Підтримати
бюджет участі Соледар
Логотип бюджету участі в Соледарі

В Соледарі вперше дозволили частину бюджету розподілити на ідеї місцевих мешканців. В громаді ще немає потрібної онлайн-платформи, тому голосували за подані проєкти як на виборах: з проштампованими “бюлетенями”, урнами, пред’явленням паспортів перед голосуванням та підрахунком голосів. 

 

Про це Вільному радіо повідомив депутат Соледарської міськради Сергій Петров. 

Він розповів, що цей конкурс провели в Соледарській ОТГ вперше — у самому Соледарі та 9-ти старостинських округах громади. Цікаво, що започаткували конкурс проєктів “Бюджет участі-2020” в Соледарі саме громадські активісти, а не міська влада (як, наприклад в Бахмуті). 

Як проводили “Бюджет участі-2020”

“Ми отримали 17 ініціатив, на голосування подавали 10 проєктів (тобто 7 проєктів не допустили через недоліки в заявці, — ред.). Більшість з них (8 проєктів  —  ред.) була щодо створення дитячих майданчиків, благоустрою. Чому саме такі були ідеї? Тому що це вперше в нашій громаді, тому щоб зрозуміти як працює цей інструмент та отримати досвід, треба було почати з чогось легкого. З незвичайних проєктів було створення арт-об’єкту  —  муралу в Соледарі.  На жаль, він не пройшов”,  —  розповідає Петров.

мурал Соледар шахтар соляник
Ескіз муралу “Шахтар”, який міг би з’явитися в Соледарі вже цього року, якби його підтримали мешканці міста.

 

Також не пройшли проєкти облаштування зони відпочинку біля водоймища та стели з серцем “Я люблю Бахмутське”. 

“У нас було паперове голосування. Люди мали приходити з паспортами, голосувати могли лише люди старші 14-ти років та мешканці Соледарської ОТГ. Я думаю, наступного року ми зробимо електронну систему голосування”,  —  каже Сергій Петров. 

Урни стояли в адмінбудівлях старостинських округів, а в Соледарі  —  в міській раді, школі № 14 та в мікрорайоні Білокамінка. 30 червня завершилося голосування за проєкти, а 1 липня експертна група підрахувала голоси в Соледарському виконкомі. В неї входили громадські активісти та члени виконкому. 

підрахунок голосів Соледар бюджет участі
Так рахували голоси за проєкти “Бюджету участі-2020” в Соледарі. Фото Сергія Петрова

 

Проєкти-переможці

Тож, найбільшу кількість голосів набрали 4 проєкти: 

№ 9 — дитячий майданчик в селі Берестовому за 127 тис грн (762 голоси);

№16 — альтанки для майстер-класів просто неба в селі Роздолівка за 30 тис грн (724 голоси); 

№14 — дитячий майданчик села Привілля Міньківського округу за 58 тис грн (617 голосів); 

№ 12  —  дитячий майданчик в селі Міньківка за 16 тис грн (509 голосів).

З Соледарського міського бюджету виділять для проєктів громадської участі 300 тис гривень. Програма ООН з відновлення та розбудови миру провела тренінги для активістів та виділила ще 300 тис грн співфінансування. Тому в Соледарі зможуть профінансувати 2 додаткових проєкти з переліку, бюджет яких вкладеться у цю суму. Які саме це будуть проєкти  —  визначить міжнародний партнер.

Що показав перший бюджет участі?

Цікаво, що сільські громади виявилися набагато активніші та згуртованіші ніж містяни-соледарці, які в більшості не знали про можливості “бюджету участі”. Роз’яснювальній роботі завадив карантин.    

“В Соледарі проголосували всього 219 людей  —  це дуже мало. В селах проголосувала максимальна кількість. Недовіра людей до такого роду витрат була дуже високою. Ми зіштовхнулись з тим, що одиниці знали що це за інструмент”,  —  каже Сергій. 

Він сподівається, що надалі фантазія авторів проєктів “прокинеться” та їх активність значно зросте.  

“Проблема в тому, що люди, молодь нікуди не виїжджають з міста. А життя хочеться творити саме у місті, у нашій громаді. Щоб воно прийшло сюди. Хотілось показати, що громада може отримати ці майданчики не тільки під вибори, а сама. Та ще й там, де люди хочуть”,  —  додає Сергій.  

Додамо: виконати проєкти мають з серпня (коли в громадах вже отримають кошти) й до кінця цього року. На 2021 рік в Соледарській ОТГ вже запланували провести аналогічний конкурс громадських проєктів на таку ж суму (300 тис грн).

Читайте також:


Завантажити ще...