В Україні хочуть скасувати заочну та вечірню форми навчання
Фото: Pixabay
string(17) "Фото: Pixabay"

У вишах України  з 2024 року хочуть скасувати заочну та вечірню форми навчання. Їх назвали застарілими та неефективними, тому на заміну їм має прийти дистанційна форма. Також, якщо нововведення затвердять, студентам не треба буде визначатися з конкретною спеціальністю під час вступу. Розповідаємо, які ще зміни можуть запровадити в освітньому процесі.

 

Про плани переглянути систему освіти повідомив віцепрем’єр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Систему вищої освіти в Україні хочуть оптимізувати, аби наблизити її до європейських стандартів. Відповідно до цих змін з 2024 року у вишах планують скасувати заочну та вечірню форми навчання.

“Україні потрібні освічені громадяни, тож відмовляємося від “заочки” з 2024 року. Заочна форма навчання — радянський рудимент освіти. Дистанційне навчання показало себе ефективніше, ніж покупка дипломів та освіта “для галочки”, — написав Михайло Федоров.

Замість заочної та вечірньої планують запровадити дистанційну форму навчання, в межах якої студенти зможуть обирати час і місце для занять.

Крім цього, кількість годин з викладачем може стати більш усталеною. Так,  раніше більшу частину занять залишали студентові на самоопрацювання. З 2024 року, якщо зміни затвердять, бакалаври працюватимуть з викладачами 10 годин з 30 (в межах одного кредиту ECTS), а магістри — 8 годин.

Для довідки:
ECTS — це Європейська система переказу та накопичення кредитів, яка дозволяє оцінити навчальні програми, дисципліни та навантаження студента. Кредити — це умовні одиниці, потрібні для обліку навчального часу, вагомості освітніх дисциплін та обсягу знань. Наприклад, один кредит може відповідати 30 академічним годинам аудиторних занять і самостійної роботи над опануванням дисципліни, а 60 кредитів ECTS відповідають навантаженню повного навчального року.

Вибір спеціальності після 1 чи 2 курсу

Відповідно до нововведень, студенти матимуть змогу обирати фах після закінчення першого або другого курсу.

“Даємо студентам більше часу та можливостей, щоб визначитися. Вступаєте на певну галузь, 1-2 роки вивчаєте загальні предмети, далі — вибираєте конкретну спеціальність, яка до душі”, — написав Федоров.

Вступаючи на перший курс, абітурієнт матиме визначитися з загальним напрямком своєї спеціальності. Наприклад, спочатку можна вступити на галузь соціальних наук, яка має декілька спеціальностей: соціологія, соціальна робота та політологія. Після вивчення загальних предметів і набрання 120 кредитів ECTS студент зможе піти на одну з цих трьох вужчих спеціальностей.

Студентам, які вчаться за контрактом, хочуть дати можливість регулювати термін свого навчання. Наприклад, пришвидшити навчання та завершити бакалаврат за 3 роки замість чотирьох або навпаки — здобути ступінь за 6 років. Це допоможе оптимізувати навчальний процес, якщо студент працює і йому потрібно більше вільного часу або якщо він хоче швидше приступити до роботи за фахом.

Зазначимо, аби всі ці нововведення набули дії, за них мають проголосувати у Верховній Раді. Відповідний законопроєкт поки що пройшов перший етап лише затвердили в Уряді.

Нагадаємо, станом на середину жовтня в Україні вже понад 3 тисячі переселенців отримали ваучери на навчання або перепідготовку. Держава надає їх безкоштовно на певні визначені професії.


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...