В уряді готові повністю покривати витрати аграріїв з майбутнього розмінування сільгоспземель. Раніше йшлося лише про компенсацію 80% вартості таких послуг.
Про це повідомили в Мінекономіки України.
Кабмін збільшив розмір компенсації для агровиробників, які планують розміновувати землі сільськогосподарського призначення — з 80% до 100%.
Крім того, у програмі зможуть брати участь ті фермери, які мають податковий борг зі сплати за землю або заборгованість зі сплати єдиного податку, якщо вони є платниками IV групи.
Водночас відтепер торги із закупівлі послуг з розмінування сільгоспземель мають проводити виключно на аукціонах в системі Prozorro та за участі не менше двох підрядників.
“Ми повністю покриваємо вартість гуманітарного розмінування земель сільськогосподарського призначення для тих агровиробників, які лише планують очищувати свої ділянки. Я розумію, що працюючи в умовах обстрілів, ускладненої логістики, важко знайти додаткові кошти, щоб повернути до використання ще кілька сотень гектарів землі, яка зараз простоює замінованою.
Тому оплату таких послуг бере на себе держава, щоб фермери, які візьмуть участь у програмі, вже наступного сезону змогли сіяти та збирати урожай на очищених ділянках”, — розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко.
Нині у програму компенсацій вже заклали три мільярди гривень та мають 51 зареєстрованого оператора протимінної діяльності. За словами міністерки, це дасть змогу Центру гуманітарного розмінування найближчим часом оголосити перші тендери для тих фермерів, які подали заявки та відповідають умовам програми.
Станом на вересень 2024 року українські фермери загалом подали 135 заявок на розмінування 3 897 ділянок загальною площею понад 17 252 гектари.
Участь у програмі компенсацій можуть брати фермери, землі яких є на деокупованих територіях, де після проведення нетехнічного обстеження експертна комісія підтвердила повну або ймовірну забрудненість вибухонебезпечними предметами.
Крім того, визначені ділянки обовʼязково мають знаходитися поза 20-кілометровою зоною від лінії бойового зіткнення або державного кордону.
Подати заявку на гуманітарне розмінування можна через Державний аграрний реєстр. Верифікацією таких звернень займається Центр гуманітарного розмінування. Він же й оголошуватиме в системі Prozorro аукціони з надання послуг розмінування.
Водночас після визначення оператора-переможця та фінальної вартості розмінування, Центр переховуватиме 100% суми на спеціальний рахунок, відкритий фермером в одному із державних банків, які беруть участь у програмі.
Нагадаємо, деякі фермери на Донеччині вдаються до розмінування земель своїми силами. Журналісти Вільного радіо поспілкувалися з одним з них та дізналися, з якими складнощами стикаються аграрії регіону, чому умови міжнародних операторів влаштовують не всіх та як отримати сертифікат, що дозволяє засіювати поля після їхнього обстеження.
Водночас за перше півріччя 2024-го в Україні повернули до використання як мінімум 156,6 тисячі гектарів небезпечних угідь. В уряді додають, що українським саперам у роботі допомагають машини для розмінування, яких стає все більше.