Підтримати
братська могила Бахмут пам'ятник
Фото: Вільне радіо

16 вересня мешканці міста зібралися біля братської могили на Маріупольському цвинтарі на мітинг-реквієм. Молодь, представники влади та церкви вшанували тисячі загиблих під час нацистської окупації міста. 

 

Люди зібралися навколо братської могили на найстарішому відкритому цвинтарі міста. Тут захоронені загиблі радянські військові та понад 3 тисячі людей, яких нацисти вбили у січні 1942 року в алебастрових виробках. Цей факт масової страти став одним з доказів злочинів нацистів проти людяності на Нюрнберзькому процесі.

“В 2-х км на схід від міста Артемівськ в тунелях кар’єру алебастрового заводу на відстані 400 м від входу є невеликий отвір, замурований цеглою. Після розкриття цього отвору виявлено продовження тунелю, що закінчується овальною печерою. Уся печера заповнена трупами людей”,  — зачитав фрагмент матеріалів Нюрнберзького процесу про масове вбивство в Артемівську міський голова Олексій Рева. 

Він зазначив: після звільнення міста вдалося упізнати лише 450 людей. У 1960 році рештки перепоховали тут, на Маріупольському кладовищі. 

мітинг-реквієм пам'ятник священник мер Бахмута
Учасники мітингу-реквієму на братській могилі. Фото: Вільне радіо

 

“Під час звільнення України добові втрати складали 67 865 військовослужбовців на день. Запам’ятайте цю цифру: це практично доба  —  і немає нашого міста”, — розповідає автор книг про історію Бахмута часів Другої світової війни Володимир Черепков. 

Наразі відомо, що в тій камері загинули не тільки євреї, але й роми, українці, росіяни та люди інших національностей.   

“Судячи з документів, перших розстріляли там ромів. Начальник бахмутської поліції Васильєв на судовому процесі в 1946 році в Донецьку вимушений був зізнатись, що було арештовано та знищено 200 ромських родин. Відомо, що ромські родини завжди багаточисельні. Коли трупи виклали (для упізнання після звільнення міста восени 1943,  —  ред.), це зайняло 10 гектарів”,  —  розповідає Володимир Черепков. 

трупи жертви нацизма вбиті нацистами Артемівськ Друга світова війна
Мешканці Артемівська намагаються упізнати своїх родичів серед останків тіл, які винесли з алебастрових виробок. Артемівськ, жовтень 1943. Фото з колекції Бахмутського краєзнавчого музею

 

Володимир Черепков майже 10 років вивчав історію міста під час нацистської окупації в архівах та написав декілька книг на цю тему. За його даними, в Бахмуті під час нацистської окупації загинули близько 14 тис людей (не враховуючи мешканців району). 

В пам’ять про тисячі загиблих під час нацистської окупації міста благочинний Бахмутського округу протоієрей  Сергій Дворянов відслужив поминальний молебень. Священник молився по душах православних. Після цього присутні поклали квіти до братської могили. 

покладання квітів мітинг-реквієм братська могила жертви нацизму Друга світова Бахмут Артемівськ
Присутні поклали квіти в пам’ять про загиблих. Фото: Вільне радіо

 

Зазначимо, на мітингу були присутні до ста учнів шкіл №№ 1, 5, 7 та студентів педагогічного коледжу. Деякі з них були без масок. 

масковий режим пандемія студенти Бахмута мітинг-реквієм
Маскового режиму під час заходу дотримувалися не всі. Фото: Вільне радіо

 

Нагадаємо, з 14 вересня НВК № 11 у Бахмуті перевели на дистанційне навчання через лабораторно підтверджений випадок в школі коронавірусної хвороби.     

 Читайте також:


Завантажити ще...