Уряд забрав половину грошей на компенсацію за зруйноване війною житло та готовий розподіляти 20 млн


image
Фото: штаб ООС

Власники зруйнованого через бойові дії житла на сході цього року зможуть подати документи на отримання до 300 тис грн компенсації від держави. Рік тому ухвалили порядок виплати, але не виділили кошти. Тепер для таких виплат є і кошти, і прописана процедура. Хто саме може претендувати на компенсацію та як це працюватиме,  — детальніше в матеріалі. 

 

2 вересня Уряд затвердив порядок використання коштів для компенсації за зруйноване житло. Зазначається, що в поточному році на такі компенсації в держбюджеті є 20 млн грн.  Тобто з початку року бюджет програми урізали вдвічі. Згодом розподіляти кошти будуть в Міністерстві реінтеграції. Зараз є гроші та процедура, але досі не сформовані комісії, які мають ухвалювати рішення про надання компенсації. На утворення комісій виділили ще 1 місяць. Тож чи зможе хтось отримати компенсацію у 2020 році — не відомо. 

Зазначимо, ухвалена процедура прописана не окремим нормативно-правовим актом про відшкодування за зруйноване внаслідок бойових дій житло, а в Постанові уряду № 947 від 18.12.2013. Урядовці просто внесли зміни в існуючий документ. 

Важливо: після отримання такої компенсації постраждалі втрачають право на пільгову оплату вартості проїзду, витрат на перевезення майна залізничним, водним або автомобільним видами транспорту, одержання безвідсоткової позики на господарське обзаведення (передбачених у ч. 8 ст. 86 та ч. 2 ст. 89 Кодексу цивільного захисту України).  

Кому та скільки саме грошей мають надати?

Одноразову грошову компенсацію нададуть власникам житла на контрольованій урядом України території, яке було зруйноване після 14 квітня 2014 року. Суму компенсації визначатимуть за середньою вартістю спорудження житла у регіонах України. Вона може складати від 3 до 15 прожиткових мінімумів, але не більше 300 тис грн за один зруйнований/пошкоджений дім або квартиру. Враховуватимуть розмір заподіяної шкоди, страхових виплат та інших видів допомог.

Компенсацію зможуть отримати громадяни України, іноземці та люди без громадянства, чиї житлові будинки або квартири були пошкоджені чи зруйновані “в результаті надзвичайної ситуації через збройну агресію Російської Федерації”. 

Зазначимо, за даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, станом на 1 квітня 2020 року вартість 1 кв. м загальної площі квартир, будинку (з урахуванням ПДВ) у Донецькій області складає 13 612 тис. грн, у Луганській області 12 431 тис. грн.  

Як отримати компенсацію за зруйноване житло на Донбасі?

  1. Постраждала людина має подати в органи місцевої влади за місцем розташування пошкодженого/ зруйнованого житла такі документи:

—  заяву на проведення обстеження зруйнованого житла;

—  копію документа, який підтверджує особу та громадянство;

—  копію документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

 —  нотаріально завірені копії документів, які підтверджують права власності на житло.

Уточнимо, якщо зруйноване (або пошкоджене) житло знаходиться у спільній власності, і постраждалих декілька, то документи для отримання компенсації необхідно подавати окремо від кожного постраждалого. Співвласникам зруйнованого житла нададуть компенсацію пропорційно площі пошкодженого житла, що належить кожному.   

2. Впродовж 5 днів після подачі документів органи влади створюють комісію, призначають дату обстеження пошкодженого/ зруйнованого житла та повідомляють про неї заявника. Обстеження має відбутися не пізніше ніж 30 календарних днів. Комісія складає акт обстеження житла у 2 примірниках, один з яких отримує постраждала людина. 

Важливо! При проведенні обстеження постраждалі або їх представники мають право долучатись до роботи комісії з обстеження (бути присутніми під час обстеження та складання акту, підписувати його, надавати пояснення, документи та інформацію), а також фотографувати та фільмувати процес обстеження житла. 

3. Впродовж 3 робочих днів після обстеження місцева влада або військово-цивільна адміністрація видає довідку про визнання людини постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації. 

Після цього разом з копією цієї отриманої довідки необхідно додатково подати такі документи:

— заяву на виплату грошової компенсації з реквізитами банківської картки;

—  копію акта обстеження житла;

— інформаційну довідку (витяг) з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у звязку з його знищенням (видається на підставі акту обстеження житла). 

Якщо в документах заявник припустився помилок або подав неповний перелік документів, це можна виправити впродовж 10 днів. 

4. Органи місцевої влади формують списки постраждалих на компенсацію на 5 число кожного місяці та передаватимуть їх в обласні органи соцзахисту. Рішення про надання (чи відмову) у грошовій компенсації приймає обласна Комісія впродовж 10 робочих днів з моменту отримання списку постраждалих. Якщо Комісія вирішила надати компенсацію, то впродовж 3 днів обласний орган соцзахисту має повідомити про це та про суму компенсації постраждалу людину та місцеву владу. Негативна відповідь також повідомляється впродовж 3 робочих днів, причому зазначають підставу для відмови.  

Коли можуть відмовити?

—  якщо заявник подав недостовірну інформацію;

— якщо людина подає заяву на компенсацію за пошкоджене житло повторно, і йому/їй вже були виплачені кошти або він/вона вже є включеним/ною в поданні на компенсацію;

— якщо людина зареєструвала право на житло вже після його руйнації (окрім деяких виключень, таких як отримання зруйнованого житла в спадщину). 

5. Мінреінтеграції розподіляє кошти, які виділені на таку компенсацію в бюджеті поточного року, пропорційно між постраждалими Донецької та Луганської областей. Причому виплачувати кошти мають по черзі, відповідно до дат заяв. Якщо в певну дату подали декілька заяв, пріоритет отримують постраждалі, житло яких зруйнували раніше. 

Зазначимо, порядок компенсації уряд ухвалив в липні минулого року. Але тоді в держбюджеті не заклали кошти для виплати компенсацій.  

Додамо, будинки цивільних мешканців часто потрапляють під обстріли. 3 липня внаслідок обстрілу загорілися 2 будинки в приватному секторі Авдіївки. А 8 липня обстріли з боку тимчасово окупованих територій пошкодили 2 будинки у Жованці.     

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: