Від 50 до 85 млн загиблих: 8 травня світ вшановує жертв Другої світової війни

Наталя Жукова
2020-05-08 11:48

image
Фото з відкритих джерел

8 травня в Україні та всьому світі визначене як День пам’яті та примирення. У цей день ми згадуємо жертв Другої світової війни, найбільш кривавої та жорстокої війни в історії людства.

 

Друга світова війна – це чорна сторінка в історії. За оцінками різних дослідників, у ній загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Це ті, хто загинув на фронті, в окопах, і ті, кого вбили під час бомбардувань, у полоні, концтаборах. Ті, хто помер як мирний мешканець від поранень або голоду.

Від 50 до 85 млн загиблих: 8 травня світ вшановує жертв Другої світової війни

У нас хіба святкують День Перемоги? Ні. Для мене це образа. Стільки загинуло народу, залишилися живі, нема нікому ніякої пам’яті. Сумку принесуть з крупою, хіба це пам’ять? Все одно ми святкуємо цей день. Святкуємо і плачемо. Шкода, звичайно. Скільки молодих хлопців загинуло, ніхто не повернувся. По двоє, по троє з дому забирали, і ніхто не повернувся. З нашої вулиці чоловік 40 молоді загинуло.”, — каже ветеранка Олена Пилипівна Чернишова.

Від 50 до 85 млн загиблих: 8 травня світ вшановує жертв Другої світової війни
На фото Олена Пилипівна Чернишова (Нікуліна). Джерело: Олександр Кучер

 

Вона в Другу світову війну допомагала партизанам на Донеччині. Неподалік від Бахмута існувала підпільна організація, заснована дітьми – Каровська спілка піонерів. Дванадцять каровців чим могли допомагали партизанам. Вона  —  остання з тих дітей-героїв, хто залишився в живих.

Олена Пилипівна народилася й весь час жила у селі Покровському. Перед початком війни в 1939 році їй було 9 років. Окупанти прийшли в село Покровське в 1942-му році. Група школярів організувала підпільну організацію “Каровська спілка піонерів”. 

“Ми працювали підпільно, були пов’язані з партизанським загоном. Збирали зброю, передавали їм, відомості про розташування німців передавали, розклеювали листівки, різали німецькі дроти, зв’язок їхній. Збиралися у Васі Носакова (засновника спілки, – ред.) вдома, ніхто з сусідів не помічав. Вони просто думали, що ми там збираємось гуляти – молодь, дітвора. А ми потайки рили печеру. Там був такий ярок, весь зарослий терником, а поряд протікала річка, німці коней в ній купали. А ми печеру рили, відрами тягали глину”,  —  пригадує ті часи Олена Пилипівна.

Каровці також допомагали старшим дівчатам ховатися від облав нацистів, які ловили молодь для відправки на примусові роботи до Німеччини.  А також ховали у печері поранених солдатів. Під час цих подій Олені було 12 років. Повну версію розмови з ветеранкою Другої світової війни читайте або слухайте тут.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: