 80 тисяч гривень. В той час як у Рівному — до 70% вартості генератора, але за умови, що його загальна вартість має становити не більше ніж 45 тисяч гривень”, — порівнює Максим Масюк.
Сума виплати компенсації залежить від потужності, яку виробляє генератор, і можливостей громади.
“Питання вирішується на рівні представників місцевого самоврядування. Часткова виплата коштів за генератор залежить від величини населеного пункту, організації, яка звертається за компенсацією, кількості мешканців, які проживають у конкретному ОСББ та інших багатоквартирних будинках”, — пояснює регіональний юрист.
За частковою компенсацією коштів за генератор можна звертатися лише після того, як власник за нього заплатив.
“Придбавши генератор, юридична особа (ОСББ, ЖБК, управління багатоквартирних будинків, — ред.) має звернутися з заявою до органів самоуправління або до ЦНАПів, або до районних рад. Тобто до тієї організації, яка у місті займається питанням часткової компенсації вартості генератора”, — розповідає Максим Масюк.
До заяви необхідно додати документи, які підтверджують факт придбання генератора:
Заяву з відповідним пакетом документів передають на розгляд утвореної на місцях спеціальної комісії. Її представники формують та затверджують перелік учасників, які відповідають вимогам програми часткової компенсації. Остаточне рішення вони передають головним розпорядникам коштів — районним адміністраціям.
“Вже після цього проходить процедура виплати. Тобто на офіційний розрахунковий рахунок юридичної особи, яка звернулася з цією заявою, надходять кошти часткової компенсації за придбаний генератор”, — говорить Максим Масюк.
Поки що ця програма працює лише в кількох українських містах.
“Наразі в умовах воєнного стану питання вирішення складної ситуації з електропостачанням надзвичайно важливе. Тому за цих обставин можна вважати, що найближчим часом програма компенсації запрацює і в інших містах України. Більш точну та актуальну інформацію з цього приводу можна буде отримати у представників місцевої влади або ж дізнатися з офіційних джерел місцевої влади”, — каже Максим Масюк.
* * *
Нагадаємо, малий бізнес та підприємці зможуть отримати кредит для купівлі електрогенераторів, систем безперебійного живлення та систем Starlink, які забезпечують постійну роботу. Відповідну програму запустив державний ПриватБанк. Такі кредити видають за спрощеною процедурою.
Читайте також: