Підтримати
установка з очищення води
Скріншот відео телекомпанії "Орбіта"

Шахтні води вже скоро розраховують пустити в крани мешканців Покровська та Мирнограда. Зараз будують систему для очищення рідини за понад 180 млн грн. Водогін, який забезпечував ці населені пункти водою раніше, не працює понад рік, а воду з Карлівського водосховища майже всю випили. 

Тож в громаді вирішили спробувати експериментальний метод. Результат вартісного та складного проєкту сподіваються побачити вже наприкінці березня. Вчений-гідрогеолог називає це небезпечною та дорогою авантюрою, адже шахти сходу роками затоплюються брудними водами. 

Про просування проєкту розповів начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко під час брифінгу.

“Проєкт складний — з того, як ми на нього виходили (і суму, і як його реалізовувати)… Ситуація у нас вкрай складна з урахуванням не функціонування Південно-Донбаського водогону і фактичним виснаженням Карлівського водосховища. У нас є ліміт часу до завершення березня”, — заявив посадовець.

Він зазначає, що ситуація з водою у Покровську критична. 

“Коли буде йти вода та за яким графіком — я про це скажу, але <…> наприкінці березня ця альтернатива повинна не просто зафункціонувати, а й рятувати від безводдя важливі ключові міста центральної частини області тих міст, які ви назвали (Покровська та Мирнограда,  —  ред.)”, — додав Павло Кириленко.

Докладніше про проєкт очищення шахтних вод розповів заступник начальника Покровської міської ВА Олексій Стебель в коментарі телеканалу Орбіта.

“Виконані роботи з будівництва платформи, на якій буде змонтоване фільтрувальне обладнання. Фільтрувальне обладнання замовлене у Туреччині”,  — каже посадовець. 

Олексій Стебель Покровськ посадовець
Олексій Стебель, заступник начальника Покровської міської ВА. Скріншот відео телеканалу “Орбіта”


Ці очищені шахтні води планують подавати у водогін до мешканців двох громад. 

“Цей проєкт повинен надати змогу отримувати воду як жителям Покровської громади, так і Мирноградської громади”, — заявив Олексій Стебель. 

За даними начальника Покровської міської військової адміністрації Сергія Добряка, 120 млн грн на цей проєкт виділили з бюджету Донецької обласної ВА, і по 30 млн — з бюджетів Мирноградської та Покровської громад.

У проєкті задіяні, окрім військових адміністрацій, також КП “Вода Донбасу” та Міжнародний Комітет Червоного Хреста. 

Гідрогеолог: шахтні води не зможуть очистити до питних

Гірничий інженер, гідрогеолог Євген Яковлев разом з міжнародними організаціями був у групі дослідників, які оцінювали склад та рівень підйому шахтних вод на підконтрольній та окупованій території Донеччини. Він вважає: подавати очищені шахтні води у водогін — це небезпечно. Тому що вугільні шахти на непідконтрольній уряду частині області вже декілька років неконтрольовано затоплюються.

“Коли невідомо, що відбувається з усім шахтним фондом (затоплення, забруднення шахтних вод, зміни якості підземних вод та локальних водозаборів, в тому числі колодязів, джерел) — мені здається, це напрям отримання грошей під ці програми під “розпил” цих грошей. Це просто злочин та крадіжка грошей під актуальну проблему. Іншого я не бачу! Без моніторингу, без оцінок впливу підйому рівнів шахтних вод! Це авантюра. Тимчасовий ефект може бути, але не є вирішенням проблеми безпеки питного водопостачання в умовах масового затоплення шахт”, — каже вчений. 

Він підкреслює: очищення шахтних вод (фізична, хімічна) це не значить їх перетворення у питні води. Натомість варто було б шукати джерела води, ніяк не пов’язані з шахтами. 

“Треба перейти на віддалені, периферійні підземні джерела води та максимально віддалитися з зони впливу шахти та поверхневих джерел. Набір забруднювачів (у шахтних водах, — ред.) більше того, який ми знали в умовах роботи шахт. А при затопленні при залишеному обладнанні, нафтопродуктах, металі та всьому прочому набір забруднювачів шахтних вод буде більше, небезпечніше та триваліше, ніж ми припускали”, — каже експерт.

Води у Покровській громаді перестало вистачати майже рік тому. Ще до вторгнення Росії там жили на резервному водопостачанні. Прогнозували, що тієї води вистачить максимум на пів року. Але через економію змогли прожити на альтернативному джерелі водопостачання майже рік. Фільтрувальну станцію, від якої громада отримувала воду, постійно обстрілюють росіяни. Втім там пробурили свердловини біля багатоповерхівок, розвозять воду водовозами та шукали інші варіанти. 

Так, у листопаді 2022-го для подолання дефіциту води у Родинському Покровської громади почали подавати воду зі свердловини на території шахти “Краснолиманська”.

Також на одній з водойм Покровського району рятувальники встановили іноземну очисну систему. Очищену нею воду обіцяли подавати майже 3,5 тисячі мешканців. Також цю мінімально очищену воду збиралися доливати у тепломережі, аби не зупинилися котельні.

Читайте також:


Завантажити ще...