Підтримати
Кредитна програма від уряду України “5-7-9%” не підходить для створення нового бізнесу, – експеримент ЗМІ
Фото з відкритих джерел

На початку лютого стартувала всеукраїнська програма “Доступні кредити 5-7-9%”. Вона спрямована на підтримку мікро- та малого бізнесу. Однак виявилось, що для початку бізнес-кар’єри державна програма не підходить.

 

Такого висновку дійшли журналісти Економічної Правди, які спробували взяти кредит у банках-партнерах.

21 січня президент України підписав закон про внесення змін до держбюджету на 2020 рік. На урядову програму “Доступні кредити 5-7-9%” у бюджеті передбачили 2 млрд грн.

“Люди, які хочуть започаткувати власну справу або відкрити свій бізнес, зможуть отримати кредит під абсолютно низький відсоток в гривні. Це дуже хороші умови, щоб стартувати. Ми розраховуємо на те, що багато підприємливих українців скористаються цією можливістю”, — заявляв колишній очільник кабміну Олексій Гончарук.

Максимальна сума, яку може отримати підприємець на розвиток своєї справи – 1,5 млн грн. Повертати ці гроші можна до 5 років.

При укладанні договору відсоткова ставка сягає 7%. Якщо за перший квартал підприємець створив щонайменше 2 робочих місця, ставку зменшують до 5%. Якщо кількість працівників не змінюється та річний дохід позичальника не перевищує 25 млн грн на рік, ставку залишають незмінною. Але якщо підприємець заробляє від 50 млн грн на рік і не створює нових робочих місць, ставку підвищать до 9%. За кожного нового працівника її зменшуватимуть на піввідсотка, але мінімальна ставка все ж 5% річних.

В рамках експерименту один з журналістів Економічної Правди звернувся до трьох українських банків, представившись підприємцем-початківцем.

У ПриватБанку менеджер спочатку не  хотів пояснювати умови нової програми. Натомість, розповідав про вже існуючі, де відсоткова ставка значно вища. Виявилось, що працівник банку був не досить обізнаним у деталях кредитної програми.

Через кілька днів спеціаліст ПриватБанку в телефонній розмові повідомив, що банк видає позики лише під заставу нерухомості або транспортного засобу. У якості застави може виступити також авто, яке планується придбати у кредит.

Крім того, з’ясувалось, що гроші не зможе отримати бізнесмен-початківець. За умовами банку, ФОП має працювати щонайменше 12 місяців. Це суперечить первісній меті програми – давати кредити на започаткування власної справи.

Наступним на черзі був Укргазбанк. Там менеджер пояснив, що бізнес, який планує відкрити клієнт, називається стартап. Цей вид підприємницької діяльності банк почне кредитувати у квітні, оскільки тоді почнуть діяти гарантії Фонду підтримки підприємництва.

Працівник банку додав, що позичальник зможе отримати кредит лише якщо в нього є досвід роботи. Це, за його словами, може бути резюме або запис у трудовій книжці.

Також менеджер розповів, що в цьому банку теж треба вносити заставу. Нею, окрім нерухомості та транспорту, може стати нове обладнання, яке збирається придбати отримувач кредиту, або ж вживане обладнання.

Щоб заставою стало обладнання, позичальник має сплатити авансовий внесок у  розмірі 30% від вартості придбання.

За словами представника банку, якщо у клієнта немає майна під заставу, Фонд підтримки підприємництва може дати гарантії. У такому разі доведеться виплачувати комісію, яка становить 0,5% річних від суми кредиту.

Тобто, в Укргазбанку бізнесмен-початківець не зможе взяти гроші в кредит щонайменше до квітня.

В Ощадбанку клієнтові також заявили, що програму кредитування стартапів в них ще не запустили. Тому журналісту порадили спробувати взяти кредит на запуск стартапу в квітні або ж дочекатися, коли його справі виповниться рік.

Таким чином експеримент довів наступне:

  • бізнесмени-початківці поки що не можуть розраховувати на урядову програму “5-7-9%”;
  • два банки-партнери програми з трьох видають кредити під заставу нерухомості, транспортних засобів або обладнання;
  • щоб отримати кредит на відкриття справи, треба мати досвід роботи у цій сфері.

Нагадаємо, перший кредит за державною програмою “Доступні кредити 5-7-9%” отримав підприємець з Маріуполя, який виготовляє меблі.

Читайте також:


Завантажити ще...